Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 26.04.2024, 21:22:58 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zima żółwi  (Przeczytany 21061 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bela

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: -1
Odp: Zima żółwi
« Odpowiedź #15 dnia: 11.01.2007, 13:51:49 pm »
zolwia wlasnieobudzilam..
byl zaspany ale dosyc szybko sie przebudzil..
zaczelam od kapieli..siedzila w niej z 20 minut.
nastepnie przerzucilam go do terrarium..ma w nim jedzenia mnostwo i wode..lazil sobie chwile poznawal wszystko..ale jedzeniem nie jest za bardzo zainteresowany..moze bedzie za jakis czas dopiero..?!

mam natomiast pytanie:
ja z oswietl;eniem? ustawilam mu "slonce" i temperature okolo 20 stopni jutro ja podwyzsze..ale nie wiem ile mam go tak oswietlac czy w nocy mam gasic swiatlo?

ustawilam czas oswietlania na 12 godzin- od 9 rano do 21 moze tak byc?


Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Zima żółwi
« Odpowiedź #16 dnia: 11.01.2007, 15:02:18 pm »
To za długi czas oświetlania, szczególnie o tej porze roku. Ustaw od 9-17, potem żółw powiniem iść spać.
Dobrze, że nastawiłaś 20 stopni, z każdym dniem podwyższaj o 1-2 stopnie.
Tym, że nie chce jeść sie nie przejmuj, to normalne po przebudzeniu, najważniejsze jest żeby się napił. Pił wodę? I czy wydalił coś?
Jak ja sie cieszę, że z żółwikiem wszystko ok. Za jakiś tydzień, lub dwa gdy żółw dojdzie do siebie całkowicie, idź z nim do weterynarza na kontrolę.
Acha, możesz nam przesłać jakieś jego fotki? Ocenilibyśmy stan skorupy.
TUPTUŚ

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Zima żółwi
« Odpowiedź #17 dnia: 11.01.2007, 15:17:27 pm »
Witam!

Jeżeli żółwia wybudziłaś z tej hibernacji, to już nie baw się w skracanie oświetlenie. Teraz to on musi zacząć śmigać na pełnych obrotach.

Bardzo złe będzie to, jeżeli nie będzie jeść przez dłuższy okres czasu, do tygodnia. Ja bym jak najszybciej zrobił już pełne oświetlenie, i pełen czas jego działania. Także temperatura powinna wzrosnąć. Żółw musi zacząć jeść!
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Zima żółwi
« Odpowiedź #18 dnia: 11.01.2007, 15:20:13 pm »
Moim zdaniem niech ustawi od 9-17 a co 2-3 tygodnie wydłuża ten okres o godzinę
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Zima żółwi
« Odpowiedź #19 dnia: 11.01.2007, 17:23:41 pm »
zolwia wlasnieobudzilam..
byl zaspany ale dosyc szybko sie przebudzil..
zaczelam od kapieli..siedzila w niej z 20 minut.
nastepnie przerzucilam go do terrarium..ma w nim jedzenia mnostwo i wode..lazil sobie chwile poznawal wszystko..ale jedzeniem nie jest za bardzo zainteresowany..moze bedzie za jakis czas dopiero..?!

To bardzo dobrze, to naprawdę dobra wiadomość!!! A czy napił się wody podczas kąpieli?
Można go sprowokować do picia nalewając mu na tyle wody że nie musi zanurzać głowy zbytnio.
Może być niezainteresowany jedzeniem, bo długo nie jadł, ale powinien zacząć jeść w ciągu najbliższych dni!!! Musisz go bacznie obserwować i zachęcać do jedzenia.

mam natomiast pytanie:
ja z oswietl;eniem? ustawilam mu "slonce" i temperature okolo 20 stopni jutro ja podwyzsze..ale nie wiem ile mam go tak oswietlac czy w nocy mam gasic swiatlo?

ustawilam czas oswietlania na 12 godzin- od 9 rano do 21 moze tak byc?

Na początek 20 stopni jest ok. Co dzień spróbuj lekko podnosić. Czas świecenia powinien imitować dzień, jest więc w porządku, choć z reguły żółwie nie są zbyt aktywne od około 17. Powinien mieć w terrarium kryjówkę, która powinna stać w najchłodniejszym miejscu, czyli najdalej od źródła ciepła.
Na noc wyłącz wszytko i nie przejmuj się spadkiem temperatury. Pokojowa temperatura jest w nocy jak najbardziej ok. Rano jak się przebudzi podrepcze pod lampkę i nagrzeje się, po czym powinien zacząć jeść i buszować.  ;D 
Jeśli lampa jest ustawiona w rogu żółw sam sobie znajdzie odpowiednią temperaturę.

Ale jeszcze jutro zafunduj mu kąpiel jak się obudzi i zobacz czy pije.

Tak jak pisze Agnieszka kontrola u weterynarza nie zaszkodzi.
Jestem bardzo ciekawa żółwika. Jeśli masz możliwość wstaw jego fotki w "Galerii"  :)

Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline bela

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: -1
Odp: Zima żółwi
« Odpowiedź #20 dnia: 13.01.2007, 19:44:37 pm »
zolw wyglada na zadowolonego..
ale mam wrazenie ze "zielsko"(rucola bazylia i jakies inne ktore jeszcze znalazlam w sklepie..) ktore mu daje nie za bardzo mu podpasowalo..
kilka razy dalam ogorka i jablko (poprzedni wlasciciel dawno temu powiedzial mi ze on to uwielbia) i rzeczywiscie..jak tylko wyczul to rzucil sie i porzarl..

tak wiec od wczoraj mieszam mu "zielsko" z ogorkiem  i jablkiem(w malej ilosci bo to chyba nie najlepszy pokarm dla zolwi prawda?)

ale czy macie moze jeszcze jakis pomysl co moglabym mu podrzucic zanim nadejdzie wiosna..?i pojawia sie pysznosci..

a zdjecia bardzo chwtnie wam pokaze..bo jest przepiekny(tylko nie moge znalezc gralerii?jest wogole tu cos takiego? gdzie mam zamiescic zdjecia?- a jak juz bede wiedziala gdzie to zrobie to najpozniej w poniedzialek..)..a tak wogole bo chyba zapomnialam wczesniej wam napisac moj zolw nazywa sie: NINDŻA

czy mam go nadal kapac? czy juz nie musze? i czy moge to zrzadzic?




Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Zima żółwi
« Odpowiedź #21 dnia: 13.01.2007, 20:48:51 pm »
Ach, cieszę się, ze Nindża dobrze się miewa!
Nie dawaj mu jabłek i ogórków, on musi zacząć jeść zielsko, np. do rucoli napewno sie przekona! A może będzie wcinał suszki?!
Jeżeli chodzi o kąpanie to mówi sie o kapaniu żółwi lądowych raz w tygodniu czy rzadziej nie wiem. Ja mam inne zdanie na ten temat. Uważam, że to zależy od upodobań żółwia. Np. mój Tusiek uwielbia sie kapać, kąpię go średnio co dwa dni, czasami codziennie. Tusiek uwielbia zaczynać dzień od kąpieli, uwielbiam patrzeć na niego gdy tak słodko się przeciąga, wyciaga nóżki i rozkoszuje się cieplutką woda. ale jak mówię, to zależy od żółwia. Z czasem przekonasz się czy Twój lubi wodę czy nie.
Jeżeli chodzi o galerię to wejdź na głowną stronę forum, jest tam dział galeria, napewno znajdziesz. byle szybciuuuutko, bo nie moge się doczekać zdjęć Nindży!!!
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Zima żółwi
« Odpowiedź #22 dnia: 14.01.2007, 00:41:20 am »
Dobrze że żółwik je i ma apetyt. :) Żółwie sa ostrożne jeśli chodzi o próbowanie nowych rzeczy, ale też są ciekawe i na ogół po jakims czasie próbują czegoś znienacka, na co wcześnie w ogóle nie zwracały uwagi :) Trochę czasem trwa zanim zaczna jeść coś innego niż to co jadły do tej pory. Pozatym mają swoje indywidualne upodobania...

Bazylia ma silny zapach, mój żółw zaczął ją jeść dopiero po kilku dniach, rukola jest na ogół lubiana choć ja jeszcze nie stosowałam. Bardzo ważne jest urozmaicenie. Owoców nie podawaj, warzywa w zasadzie sa też niewskazane. Pokarm białkowy jest zaś wykluczony. Najlepsza karma jaką w tej chwili moge Ci polecić to suszki niektórych ziół np. firmy Zuzala - pomaga ich zroszenie wodą lub namoczenie jeśli nie zaakceptuje, choć ja aktualnie wciąż "świętuję" to że mój żółw zaczął jeść suszki, a sprawa wyglądała beznadziejnie, nie chciał nawet na nie spojrzeć...

Jeśli masz czas i "ręke do roslin" mozna wyhodować coś na parapecie np. pedy fasoli, liście chrzanu lub wysiac w doniczkach popularne zioła jak mniszek, babka, rumianek, nagietek i inne z listy zalecanych ziół. Z gotowych roślin ze sklepu nadaje się jeszcze melisa (mój żółw jej nie lubi), oregano, majeranek, tymianek. Zachęcam do poczytania artykułów na stronie głównej w dziale "Żywienie" moez akurat nasuną Ci się jeszcze jakieś pomysły...

"Galeria" - jak pisze Agnieszka chodzi o dział na forum gdzie można wstawiać zdjęcie (w postaci linków z zewnetrznych hostingów)
:)

Wode powinien zawsze mieć dostepną w terrarium, skoro jest żywotny poradzi sobie i w razie potrzeby wykapie. Mój żółw nie jest specjalnym miłośnikiem wody, ale zdarza mu sie ochota i nagle sobie da nura i popije...  ;D
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline asiulka342

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
  • jutrzejszy dzień będzie lepszy od dzisiejszego ;]
    • rock ;p
Odp: Zima żółwi
« Odpowiedź #23 dnia: 27.12.2008, 18:45:01 pm »
mam pytanie od kiedy żółw powinien spać ?? ja nie mam pojęcia ! ! !


Agnieszka mój żółw się nazywa tuptuś !!!
ja to znaczy asia ;]

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Zima żółwi
« Odpowiedź #24 dnia: 27.12.2008, 20:05:18 pm »
Tuptusiów na forum jest więcej :)

Jakie spanie masz na myśli?
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Zima żółwi
« Odpowiedź #25 dnia: 27.12.2008, 22:17:08 pm »
Mój żółw to Tusiek! Owszem jego pełne imię brzmi Tuptuś lecz on używa tylko zdrobnienia Tusiek.
TUPTUŚ