Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 20:21:38 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rotunda  (Przeczytany 73711 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #45 dnia: 04.06.2012, 15:35:40 pm »
O rany....masło... :o
Szczerze - to bym nie wpadła na to, żeby tym żółwie karmić...:(

O owocach i szczypiorze już Kamil Ci napisał.

Zimą możesz im jeszcze np. rzeżuchę posiać. Szybko rośnie.
A teraz szybko przejrzyj rośliny polne i kwiaty ogrodowe jadalne dla żółwi - to im menu urozmaicisz. Spokjonie z 15-20 gatunków nauczysz się rozpoznawać.

Suszków samych żółwie często jeść nie chcą - dobrze je pomieszać z pokarmem mokrym albo choć trochę zwilżyć wodą. Wtedy są chętniej zjadane.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #46 dnia: 04.06.2012, 15:38:43 pm »
Dieta faktycznie marna, a szkoda, masz śliczne żółwie, piękny wybieg, masz ogród w którym na pewno rośnie więcej niż 3 gatunki roślin, tak jak ankan mówi - niewiele trzeba  żeby urozmaicić ich dietę, a na tej którą mają teraz mogą zacząć pojawiać się problemy z nerkami, wątrobą.

Offline tomason

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Reputacja: -3
  • daj mi jeść
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #47 dnia: 04.06.2012, 15:52:33 pm »
masło jest tylko na zachętę - nie stanowi stałego elementu diety żółwia - podaje tylko po to aby żółw otworzył pyska po czym podsuwam mu zieleninę, wolę go zachęcić masłem niż siłą, fizycznie otwierać mu pyska żeby coś zjadł na wiosnę, wiem że jest to mniej stresogenne dla żółwia zarazem masło jest czymś czemu żółw raczej nie jest w stanie się oprzeć, owoce jeśli się zdarzają to sporadycznie,
dzięki za rady, szczypiorek off, sałata off, jesienią spróbuje posadzić rzeżuchę, pomyślę nad innymi roślinkami i urozmaiceniu diety żółwi

z pewnością na forum jest jakiś temat traktujący o karmieniu żółwi, ktoś wie w jakim dziale trzeba szukać? chodzi mi o gotowe zestawienie listy roślin z obrazkami?
« Ostatnia zmiana: 04.06.2012, 15:57:18 pm wysłana przez tomason »

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70

Offline tomason

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Reputacja: -3
  • daj mi jeść
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #49 dnia: 04.06.2012, 16:40:36 pm »
w pobliskim sklepie znajdują się liście szpinaku, ktoś wie czy się nadają do karmienia żółwi (opcja na jesień)?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #50 dnia: 04.06.2012, 16:58:56 pm »
Szpinak nie

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #51 dnia: 04.06.2012, 23:25:36 pm »
Szpinak się nie nadaje, zawiera za dużo szczawianów.
W ogrodzie na pewno coś wyszperasz jadalnego ze spisów, które Viktoria Ci podała...:)

A swoją drogą ciekawi mnie skąd Ci to masło wpadło do głowy - bo na zachętę różne rzeczy niezdrowe ludzie żółwiom dają - np. sałatę, jabłko, pomidora, owoce - ale masło jest zaskakujące.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #52 dnia: 05.06.2012, 08:52:58 am »
Oj też mi to przyszło do głowy, czemu akurat masło :) Skąd ten pomysł? A sądząc po zdjęciach to masz wkoło łąki i pola a na nich można znaleźć mnóstwo przysmaków. Tak mi się przypomniało ,że moja gadzinka jesienią szybko się przestawiła na suszki. Po prostu któregoś dnia dostała tylko to i zaczęła wcinać. Ale za to po zimowaniu suszek ruszyć nie chciała. Wtedy trzeba było zacząć poważną hodowlę zieleniny. A rośliny sam suszysz czy kupujesz? Może własnej produkcji są bardziej aromatyczne i żółwie chętniej zjedzą?

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #53 dnia: 05.06.2012, 15:00:32 pm »
Musisz się więcej porozglądać, może po prostu nie zdajesz sobie sprawy jak wiele "chwastów" jest jadalne dla żółwi.
Jak posiedzisz trochę na przeglądaniu roślin to szybko zdasz sobie sprawę jak różnorodną dietę możesz im zaproponować ;)
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline rumek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 6
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #54 dnia: 05.06.2012, 15:38:46 pm »
cześć i czołem :) co do owoców podawanych żółwiom przytaczam - TRUSKAWKĘ,MALINĘ i z warzyw startą MARCHEWKĘ to ostatnio pokłóciłem się z dziewczyną z pracy o to. Ma owa kobieta żółwia lat który ma myślę że ze 30-35 i ta podaje mu w STAŁEJ diecie OWOCE I WARZYWA tylko dlatego , że wet - z Warszawy który jest polecany do gadów powiedział że można dawać. Owa sugestia była wypowiedziana podobno ok.3lat temu na co ja próbowałem przekonać , że może chodziło o liście tych owoców? niemniej jednak wywołała się burza( ale co mi tam deszczu się nie boję :p) tylko dlatego że ludzie nie chcą słuchać/czytać o doświadczeniach innych więc może Tomason posłuchaj tych co Ci radzą i podpowiadają i odstaw owoce i masło...na zdrowy rozum jak żółw miałby jeść masło w naturalnym środowisku?
Mylić się to rzecz ludzka , nie słuchać rad to głupota.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #55 dnia: 05.06.2012, 16:00:43 pm »
Przecież powiedział że nie karmi żółwi masłem... tylko zachęca je nim do jedzenia. Pomysł kontrowersyjny i napewno masło nie powinno stanowić elementu diety żółwi, ale jeśli chodzi o owoce to truskawkę czy jagodę, malinę można podac raz czy dwa w sezonie

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #56 dnia: 05.06.2012, 16:09:14 pm »
To tak samo jak ja pisałem, że leśne owoce, mogą znaleźć się jako dodatek, ale to bardziej jako jednorazowa atrakcja dla żółwi, niż nawet jako dodatek do diety ;)
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #57 dnia: 05.06.2012, 16:11:12 pm »
Prawda, i też raczej jako urozmaicenie dla greckich, mauretanów czy obrzeżonych, bo stepowych to niekoniecznie, ich dieta powinna być troche bardziej 'uboga'

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #58 dnia: 05.06.2012, 16:12:46 pm »
Dokładnie, biedne stepki, nawet na takie rarytasy nie mogą sobie pozwolić :(
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline rumek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 6
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #59 dnia: 05.06.2012, 22:14:01 pm »
akurat w przykładzie który ja przytoczyłem owoce są elementem stałym i bazowym...  :-\
Mylić się to rzecz ludzka , nie słuchać rad to głupota.