Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 16:51:24 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ostatnie pytania odnośnie zimowania [scalony]  (Przeczytany 31216 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Ostatnie pytania odnośnie zimowania
« Odpowiedź #15 dnia: 13.11.2012, 18:14:42 pm »
Dlatego ja swoje gady ryzykownie przeniosłem jeszcze na balkon. U mnie w te ciepłe dni jest maks 14 stopni na korytarzu, niestety nie mam jeszcze zamka w szafce w której trzymam żółwie, niby nikt nie wie co tam jest, niby złodziei nie ma, ale i tak boje się o nie, poza tym nie chciałem trzymać je w ciemnicy jeszcze kolejny tydzień, ale temperatura ciągle się zmienia, co doprowadza mnie do szewskiej pasji. Może ktoś pamięta jak było z temperaturą w zeszłym roku i dopowie coś na ten temat, jak rok temu poradził sobie z zimowaniem. Jeżeli macie swoje żółwie na strychach, piwnicach w miejscach gdzie można pierdyknąć nawet większy zimownik niż 20x40 to polecam, nawet coś takiego jak u darcia23, wstawić miskę z wodą i cierpliwie nie karmiąc żółwia czekać aż temperatura obniży się tak, że będą mogły zasnąć.
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Ostatnie pytania odnośnie zimowania
« Odpowiedź #16 dnia: 16.11.2012, 22:14:55 pm »
wlozylam zolwia do lodowki, temp 12-13 stopni, siedzi tam ponad 2 godizny i nie spi..... :( co robic?

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
nie zasypia w lodówce :/
« Odpowiedź #17 dnia: 17.11.2012, 08:35:35 am »
temp 12 stopni, włożona wczoraj o 19, przemiesciła sie z miejsca na miejsce, juz myslałam ze bedzie dobrze a rano otwieram lodówke i od razu ona to czuje..... i oczka otwiera :(
co robic? wrócic z nia z powrotem do piwnicy?

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Ostatnie pytania odnośnie zimowania
« Odpowiedź #18 dnia: 17.11.2012, 09:52:02 am »
Moja Frania umieszczała się do snu 2 tygodnie, nie martw się  :)
Zwróćmy też uwage że temperatura to 12 stopni i nie konicznie jest to bardzo ''śpiąca'' temperatura  ;)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: nie zasypia w lodówce :/
« Odpowiedź #19 dnia: 17.11.2012, 09:54:53 am »
Potrzeba trochę czasu, nie martw się.

Ja nie byłam wtajemniczona w temat więc nie wiem jak u Ciebie z temp. i nie wiem kiedy zmieniasz więc w to się już nie wtrącam   ;)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: nie zasypia w lodówce :/
« Odpowiedź #20 dnia: 18.11.2012, 15:10:06 pm »
chyba zasnęła... rozkręciłam lekko lodówke, będę obniżałą temperature co drugi dzień o 2 stopni aż uzyskam docelowe 4-5 stopni

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: nie zasypia w lodówce :/
« Odpowiedź #21 dnia: 18.11.2012, 15:44:28 pm »
Trochę to potrwa za nim porządnie zapadnie w sen, czasami nawet 2 tygodnie  ::) U mnie to tyle trwało...
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Ostatnie pytania odnośnie zimowania
« Odpowiedź #22 dnia: 20.11.2012, 20:20:58 pm »
12 stopni to ciepło, uwierz mi moje siedzą na dworze w 10- 11 stopniach i potrafią sobie oczy otwierać i się obracać. :D musi być niżej niż 8 stopni Celsjusza, żeby żółw zrobił się naprawdę osowiały.
PS: Nie musisz zakładać dwóch tematów o tym samym wątku, wystarczy że wszelkie pytanai będziesz kierować na jeden np. ten tutaj, w miarę możliwości i życzliwości- Zacne grono na pewno udzieli Ci potrzebnych odpowiedzi.
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Ostatnie pytania odnośnie zimowania
« Odpowiedź #23 dnia: 23.11.2012, 08:29:01 am »
temperatura stopionowo została obniżana, aktualnie jest ok 6 stopni, myslałam, że zółwica zasnęła na dobre, a dziś rnao patrze ze znowu sie troszke przemiesciła, łeb włozyła w rog pudełka, które przeswituje i oczeta otwarte.... nie wiem o co kaman? zaczyna mnie przerażac to zimowanie..... tak to spala w terrarium i wynurala się raz na kilka dniw  temp pokojowej,a  lodówce jkaby jej źle bylo ;(

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Ostatnie pytania odnośnie zimowania
« Odpowiedź #24 dnia: 23.11.2012, 09:06:08 am »
a nie to ze cos w brzuszku zalega i kombinuje? ::) moze sie nie wyproznil do konca ::)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Ostatnie pytania odnośnie zimowania
« Odpowiedź #25 dnia: 23.11.2012, 09:21:36 am »
nie jadła od 2 miesiecy wiec na pewno jedzenie strawiła

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Ostatnie pytania odnośnie zimowania
« Odpowiedź #26 dnia: 23.11.2012, 09:48:13 am »
Musisz jej dać trochę czasu, jeżeli zmiana temperatury następowała w okresie długim (miesiąc, 3 tygodnie) to żółw inaczej na takową będzie reagować, a inaczej na gwałtowne kilku dniowe zmiany temperatury.
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Ostatnie pytania odnośnie zimowania
« Odpowiedź #27 dnia: 26.11.2012, 19:07:45 pm »
kolejne dni mijaja, zółwica sie nie rusza już raczej w swoim zimowniku w  lodówce, ale miewa otwarte oczy....
temperatura 4-6 stopni, waha się, nie wiem dlaczego....
czy powinnam ją jeszcze obniżyć?
 

Dodano 28.11.2012, 08:35:05 am
zwariuje z ta lodówka i zimowaniem..... :/
podkręciłam lodówkę o kolejne pół punkta, wcześniej temperatura wahała się 4-6 stopni, chciałam uzyskać mniejszą, odpowiednią do zimowania....
wstaje po nocy a termometr minimalnie wskazał nawet temperaturę 1,6 stopnia a to jest przeciez za mało!! mogłam zabić moja zółwice ;(
podkreciłam lodówke minimalnie, zobacze co będzie teraz....
ale co się wydarzyło?? otwieram patrze a jej nie ma.... teraz mi udowodniła, że naprawde nie spała te ostatnie 11 dni w lodówce... teraz już tego nie sprawdzę, bo się cała zakopała.... może te obniżenie temperatury spowodowalo u niej taka reakcję....

i jeszcze jedno, gdzie trzymacie czujnik od termometra? na półce gdzie stoi zółw, czy może dotyka on ziemi? czy może leży na pudełku tak, by końcówka była w powietrzu?
« Ostatnia zmiana: 28.11.2012, 08:35:05 am wysłana przez olika »

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Ostatnie pytania odnośnie zimowania
« Odpowiedź #28 dnia: 28.11.2012, 20:54:00 pm »
Ja bym nie manipulował tą temperaturą tak często, ta wcześniejsza oscylująca między 4- 6 jest w moim odczuciu bezpieczna i w porządku.
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.

Offline rumek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 6
Odp: Ostatnie pytania odnośnie zimowania
« Odpowiedź #29 dnia: 28.11.2012, 21:08:26 pm »
zamykanie/otwieranie lodówki w ciagu dnia powoduje podwyższenie tem w lodówce więc wcale się nie dziwie , że w ciągu dnia masz większą temperaturę niż po całej nocy gdzie lodówka miała stała temperaturę... :)
Mylić się to rzecz ludzka , nie słuchać rad to głupota.