Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 17:58:31 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czy już jest gotowy do zimowania?  (Przeczytany 4278 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Czy już jest gotowy do zimowania?
« dnia: 28.10.2010, 21:47:45 pm »
Otóż mój Karen od 10 dni siedzi w swojej kryjówce i się z niej nie rusza...
Ewidentnie chce już zimować.
On wcześniej zawsze był przez poprzednich właścicieli pseudohibernowany pod kaloryferem...
Ja chciałem go tak do grudnia przygotowywać do snu i w grudniu już umieścić w zimowniku, ale chyba to nie wyjdzie, bo:
- od jakiegoś miesiąca już jest mało aktywny (a ostatnio, to już w ogóle nie jest)
- próbowałem go mocniej dogrzewać tj 2x60W lustrzanka...bezskutecznie
- ciepłe kąpiele pobudzają go na 15 min - 20 min
- nie chce już nic jeść (ostatni raz to chwycił i to też tak bez apetytu jakieś 2 tyg temu liścia oregano) zasadniczo to od miesiąca odmawia jedzenia...

Czy ja mam go takiego przenieść do zimownika?!...
Bo ja już nie wiem...
On nie jest przeze mnie w ogóle przygotowany, bo on cały czas śpi...
I czy wstawienie go teraz do piwnicy będzie odpowiednie?...
Nie wiem, jaka temp panuje w tamtej piwnicy teraz, ale ogólnie jest to piwnica zawsze chłodna i wilgotna(stare budownictwo).
Zaryzykować, czy trzymać go "jakoś" do grudnia, kiedy to temp będą już naprawdę niskie a ta piwnica będzie zapewne idealna.

Jutro wracam do Zamościa i mogę go zabrać już do tej piwnicy. Ale czy to bezpieczne?


Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Czy już jest gotowy do zimowania?
« Odpowiedź #1 dnia: 28.10.2010, 22:02:28 pm »
zależy jaka teraz jest temperatura w piwnicy jeśli odpowiednia do zimowania to ja bym go jeszcze przez tydzień nie karmił i codziennie kąpał i wtedy stopniowo obniżając temperaturę przenieść do ostatecznego miejsca zimowania :)
Pozdrawiam Jakub

Offline aniulka

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 2
Odp: Czy już jest gotowy do zimowania?
« Odpowiedź #2 dnia: 28.10.2010, 22:04:47 pm »
Dołączam się do pytania, podobnie miałam z moim żółwiem, kiedy w chałupie było zimno, bo ogrzewania nie włączyli..nic nie jadł długi czas, potem zakopał się pod ziemię obok doniczki i nie wyłaził w sumie 3 albo 4 dni. Żadna z podejmowanych wtedy przeze mnie prób nie przyniosła efektu, dopiero ciepłe grzejniki w domu, wyciąganie Drakusia na siłę pod lampę okazało się skuteczne, ale w sumie sama się nieraz zastanawiałam,czy nie powinnam w takim razie pozwolić mu spać,skoro naturalnie sam przestawił swój organizm.


Edit. Zanim naskrobałam posta, Jakub już się wypowiedział, dzięki :)

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Czy już jest gotowy do zimowania?
« Odpowiedź #3 dnia: 28.10.2010, 22:19:37 pm »
zależy jaka teraz jest temperatura w piwnicy jeśli odpowiednia do zimowania to ja bym go jeszcze przez tydzień nie karmił i codziennie kąpał i wtedy stopniowo obniżając temperaturę przenieść do ostatecznego miejsca zimowania :)

Wesz, ja go mogę tak i 2 i 3 tyg trzymać, mi to nie przeszkadza...ale czy jemu to nie zaszkodzi? No bo jak by nie patrzeć, to już nie je od początku października... Cały czas śpi. Dzisiaj go wyjąłem, ale widać było, że mu przeszkadzam. Odłożyłem go do kryjówki, a on chwile poskrobał i już jest cicho.

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Czy już jest gotowy do zimowania?
« Odpowiedź #4 dnia: 30.10.2010, 11:14:43 am »
Zrób badania temperatury i wilgotności w piwnicy. Dogrzewać to go na pewno już nie dogrzewaj.
Jeżeli podczas kąpieli nie wydala jużstolca, to jest już dobry znak.

Zacznij mu kilka dni ochładzania, i potem wstaw do miejsca gdzie będzie zimować na stałe.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Czy już jest gotowy do zimowania?
« Odpowiedź #5 dnia: 09.11.2010, 21:19:16 pm »
Ja uważam, że gdyby miejsce do zimowania było sprawdzone pod względem temperatur i już teraz odpowiednio chłodne, to nic nie stałoby na przeszkodzie, żeby żółwia niebawem zazimować. Pytanie tylko, czy z tą piwnicą to w ogóle wypali, bo u mnie np. nawet przy mrozach jest w piwnicy na zimowanie za ciepło.

Być może Twoja piwnica okaże się miejscem idealnym?! Ciekawe tylko, kiedy temperatury będną w niej na tyle niskie aby móc bez przeszkód przenieść tam żółwia?! - to jak wiadomo z kolei może jeszcze trochę potrwać.... (stąd uważam, że lodówka jest najlepsza).
« Ostatnia zmiana: 09.11.2010, 21:21:08 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl