Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 16:48:24 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ziemia  (Przeczytany 2691 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Misiak1017

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Ziemia
« dnia: 20.11.2008, 13:10:36 pm »
Witam. Mój problem polega na tym, że wszystkie roślinki zdechły. zostały zjedzone lub zadeptane i w terrerium pozostała tylko ziemia. Pytanie brzmi co teraz? 
1 Czy mam tam coś posadzić? Zimą nie zdobędę chwastów, których miałam pod dostatkiem całe lato. Więc mam ograniczony wybór. Czy nasadzić ziół ze sklepu np. bazylia, tymianek, majeranek, melissa, oregano, rozmaryn, i inne występujące w supermarketach? Osobiście mam obawy czy nie są mocno nawożone lub pryskane.
2 Czy ta ziemia ma być raczej mokra czy sucha? Przesuszona bardzo kurzy, pyli i ogólnie mam wrażenie ,że unosi się w powietrzu, a mokra z kolei bardzo przykleja mu się do łapek. Podczas jedzenia używa łapek i zjada tą ziemię...
3 Czy tą ziemię trzeba wymieniać? Ew. co ile? Nasypałam ją w te wakacje. Nie wiem jak długo może w niej siedzieć. W końcu on się tam załatwia.... głównie chodzi o mocz, który wsiąka w ziemię....
4 Co umieścić w terrarium? Narazie ma tylko kryjówkę z donicy, której itak nie lubi oraz miskę z wodą. Karmię go na talerzu żeby ograniczyć zjadanie ziemi. Czego użyć na legowisko? Siano peśnieje :(
Mam nadzieję ,że nam pomożecie. Maja będzie wdzięczna. Z góry dziękujemy.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Ziemia
« Odpowiedź #1 dnia: 20.11.2008, 14:26:11 pm »
Witaj

Ziemia jest dobrym podłożem, ale fakt że problematycznym. Doskonale zachowuje się na dworze bo tam ani się nie przesysza ani nie zamaka, ładnie obrasta darnią i wszytko jest ok. W terrarium bardzo trudno osiągnąć coś takiego. Nie można dopuścić do jej przesuszenia bo zaczyna pylić, nie można jej za mocno zmoczyć bo nie ma gdzie odpłynąć i zrobi się błoto. Dobrym rozwiązaniem jest specjalny spryskiwacz, który rozpyla wodę tak że jest ona rozprowadzana równomiernie. Spryskiwacze do kwiatów dają tylko lekką mgiełkę która nie jest w stanie nawilzyć głębszych warstw podłoża, z kolei lanie wody butelką wymaga nie lada wyczucia.

1. Sadzenie ma sens ale musisz mieć na uwadze to że rosliny zostaną szybko zdewastowane, a młode kiełki zadeptane. Można dla ozdoby i urozmaicenia coś posadzić ale na większe powierzchie lepiej sprawdza się gęsta darń zebrana plackami z ogrodu. Ona jest już dobrze ukorzeniona i nawet jak trochę podeschnie to wytrzyma stosunkowo długo, a ziemia jest fajnie "związana" korzeniami więc nic nie pyli i nie przykleja się. Wiem że o tej porze jednak o darń może być trudno, ale próbować jeszcze można dopóki nie ma śniegu/mrozu.
2. Jak pisałam na wstępie - trzeba regularnie podlewać nie za skąpo bo wyschnie ani nie za dużo.
3. Ziemię/darń można używać całkiem długo. Odchody stałe zbierasz z powierzchni a ew. mocz w pewnym stopniu sie w tej ziemi "rozkłada". U mnie nic nie smierdzi, choć faktem jest że żółw zwykle się załatwia w wodzie. Pozatym mocz żółwia jest zupełnie inny niż u ssaków, ma bardziej postać nadmiarowej wody z częścią białego kwasu moczowego, który po zeschnięciu tworzy białe grudki, które można częściowo wyzbierać.
4. Możliwości jest dużo - kamienie, kawałek pnia, możesz z ziemi uformować pagórki, zasadzić w doniczne jakąś odporną i bezpieczną roslinę.

W legowisku dobrze się sprawdzają suche liście. W ogóle gołe partie ziemi mocno ubij i przykryj warstwą liści, nieco większych kamyków, kawałków pni itp., aby ograniczyć kontakt żółwia z wilgotną ziemią.   
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU