Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 21:49:59 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)  (Przeczytany 15746 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #15 dnia: 07.04.2014, 11:27:44 am »
Oj, Semi... ;)
Nie wiedziałem, że gdzieś napisałaś odnośnie wentylacji ;)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #16 dnia: 09.04.2014, 20:06:46 pm »
Ostatni post w wątku o nowym terrarium żabutkowej:
Czyli kratek wentylacyjnych jest pięć, trzy w suficie i dwie w ściankach bocznych? A jak połączyłeś nawilżacz z wnętrzem, przez kratkę właśnie?

A w kwestii projektu.. to chyba kratki umieszczę na suficie i jedynej odkrytej, lewej ścianie. Najwięcej na temat znalazłam na forum hodowców.. storczyków i żab.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #17 dnia: 09.04.2014, 22:09:26 pm »
zasada jest taka, że wentylacja ma być nisko i na górze. Ja tak starałem sie zrobić ;) Co do podłączenia, to wyciąłem juz potem po urządzeniu terra wyrzynarką odpowiedni otwór :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #18 dnia: 09.04.2014, 22:52:00 pm »
Dzięki za odpowiedzi.

A jak się spisuje taka wentylacja, nie masz przeciągów? Wilgotność i temp. zbytnio nie spada? Czy nawilżacz Ci chodzi całą dobę co godzinkę?
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #19 dnia: 10.04.2014, 09:06:32 am »
u mnie wentylacja super :)

Nawilżacz działa co 45 min przez całą dobę.

Sorki za opóźnienia Semi ;)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #20 dnia: 22.04.2014, 15:13:59 pm »
Dzięki za info. :) I nie ma sprawy, teraz wszyscy zalatani, ja też nie mam tyle czasu na forum jakbym chciała. A jakiej wielkości są te kratki?

Ja już kratki kupiłam. Cztery, metalowe, o wymiarach 10 x 14 cm, z siatką ochronną --> o takie. Dwie dam w lewym boku terra, tuż nad podłożem, w szeregu zaczynając od ściany, a dwie w suficie z prawej strony, też w rządku. Chyba będzie OK?

Teraz mam inną zagwozdkę, szukam sterowników. Na razie podobają mi się dwa:
http://www.ibis.krakow.pl/sterowniki_akwarium_terrarium.html (czy takiego przypadkiem nie instalują w egzotic roomie?) oraz http://www.cosmogate.pl/product_info.php/products_id/260,
i wciąż szukam.
« Ostatnia zmiana: 22.04.2014, 15:17:32 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #21 dnia: 19.05.2014, 21:21:33 pm »
Dziś przyjechało terrarium!
Oto jak się prezentuje.

Zamknięte:




Otwarte:




Tu kratki wentylacyjne w suficie z prawej strony:




Kratki w lewej bocznej ściance, cienka listwa nad nimi będzie służyć za mocowanie na rurę UVB, druga (szersza) przylega do ściany tylnej i będzie półką na kwiaty:




Wykombinowany "tunel" na kable od sterownika w maskownicy (póki co zamiast sterownika zieje dziura):





Tu widać opisywane wyżej listwy, a w dole zdemontowany "tunel". W tylnej ściance wycięta dziura na wyprowadzenie zeń kabli:




Została elektryka, zabezpieczenie solidnie wnętrza przed wilgocią, i dopiero będę mogła zacząć urządzać. Niecierpliwię się, idzie pomału.. grunt, że do celu. ;)
« Ostatnia zmiana: 19.05.2014, 21:24:13 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #22 dnia: 19.05.2014, 21:44:16 pm »
Chylę czoła, słów brak!

Ile zapłaciłaś?  :D
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #23 dnia: 19.05.2014, 22:00:54 pm »
O mój Boże! Niesamowite..... :o
Cudo, moim zdaniem najpiękniejsze terra na forum. Czekam na wystrój. ;)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline neo

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 561
  • Reputacja: 15
  • Posiadany gatunek Stigmochelys pardalis
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #24 dnia: 20.05.2014, 09:37:15 am »
przepiękne terrarium już nie umiem się doczekać efektu końcowego
In The Lap Of The Queen

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #25 dnia: 20.05.2014, 09:49:14 am »
rewelacja :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #26 dnia: 20.05.2014, 10:58:21 am »
Ależ fajne..:) A ten "schodek" na dnie to będzie kryjówka?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline sunlela

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Reputacja: 3
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #27 dnia: 20.05.2014, 11:19:56 am »
Bardzo elegancko będzie sobie mieszkał Twój lamparcik  :)
Pozdrawiam Ania

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #28 dnia: 22.02.2015, 23:23:19 pm »
Dziękuję wszystkim za miłe słowa! :)
Terrarium już funkcjonuje od dawna, choć miało mały poślizg ze startem. Na początku było całe pięknie zieloniutkie, tak jak sobie wymarzyłam, ale czas i opancerzony, żarłoczny buldożer zweryfikowały moje pomysły - więc obecny wystrój bardziej przypomina krańce sawanny niż jej zielone serce.

Osprzęt:
- Świetlówka Arcadia D3+Plus Reptile T-5 39W (850mm - 34") 12% UVB - umocowana w bryzgoszczelnych oprawkach pod poprzeczną belką, przylega do lewego boku terra na długości 90 cm, z prawej zostało ok. 45 cm nad strefą cienistą. Sterowana zwykłym mechanicznym programatorem czasowym. Świeci się 10-17.

- Zwykła żarówka lustrzanka 40 W - umocowana w ceramicznej oprawce nad kamieniami, z lewej strony terra, zwisa na kablu którego długość można regulować. Podłączona do centralnego sterownika, z możliwością ustawienia czasu świecenia w przedziale 24 h. Teraz jest to 9-18.

- Promiennik ceramiczny Trixie 50 W - umocowany w ceramicznej oprawce niedaleko kryjówki z prawej strony terra, zwisa na kablu którego długość można regulować. Podłączony do centralnego sterownika, dzięki czujce-termostatowi załącza się gdy temperatura spadnie poniżej wprowadzonej. U Bączuli jest to 27 stopni nocą i 27,5 w dzień.

- Nawilżacz ultradźwiękowy Sanico BlueSky 35 W, wyjmowana rura biegnąca od nawilżacza do terrarium dorobiona z kolanek kanalizacyjnych wewnątrz terra, a na zewnątrz z rury kanalizacyjnej schowanej w drugiej rurze z izolacyjnej pianki. Wylot dyszy wewnątrz terra to dłuższy kawałek rury ponakłuwany wzdłuż jak deszczownica, koniec tej rury jest lekko zatkany workiem foliowym - w efekcie z końcówki kapie co jakiś czas skroplona woda - a Bączulas upodobał sobie siedzieć właśnie pod tym kropidłem. Nawilżacz podłączony do centralnego sterownika, dzięki drugiej czujce-higrostatowi załącza się gdy wilgotność spadnie poniżej wprowadzonej. Obecnie jest to 70% w dzień i 73% w nocy.

- Centralny sterownik PL11-THZ "Climatic Orchid Z" - schowany właśnie pod tym "schodkiem" o który pytałaś, ankan. :) Zresztą tam mieszczą się również wszystkie pozostałe kable oraz statecznik do świetlówki.

- Na ścianach natomiast jest korek epoksydowany o grubości 1cm, zaimpregnowany lakierem ekologicznym, przymocowany silikonem akwarystycznym.

- Podłoże to zwykła ziemia, przy brzegach warstwa 20 cm, pod lampą mniej. Dno wyłożone najgrubszą folią ogrodniczą.

- Kamienie, basenik z podstawki ceramicznej. Druga podstawka służy za miskę na jedzenie - musiałam zacząć jej używać, choć średnio mi się podoba jako element wystroju, bardziej naturalnym wydawało mi się dawanie jedzenia na kamienie - ale Bączek czynił taki bałagan niestworzony, tak to  żarełko zawsze rozwłóczył we wszelkich możliwych zakamarkach, że spasowałam, no i mamy karmnik.

- Na belce garść termometrów i higrometrów, figurka żółwia przytrzymuje czujki od termo- i higrostatu. Kable od nich też zostaną podwieszone pod belką (wszystkie od lamp są tam schowane w korytku-maskownicy), ale na razie nie wiadomo kiedy. ;)

- Na półeczce, za belką, usiłuję wyhodować mini ogródek. Jak na razie droga wyboista, ale się nie poddaję.


Hmm chyba wszystko opisałam. Dodaję zdjęcia poglądowe. Na ostatnim rzeczony "schodek" z widocznymi kablami:
« Ostatnia zmiana: 22.02.2015, 23:40:57 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #29 dnia: 23.02.2015, 10:09:29 am »
Całkiem dużo zielonego masz w terro..:) Poczekaj aż Ci jeszcze Bączek urośnie, to nic się nie uchowa.
Wyposażenie i osprzęt Twojego terro jest imponujący..:)

To mam odpowiedź na pytanie, które Ci zadałam w poprzednim wątku - utrzymujesz zatem cały czas środowisko hot&humid.
Ciekawa jestem czy wpłynie na wyhodowanie żółwia bez piramid - ale to pewno dopiero będzie można powiedzieć jak osiągnie z 1 kg wagi.
Temp. nocna jest b. wysoka - zamierzasz mu ją stopniowo obniżać przed daniem go na wybieg? Czy planujesz go zabierać na noc do domu i wypuszczać tylko w ciepłe dni?

A jak z jedzeniem? Dajesz mu tylko suszki + rośliny wyhodowane  w domu, czy także coś dokupujesz?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ