Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 18:13:17 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Terrarium Cześka  (Przeczytany 9786 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline żółw-czesiek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Reputacja: 9
Terrarium Cześka
« dnia: 31.05.2009, 22:39:51 pm »
witajcie Forumowicze,
chcę Wam przedstawić Cześka -żółwia stepowego i jego lokum.
http://picasaweb.google.com/plleszczyk/ZoW?authkey=Gv1sRgCPL209_H1JrXFg#
jesteśmy razem od 2 miesięcy (zakupiony na giełdzie w Świętochłowicach) i cały czas się poznajemy (ale chyba bardziej ja jego  ;) ) jest moim pierwszym zwierzakiem, ma 7cm długości na 6cm szerokości karapaksu i podobno 3-4 lata.
nie potrafię po jego wyglądzie stwierdzić czy wszystko jest w porządku. w tym miejscu mam do Was prośbę - jak nasuwają się  jakieś spostrzeżenia to ja chętnie ...
jeżeli chodzi o terrarium, to jest szklane akwarium 70x35x33. 3 ścianki wyklejone fototapetą, podłoże to darń wykopana z łąki obok działek, mały kamień, miska z wodą roślinka dekoracyjna (pokrzywa ozdobna - nie wiem czy jadalna dla żółwi dlatego osłoniętą od reszty). dostał też korę z brzózki znalezioną w lesie na spacerze. w drugiej części zbudowałem małą kładkę, na którą może się wdrapać dwiema ścieżkami. jedna jest zrobiona z tej samej deseczki co kładka a druga z darni. kładka i wejście na nią są zabezpieczone patyczkami. mam wątpliwości tylko czy nie jest dla niego za stromo ale widzę że po kilku dniach potrafi się wspiąć. Pytanie tylko czy mu się chce? kładka ma jeszcze zastosowanie jako zadasznie kryjówki wypełnionej siankiem.
małe to moje akwarium - terrarium i już myślę o prawdziwym terra. nawiasem mówiąc robię mu jeszcze wybieg balkonowy będzie więcej miejsca dla Cześka.

p.s. kilka zdjęć z poprzedniej aranżacji
ok to tyle
  <afro> <afro> <afro> <afro> <afro> <afro> <afro> <afro> <afro> <afro> <afro> <afro> <afro>

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Terrarium Cześka
« Odpowiedź #1 dnia: 01.06.2009, 00:00:28 am »
Hej,

widać, że się dobrze przygotowałeś na przyjęcie żółwia bo terrarium jest naprawdę bardzo dobrze urządzone. Z tego co widzę niczego tam nie brakuje  :D Jeżeli masz jednak możliwość stworzenia czegoś na balkonie, to jeszcze lepiej - nie ma to jak słoneczko  ;)

Żółwik na pierwszy rzut oka wygląda na zdrowego: ładny pancerz, zdrowe oczka... Podejrzewam jednak, że zakupiony bez papierów. Jeśli masz na niego papiery to powinno być w nich napisane kiedy on się dokładnie urodził, ale w sumie to wygląda on właśnie na te 3 - 4 latka.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Terrarium Cześka
« Odpowiedź #2 dnia: 01.06.2009, 00:21:11 am »
Witaj,

Terrarium naprawdę bardzo ładne - żółwik ma zróznicowany wystrój powierzchni i na pewno się nie nudzi...:) Widzę natomiast tylko jedną żarówkę - ma tylko grzewczą? W narożniku - dobrze nie widać - stoi słoik?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Terrarium Cześka
« Odpowiedź #3 dnia: 01.06.2009, 11:48:23 am »
Witajcie na forum! Terra niesamowicie mi się podoba! Żółwik wygląda na zdrowego. Ślicznie ziewa, chyba już się przyzwyczaił, co? Fajnie, że przygotowałeś się tak do nowego mieszkańca i życzę Ci dużo przygód i miłych chwil z Twoim zwierzakiem :D :D
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Terrarium Cześka
« Odpowiedź #4 dnia: 01.06.2009, 17:22:51 pm »
Bardzo mi się podoba a jaki żółwik śliczny!!!
TUPTUŚ

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Terrarium Cześka
« Odpowiedź #5 dnia: 01.06.2009, 19:38:21 pm »
wow :D czemu ja nie mam takiego daru planowania przestrzeni ;) może dlatego, że nie mam gdzie poszaleć w wymiarach mojego terrarium, ale to sie zmieni :) super prace odstawiłeś :D gratuluje

Offline żółw-czesiek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Reputacja: 9
Odp: Terrarium Cześka
« Odpowiedź #6 dnia: 01.06.2009, 23:21:23 pm »
cześć,
dzięki za miłe słowa i cieszę się że Wam się podoba ::).
Czesiek posiada dokument (pozwolenie na import wydane przez ministra środowiska) stwierdzający nabycie go, wraz ze 199-oma innymi z fermy ukraińskiej. facet który mi go sprzedał wystawił kopię tego pozwolenia wraz adnotacją, że mi go sprzedaje. niestety na tym dokumencie nie ma daty narodzin. żółw jest zarejestrowany w urzędzie miasta więc chyba papiery były ok :o.
to prawda, że jest tylko jedna żarówka. w tym tygodniu będę miał już UV-kę. zdecydowałem się na repti glo 10.0 26w kompakt. nie mam jeszcze higrometru, ma być dostarczony razem z żarówką, i nie wiem jaka wilgotność jest tam u niego. wstawiłem więc mały słoiczek z wodą dla zwiększenia wilgotności. Czesiek nie wpadnie do niego bo słoik mały ;).

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Terrarium Cześka
« Odpowiedź #7 dnia: 01.06.2009, 23:57:11 pm »
Jak zarejestrowali go, to papiery w porządku były...:)

Repti Glo 10,0 UVB jest dobrym wyborem. Gorzej może być z kompaktem - wiesz on tak naprawdę działa, jak żółw pod żarówką, albo w niedalekiej odległości od niej się znajduje - max. 30 cm. Lepsza jest tzw. "rura" - daje większą powierzchnię objętą UVB. Ale pewno masz ten sam problem co ja, że w szkle ciężko zamonować taką instalację jak oprawa do świetlówki.

Higrometr się przyda - najlepsze są wersje termohigrometru z sondą - mierzy temp. i wilgotość w 2 punktach - np. kryjówka - miejsce do nagrzewania.

Widzę, że żółwik ma miseczkę z wodą...do kąpieli i picia....To powinno mu starczyć. Punktowo wstawiony słoik niewiele da - bo chodzi głównie o wilgotość podłoża. Sprawdzaj czy ziemia za bardzo nie wysycha i spryskuje ją co dzień wodą, a od czasu do czasu mocniej podlej. Przy okazji pozbędziesz się problemu pylenia wyschniętej ziemi.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline żółw-czesiek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Reputacja: 9
Odp: Terrarium Cześka
« Odpowiedź #8 dnia: 02.06.2009, 00:10:15 am »
hej
według producenta powinno działać do 50 cm i jeżeli tak będzie to powinno wystarczyć. długość akwarium - terrarium to tylko 75cm. świetlówkę wstawię do nowego terra ale to dopiero za rok.
ze słoika i tak niewiele paruje więc pewnie go wymienię na  roślinkę jakąś.


Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Terrarium Cześka
« Odpowiedź #9 dnia: 02.06.2009, 00:34:55 am »
Producent podaje 50 cm, ale tak naprawdę efektywne jest z ok. 30. I zmniejsza się z czasem użytkowania.
Ja miałam już i Repi Glo i Repi Suna kompaktowego - ale koniec z końcem przerzuciłam sie już zupełnie na Ultravitaluxa - 10 min dziennie a przynajmniej jest pewność, że żółwik otrzymał odpowiednią dawkę UVB.

A słoik spokojnie możesz wymieć na roślinkę. Są do nabycia takie doniczki a la "kamienie" w hipermarketach ....można tam wsadzić jakąś trawę, zielistkę, trzykrotkę. Fajnie wygląda....i przy okazji żółw samodzielnie żarcie zdobywa, a nie tylko z miski.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Terrarium Cześka
« Odpowiedź #10 dnia: 02.06.2009, 00:35:32 am »
pewnie go wymienię na  roślinkę jakąś.

... dobrze nadaje się do tego celu zielistka lub trzykrotka. A tak na marginesie to dziwne, że w papierach nie ma daty urodzin żółwia  ???
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline żółw-czesiek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Reputacja: 9
Odp: Terrarium Cześka
« Odpowiedź #11 dnia: 02.06.2009, 00:42:33 am »
też się nad tym zastanawiałem. w sumie zakupione było 200 sztuk jak wynika z dokumentu. wyobrażam sobie taką fermę tyyyysiące małych żółwi i dlatego ciężko określić nawet przybliżoną datę urodzin. wiem tylko że przywiezione były do Polski w sierpniu ubiegłego roku.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Terrarium Cześka
« Odpowiedź #12 dnia: 02.06.2009, 00:49:24 am »
Może to wynika z faktu, że sprowadzonych zostało 200 żółwi - mogły mieć rózne daty urodzin, część mogła pochodzić z odłowu. I był ogólny papier stwierdzający legalność pochodzenia "transzy", natomiast nie wystawili dokumentów dla każdego osobnika.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Terrarium Cześka
« Odpowiedź #13 dnia: 02.06.2009, 16:41:24 pm »
Mimo wszystko jest to jakieś zaniedbanie ze strony hodowcy, od którego kupiłeś żółwia. Wyobraź sobie, że za kilkanaście lat nikt nie będzie pamiętał/wiedział ile żółw ma dokładnie lat. U mnie, tzn. u moich żółwi w papierach, to oprócz roku jest również nawet miesiąc i dzień urodzenia.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Azazella

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 17
Odp: Terrarium Cześka
« Odpowiedź #14 dnia: 03.06.2009, 15:14:30 pm »
Mimo wszystko jest to jakieś zaniedbanie ze strony hodowcy, od którego kupiłeś żółwia. Wyobraź sobie, że za kilkanaście lat nikt nie będzie pamiętał/wiedział ile żółw ma dokładnie lat.

Zasadniczo żółw pochodzi z fermy, a nie od hodowcy - różnica może niezbyt duża, ale jest. I zapewne dlatego nie ma daty - importowana jest ilość 200szt i nikt się "nie bawi" w indywidualne dopasowywanie papierów do konkretnego osobnika.

Żółw-czesiek - czy masz na papierach napisane, że żółw jest CB = urodził się w niewoli? Przypuszczam, że nie i stąd też brak tej daty.

Wyobraź sobie Witia, że jak chodzi o moje stepówki, to nie znam przybliżonej daty urodzin żadnego z nich. Do szczęścia nie jest to potrzebne ani mi, ani im. Trudno :)
« Ostatnia zmiana: 03.06.2009, 15:17:17 pm wysłana przez Azazella »