Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 22:34:24 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Budowa terrarium. Potrzebuję pomocy.  (Przeczytany 15924 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szymong

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
Budowa terrarium. Potrzebuję pomocy.
« dnia: 28.09.2012, 21:17:20 pm »
Witam.
Niedługo będe sie zabierał za budowe terrarium. Ma to byc lokum dla żółwia curki. Co do samej budowy to nie ma problemu. Niestety co do wystroju i aranżacji to nie bardzo mam pojęcie co z czym ugryzć. Chodzi mi o strefy suche, mokre itd itp.
Czy moze ktoś mnie odeslać do jakiejs szczegulowej lektury na temat terrariow w szczegulnosci wystroju.
Znalazłem sporo info tu na forum, niestety nie wszystko jednak. Chodzi mi głównie o najprostsze podstawy kturych nie moge się doszukać tu na forum.
Dodam ze jest to nasz poczatek przygody z żółwiami.

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Budowa terrarium. Potrzebuję pomocy.
« Odpowiedź #1 dnia: 28.09.2012, 21:25:52 pm »
http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/urzadzenie-terrarium-dla-zolwia-ladowego
http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/budowa-terrarium-dla-zolwia
http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/budowa-terrarium-pietrowego-z-plyty-osb

Jeśli zależy Ci na wystroju przejdź proszę do działu Terraria i Wybiegi i tam znajdziesz masę pomysłów na piękne terraria.
Niektóre są naprawdę fajne i pomysłowe  :)

Mam nadzieję że pomogłam
Pozdrawiam  :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Szymong

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
Odp: Budowa terrarium. Potrzebuję pomocy.
« Odpowiedź #2 dnia: 28.09.2012, 21:59:29 pm »
Czy jest jakaś minimalna powierzchnia terrarium przeznaczonego dla malego żółwia powiedzmy do 10 cm.? Wiadomo im więcej tym lepiej.
I jeszcze jedo mnie zastanawia, czy lepsze jest zamknięte czy otwarte terrarium? Czy raczej nie ma zasadniczej rużnicy?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Budowa terrarium. Potrzebuję pomocy.
« Odpowiedź #3 dnia: 28.09.2012, 22:14:47 pm »
Dla takiego do 10cm to myślę że nie mniej jak 100x50
Zdecydowanie lepsze otwarte
 

Dodano 28.09.2012, 22:23:22 pm
Jeśli chodzi o postawy to budujesz terrarium, najlepiej z płyt OSB, meblowych, drewnianych. Jako podłoże w terrarium najlepiej sprawdza się mieszanka ziemi z gliną, do tego kępki wykopanego trawnika (darń). Podłoże powinno stanowić grubą warstwę żeby żółw mógł się w nim zakopać.
Potrzebujesz dwóch lamp - takiej emitującej promienie UVB ( np exo terra repti glo 10.0) i grzewczej - zwykła żarówka, 40 - 100W ( tak aby pod nią było ok 35st). Pod lampami warto umieścić płaskie kamienie na których żółwie bardzo lubią się wygrzewać.
Żółw potrzebuje też kryjówek, np z połowy doniczki.
Warto też dodać dodatkowe elementy dzięki którym żółw będzie miał jakieś zajęcie - konary, kamienie do wspinaczki.
Powodzenia :)
« Ostatnia zmiana: 28.09.2012, 22:23:22 pm wysłana przez Viktoria »

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Budowa terrarium. Potrzebuję pomocy.
« Odpowiedź #4 dnia: 28.09.2012, 22:35:35 pm »
Pięknie wytłumaczone Viktoria ;D
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Odp: Budowa terrarium. Potrzebuję pomocy.
« Odpowiedź #5 dnia: 28.09.2012, 23:35:38 pm »
Oczywiście też zbiorniczek z wodą i dodatkowo można zasadzić jakieś jadalne roślinki (o ile terra będzie na tyle duże by gadzinka wszystkiego nie zdemolowała).

Offline Szymong

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
Odp: Budowa terrarium. Potrzebuję pomocy.
« Odpowiedź #6 dnia: 29.09.2012, 07:57:17 am »
Ok. Dzieki za podpowiedzi. Ale mam jeszcze mase pytan na kture nie moge znalezc odpowiedzi.
1 Czy zrobic podzial stref suchej i pokrej po 50/50 terrarium?
2 Legowisko raczej w suchej czesci, ale czy w mokrej tez musi byc kryjowka?
3 W kturej czesci umiescic basenik? Bezposrednio pod swiatlem czy tez moze lekko z boku?
4 No i te oswietlenie. Zastosowac zaroke typu 2w1? Czy o wiele lepiej bedzie oddzielnie UVB i grzewcze?
5 Jakie rosliny doniczkowe szybko rosnace i pnace sie moge zastosowac? W rogach terrarium chce zamontowac puleczki kture beda pelnic funkcje doniczek tychze roslin, kture maja rozrastac sie na tylnej scianie terrarium.
Moze niekture pytania sa banalne, ale naprawde niewiele mialem do czynienia z terrariami, a te kture bede robil chce zrobic w miare sil i mozliwosci perfekcyjnie.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Budowa terrarium. Potrzebuję pomocy.
« Odpowiedź #7 dnia: 29.09.2012, 08:50:32 am »
1. Te strefy suche i wilgotne to raczej tak umownie. Po prostu chodzi o to że część terrarium jest ogrzewana lampami a druga część powinna być chłodniejsza - tam gdzie lamp nie ma, żółw moze wtedy sobie odpocząć jeśli ma już dość grzania.
2. Kryjówek możesz zrobić kilka i żółwik sobie wybierze która najbardziej mu odpowiada.
3. Basenik dobrze jest umieścić niedaleko lamp żeby go chociaż troche ogrzewały
4. Nie wiem czy są lampy 2w1, nie spotkałam się z tym. Możesz zakupić lampe firmy exo terra epti glo uvb 10.0 - wymienia się ją co 6 - 12 miesięcy, bo pomimo tego że po tym okresie może nadal świecić to nie emituje już promieniowania UV (koszt ok 50zł). Druga opcja to Osra UltraVitalux - naświetla się nią gada po 10min dziennie, koszt tej żarówki to ok 200zł, ale używa się jej przez wiele lat.
5. Jeśli chodzi o rośliny to fajnie mieć od razu pod ręką takie, które będzie można dać też żółwiowi, np trzykrotka, aloes, zielistka, grubosze, kaktusy wielkanocne...

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Budowa terrarium. Potrzebuję pomocy.
« Odpowiedź #8 dnia: 29.09.2012, 10:13:38 am »
1. Strefa sucha może być mniejsza jak wilgotna.
2. Ja ma akurat w strefie wilgotnej ale możesz zrobić 2 kryjówki w suchej i mokrej  ;)
3. Basenik umieść w strefie suchej obok lamp, woda będzie się nagrzewać i żółw będzie chętnie w niej przebywał  ;)
4.  -
5. Trzykrotka - polecam bardzo chętnie jadalna i szybko się rozrasta, inne roślinki nie koniecznie szybko się rozrastające bo nie z wszystkim miałam doświadcznie  ;) Coleus, Aloes (musisz zabezpieczyć żeby żółw nie zjadł kolców) , Fuksja, grubosz, zielistka też bardzo fajna roślinka i łatwa w uprawie .  :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Szymong

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
Odp: Budowa terrarium. Potrzebuję pomocy.
« Odpowiedź #9 dnia: 29.09.2012, 12:09:05 pm »
Jesli chodzi o lampe patrzylem na takie cos
http://www.zoologiczny.sklep.pl/JBL_Solar_UV_Spot_oswietlenie_punktowe_UV_do_terrariow_100_W__27_64_338___7260
Ale chce sie poradzic na forum czy to aby nie jest tylko propaganda siana przez producenta i itak musze miec 2 lampy?? Jesli z dwoma lampami bedzie lepiej to nie ma problemu. Zrobie dwie.
Ale jesli ta jedna da efekt taki sam jak dwie oddzielne to nie widze potrzeby montazu dwuch.

Jeszcze jedna (moze banalna) sprawa. Kryjowki takiego malego zolwika ok 10 cm powinny byc nakiej mniej wiecej srednicy??
Czy np doniczka przy dnie 12 cm przy wejsciu 15 cm  bedzie za mala? Czy moze ok?

Offline wanilia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 540
  • Reputacja: 14
Odp: Budowa terrarium. Potrzebuję pomocy.
« Odpowiedź #10 dnia: 29.09.2012, 12:14:06 pm »
Co do żarówki to niech wypowie się ktoś inny, bo takiej nigdy nie miałam. Mam lustrzankę 40 i uvb exo terra repti glo. Na początku też zastanawiałam się nad żarówką " 2 w 1" ale gdzieś przeczytałam że odradzają.
A kryjówka- musi być na tyle duża żeby gad mógł się w niej spokojnie okręcić.

Offline Szymong

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
Odp: Budowa terrarium. Potrzebuję pomocy.
« Odpowiedź #11 dnia: 29.09.2012, 12:30:35 pm »
A kryjówka- musi być na tyle duża żeby gad mógł się w niej spokojnie okręcić.
No tak to jest rzecz jasna. Tyle ze ja zolwia nigdy nie mialem takze nie wiem jak sie on okreca.
Czy wokul wlasnej osi (cos jak zdjecia w photoshopie)?? Wtedy potrzebuje mniej miejsca.
Czy po prostu zawraca (jak auto np na 3 tj przod-tyl,przod-tyl :-)) wtedy kryjowka musi byc wieksza zeby guza se nie nabil.

Offline wanilia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 540
  • Reputacja: 14
Odp: Budowa terrarium. Potrzebuję pomocy.
« Odpowiedź #12 dnia: 29.09.2012, 12:49:39 pm »
Tyłem to raczej nie wychodzi  :P Mój zawsze robi tak: wchodzi do samego końca kryjówki, skręca w bok i śpi bokiem do wejścia, rano okręca się przodem, trochę jak skręcający samochód - nie potrzebuje do tego jakoś dużo miejsca.

Offline Szymong

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
Odp: Budowa terrarium. Potrzebuję pomocy.
« Odpowiedź #13 dnia: 29.09.2012, 17:22:39 pm »
OK DZieki za ilnfo. Biore sie za budowe terrarium.
Tak w zasadzie to nie wiem czy zrobilem dobze, ale wlasnie wrucilem z wystawy gadow. A ze wzielem ze soba curke to wrucilismy z zolwiem.
Tymczasowo zolwik zamieszka w mini terrarium takie 60x40 do momentu zbudowania wiekszego.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Budowa terrarium. Potrzebuję pomocy.
« Odpowiedź #14 dnia: 29.09.2012, 18:58:48 pm »
Szkoda że przed zakupem nie pomyśleliście o adopcji, bo żółwików u nas do oddania nie brakuje niestety.
Jakiego żółwika kupiliście i w jakim wieku?
Powodzenia przy budowie, pamiętaj żeby terrarium zabezpieczyć przed wilgocią (linnoleum, lakier, silikon)