Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 19:39:13 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wybieg Filipa - dylematy  (Przeczytany 12502 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline emilos

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 2
  • Filip
Wybieg Filipa - dylematy
« dnia: 27.04.2009, 20:42:20 pm »
Z racji tego, że robi się coraz cieplej pomyślałem, że trzeba się zabrać za robienie wybiegu. No i tu pojawiło się kilka wątpliwości.
1. Czy lepiej zrobić wybieg od strony południowo zachodniej ale na piachu gdzie nawet trawa kiepsko rośnie i bliżej drogi, czy od wschodniej miejscami i okresowo zacienionej ale z bujną trawką i mniszkami za domem?

2. Gdzieś czytałem, że wiśnia jest nie wskazana dla żółwi ale drugi raz nie mogłem tego znaleźć. Jak to jest z tą wiśnią bo wolał bym nie wycinać?

3. Wybieg 3x3 wystarczy dla jednego stepowca?

4. Od góry przykryć siatką z dużymi czy małymi oczkami? A może jest to obojętne?

5. Deski ogrodzeniowe zabezpieczać przed wodą? A jeżeli tak to czym i ile czasu to musi się wietrzyć zanim wpuszczę Filipa?

6. Roślinki typu bratki, bazylie i inne jadalne do kupienia zasadzić w wybiegu, wstawiać w jakiś dołek w doniczce czy zrywać mu parę listków co dziennie i wrzucać do wybiegu?
 
 
Inne pytania których pewnie będzie mnóstwo, w trakcie wykonywania.
Dzięki z góry za podpowiedzi.

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Wybieg Filipa - dylematy
« Odpowiedź #1 dnia: 27.04.2009, 20:58:53 pm »
Emilios czasami to mnie przerazasz wiec na pierwsze pytanie nawet nie odpowiem >:(.
Widze ze lubisz sobie utrudniac sytuacje, ale tak ogulnikowo ci napisze ze; wybieg dla zolwi ma byc jak najbardziej naturalny i bezpieczny, najlepiej bez uzywania farb, lakierow itp. dobrze jesli najpierw wkopierz sciany w podloze ale jesli nie maz jak upewnij sie ze zolwik sie nie podkopie np. opsupujac grubo do okola ziemia lub uzyj pustakow itp. , roslinki jak najbardziej wskazane z tym ze liczyc mosiz sie z tym ze je sobie wszystkie wyskubie w pierwszej nadazcej sie okazji wiec moze lepiej zasiej mu mleczaki i koniczynke a drozsze kwiatki posadz w doniczkach i sam decyduj ile mozesz mu w danym dniu ich narwac. Siadka to zalezy od tego jaki duzy jest zolw i przed czym chcez go chronic jesli przed nim samym to wystarzy najzwyklejsza siatka nawet plastikowa , jesli przed psami to musi byc metalowa i dosc mocna. Wybieg czym wiekszy tym lepszy w zaleznosci na ile cie stac i ile miejsca maz na dzialce.

Offline emilos

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 2
  • Filip
Odp: Wybieg Filipa - dylematy
« Odpowiedź #2 dnia: 27.04.2009, 21:21:22 pm »
No może trochę przesadziłem z tym 1 pytaniem ;). Chciał bym uniknąć rozkopywania działki w wielu miejscach i zrobić raz i porządnie. Jak zrobiłem terrarium zanim zapisałem się na to forum i zacząłem zadawać setki głupich pytań, to musiałem je potem przerabiać.
W poradach jak zbudować wybieg jest napisane wszystko tak szczegółowo, że myślałem, że to ważne czy północ, zachód itp. Napisz mi tylko czy takiemu gadu będzie dobrze jak mu słoneczko będzie oświetlać cały wybieg do południa i po południu tylko fragment? Czy powinno mu świecić cały dzień? Może to głupie pytanie ale ja mocno nie zdecydowany jestem i po prostu potrzebuje krótkiej  fachowej odpowiedzi.

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Wybieg Filipa - dylematy
« Odpowiedź #3 dnia: 27.04.2009, 22:02:15 pm »
Hej,

jeśli chodzi o pierwsze pytanie to trudno tak jednoznacznie na nie odpowiedzieć nie widząc potencjalnego miejsca na wybieg. Ogólnie dobre byłoby miejsce przez większość dnia nasłonecznione, bo jak wiadomo żółwie są zwierzętami ciepłolubnymi. Skoro miejsce to jest u Ciebie pokryte piachem, to może dobrze byłoby wysypać na ten piach jakąś grubszą warstwę ziemi i posadzić na niej trawę i inne rośliny?! Pozostaje tylko kwestia z tą ulicą bo wiadomo, że spaliny nie wpływałyby korzystanie na żółwia.

Lokując wybieg od strony wschodniej, czyli tej zacienionej dostrzegam również plusy i minusy. Plusem na pewno jest to, że będzie to za domem, z dala od ulicy z dostępem do zieleniny. Minusem jest oczywiście słabe nasłonecznienie w ciągu dnia. Tak w ogóle dobrze byłoby gdybyś napisał ile to nasłonecznienie od strony wschodniej w ciągu dnia wynosi.

Co do wiśni, to nie wiem co w niej jest takiego złego, poza jej owocami (oczywiście dla żółwi)? Nigdy nie słyszałem o tym, żeby była ona jakoś szczególnie szkodliwa.  Jak znajdziesz stronę na ten temat, to daj znać. Jestem ciekaw.  ::)

Wybieg o wymiarach 3 x 3 dla jednego żółwia jest jak najbardziej w porządku. Co do siatki na przykrycie to przy wyborze oczek należy wziąć pod uwagę potencjalne drapieżniki. Jeżeli w okolicy grasują tylko psy i koty to wiadomo, że oczka nie muszą być aż tak małe, natomiast jeśli na podwórko zaglądają od czasu do czasu jakieś kuny czy łasice to oczka powinny być już troszkę mniejsze. Niezależnie od tego, czy oczka są małe czy duże, słońce i tak się przez nie przedostanie  ;)

Co do tych desek to wiadomo, że trzeba byłoby je czymś zaimpregnować, bo inaczej po jakimś czasie by się rozpadły. Deski można jednak zastąpić innymi materiałami. Możesz np. zbudować z cegieł taki mały murek. Myślę, że możliwości jest wiele. Jeżeli jednak zdecydowałby się na te deski to kliknij na poniższe linki. To są przykłady wybiegów dla żółwi greckich, w których wykorzystano na ogrodzenie (pomalowane) deski.

Co do roślinek to dobrze byłoby gdybyś posadził również i takie, jakie żółw stepowy spotyka codziennie na swojej drodze żyjąc na wolności. Tutaj trzeba byłoby poszukać może coś innego niż bazylia i inne zioła kuchenne, bo te pochodzą z rejonu basenu morza Śródziemnego, a więc są stepowym nieznane. Posadź na wybiegu dużo roślin typu: mniszek, koniczyna, babka, bodziszek łąkowy, głowienka, prosiecznik, itp. itd. a nie będziesz musiał żółwia karmić, no chyba że  je wszystkie zje na raz.  ;D

P.S. Na koniec załączam linki do całkiem niezłych wybiegów. Może coś z nich "ściągniesz"  ;)

http://www.boettgeri-farm.de/html/freigehege.html

http://www.landschildkroeten-galerie.de/Gehege.htm

« Ostatnia zmiana: 27.04.2009, 22:05:37 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Azazella

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 17
Odp: Wybieg Filipa - dylematy
« Odpowiedź #4 dnia: 28.04.2009, 08:51:08 am »
Deski malujesz normalnym impregnatem do drewna - najlepiej z 2-3 razy. Po godzinie cała farba jest już sucha i nie ma absolutnie żadnego zapachu

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Wybieg Filipa - dylematy
« Odpowiedź #5 dnia: 28.04.2009, 12:11:50 pm »
1. Czy lepiej zrobić wybieg od strony południowo zachodniej ale na piachu gdzie nawet trawa kiepsko rośnie i bliżej drogi, czy od wschodniej miejscami i okresowo zacienionej ale z bujną trawką i mniszkami za domem?

Wszystko zalezy od tego ile tam na tej stronie wschodniej jest tego Słońca. Ogólnie wybiegi o orientacji wschodnio-południowej są najlepsze, bo żółwie najbardziej potrzebują Słońca i ciepła nad ranem aby wygrzać organizm po chłodnej nocy. Zachód już jest zdecydowanie mniej korzystny a północ w ogóle odpada.

2. Gdzieś czytałem, że wiśnia jest nie wskazana dla żółwi ale drugi raz nie mogłem tego znaleźć. Jak to jest z tą wiśnią bo wolał bym nie wycinać?

Ogólnie Prunusy są na niektórych listach roślin szkodliwych, ale jak to w praktyce wygląda nie mam informacji. Czy chodzi o to że na wybieg padałyby stare liście z drzewa?

3. Wybieg 3x3 wystarczy dla jednego stepowca?

Za mały nie będzie, ale za duży też nie :) Żółwiowi ile byś nie dał terenu to i tak wszytko obejdzie. Przy wiekszych wybiegach jednak jest trudno je zabezpieczyć i nieraz ciężko znaleźć żółwia.

4. Od góry przykryć siatką z dużymi czy małymi oczkami? A może jest to obojętne?

U mnie oczka 6cm wystarczają, ale w stosunku do kotów bo inne drapieżniki się nie pojawiają. Raz przez to oczko wpadł do wybiegu mały kotek i nie umiał się wydostać. W każdym razie był przerażony bardziej niż żółw, który go chyba nawet nie zauważył...

5. Deski ogrodzeniowe zabezpieczać przed wodą? A jeżeli tak to czym i ile czasu to musi się wietrzyć zanim wpuszczę Filipa?

Możesz ew. użyć gotowych impregnowanych desek lub palików. Ogrodzenie można też wykonać z kamiennych bloków.

6. Roślinki typu bratki, bazylie i inne jadalne do kupienia zasadzić w wybiegu, wstawiać w jakiś dołek w doniczce czy zrywać mu parę listków co dziennie i wrzucać do wybiegu?

Najlepiej zasiać, skoro i tak będziesz robić wybieg od zera. Nie wiem czy bazylia przetrwa w naszym klimacie. Ja bym posiała chwasty, ew zakopała ich sadzonki jak nasion nie udałoby się znaleźć. Wrzucanie listków nie ma sensu, bo żółw na wybiegu będzie się sam zywił tym co napotka, ew. można mu podać czasem jakąś ekstraroślinę która tam nie rośnie ;) 
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline emilos

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 2
  • Filip
Odp: Wybieg Filipa - dylematy
« Odpowiedź #6 dnia: 28.04.2009, 14:05:56 pm »
Dzięki za podpowiedzi.

Wybieg ogrodzony.
Stare nie szlifowane dechy, ale żółwiowi chyba nie powinno to przeszkadzać. Jakiś impregnat do drzewa kupię i pomaluje po wierzchu, a to co w ziemi może pare lat wytrzyma zanim zgnije a potem się zobaczy.
Po obserwacji ile czasu jest słońce w którym miejscu działki, wybrałem miejsce za domem od strony wschodnio-południowej i po 6 godzinach piłowania desek w słońcu uznałem, że dobrze wybrałem (no i nie ma tam wiśni ;) ).
Zostało mi urządzanie terenu. Nie chcę usówać darni, bo trochę za puźno na sadzenie trawy, a trawka i mleczyki tam rosnące są ok.
Po obiedzie siadam z kartką i ołówkiem i biorę się za projektowanie. Jak już coś będzie widać to się pochwalę.
 

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Wybieg Filipa - dylematy
« Odpowiedź #7 dnia: 28.04.2009, 14:50:34 pm »
Czyli wkopales dechy...?, kurcze ja nie mialam wystarczajaco pustakow, i nie chcialam zabierac juz nic wiecej z metrazu wybiegu wiec miejmy nadzieje ze nie beda tyle kopac, choc ja moich nie zostawiam na noc to nie powinny, jak narazie u nas leje a trawsko juz wszystko zaroslo , mam nadzieje ze wkrotce sie rozpogodzi bo nie wiem jak ja tam kosiarka wjade :-\.
Wstaw fotki jak najszybciej ;).

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Wybieg Filipa - dylematy
« Odpowiedź #8 dnia: 28.04.2009, 14:51:06 pm »
No to czekamy z niecierpliwością na pierwsze fotki  ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline emilos

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 2
  • Filip
Odp: Wybieg Filipa - dylematy
« Odpowiedź #9 dnia: 28.04.2009, 20:35:12 pm »
Zasówałem cały dzień, a o to bilans:
zrobione ogrodzenie
zrobiona kryjówka
zrobiony pagórek z kamuchem po środku do wylegiwania się Filipa
posiana trawka
zepsuta wyrzynarka
okropny ból głowy
nadwyrężony nadgarstek

jestem z siebie zadowolony  ;D (no może z wyłączeniem 3 ostatnich punktów  ;) ).

Jutro wstawie pierwsze fotki.

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Wybieg Filipa - dylematy
« Odpowiedź #10 dnia: 28.04.2009, 20:37:58 pm »
Cytuj
zepsuta wyrzynarka
okropny ból głowy
nadwyrężony nadgarstek

Pomyśl sobie tak- poświęcenie jest godne pochwały ;D Szczególnie jak chodzi o żółwia! Gratuluję i nie mogę się doczekać fotek ;D
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline emilos

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 2
  • Filip
Odp: Wybieg Filipa - dylematy
« Odpowiedź #11 dnia: 29.04.2009, 15:49:58 pm »
Jeszcze trochę goło, ale już Filipa puściłem. Na razie to chyba jest w szoku bo od kąd żyje to chyba nie był na trawce. Parę dni i może się rozbuja :)

parę fotek:
   



A to parę fotek Filipa na łonie :)

     


   

Jeszcze na pewno coś mu osadzę z czasem. No i trawka już zasiana wyrośnie i będzie ładnie.

Jak macie jakieś sugestie to bardzo proszę.

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Wybieg Filipa - dylematy
« Odpowiedź #12 dnia: 29.04.2009, 16:00:29 pm »
Nie no barrrrrdzo ladnie tobie to wyszlo ;).

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Wybieg Filipa - dylematy
« Odpowiedź #13 dnia: 29.04.2009, 16:33:22 pm »
Wybieg ogromny...:) Na pewno żołwik jest szczęśliwy, że ma tyle przestrzeni, trawkę i słoneczko.

Nie jest tylko widzę przykryty siatką - Nic się do żółwia nie dobierze na dworzu - pies, kot, ptaszydło?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Wybieg Filipa - dylematy
« Odpowiedź #14 dnia: 29.04.2009, 17:19:44 pm »
Bardzo ładny wybieg :)
Pozdrawiam Jakub