Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 12:20:57 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Gucio :)  (Przeczytany 9620 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline aga22b

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 2
Gucio :)
« dnia: 25.01.2012, 19:23:15 pm »
Witam Wszystkich bardzo serdecznie. :) Dzisiaj dołączyłam do forum i chciałam pochwalić się moim żółwiem Guciem. Ma on 18 lat i jest w mojej rodzinie od czasu kiedy miał dwa lata. Ja sama mam 20 więc jest ze mną od zawsze. :) Kiedy był mały niestety uległ wypadkowi i został mu ślad do dzisiaj. Zaatakował go szczeniak.  :( Na skorupie zostały mu ślady zębów i niestety przez to zmienił się nieco jej kształt (co widać na zdjęciach). Ale oczywiście w moich oczach jest śliczny i uroczy. Może Wam też się spodoba. :)

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #1 dnia: 25.01.2012, 19:27:12 pm »
Witaj!Zdjęcia śliczne!Co do dalszej oceny, to zostawię to osobom doświadczonym.Mnie się podoba,jest piękny.Napisz coś więcej.Co je,jakie ma terrarium.Zrób fotki, każdy z miłą chęcią obejrzy!Daj siebie i swojego żółwia lepiej poznać ;)
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #2 dnia: 25.01.2012, 20:00:32 pm »
Witaj! Duży bardzo ten żółwik :) Ale napisz proszę ,że nie mieszka na podłodze i nie jada sałaty i bioreptu.

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #3 dnia: 25.01.2012, 20:07:15 pm »
Właśnie miałam napisać - Biorept?
I te oczka.

Fajnie, że trafiłaś na forum, witajcie :)

Offline aga22b

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 2
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #4 dnia: 25.01.2012, 20:19:05 pm »
Karmę staram się dawać mu rzadko. W sezonie zimowym nie chce go karmić warzywami ze sklepu, bo nie do końca są hodowane naturalnie. Więc jakoś wole nakarmić go marchewką ugotowaną, albo jajkiem i takimi podobnymi. A jak oczywiście wiosna i lato przychodzi to karmię go swoimi warzywami z działkowego ogródka. :) Sałatą go nie karmię, bo na szczęście weterynarz już dawno powiedział nam, że to nie jest dla niego najlepsze i właściwie mu szkodzi. Chodzi po mieszkaniu, bo niestety nie dało się go okiełznać i strasznie rozrabiał i chciał wyjść do tego stopnia, że się ranił, więc lata po mieszkaniu :)

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #5 dnia: 25.01.2012, 20:31:20 pm »
Widzę ,że powinnaś mocno wczytać się w to forum. Nie dajemy żółwiowi warzyw (a już gotowanych!) ani jajek to zwierzę tylko i wyłącznie roślinożerne. Żółw powinien mieszkać w terrarium. Jeśli ci na nim zależy zadbaj o niego jak należy.
 

Dodano 25.01.2012, 20:32:44 pm
Skorupa jest smarowana czymś? Czy sama się tak błyszczy?

 

Dodano 25.01.2012, 20:37:58 pm
http://forum.zolw.info/pierwsze-kroki/dlaczego-nie-na-podlodze/msg48544/#msg48544
Poczytaj sobie jakie skutki niesie trzymanie żółwia na podłodze
« Ostatnia zmiana: 25.01.2012, 20:37:58 pm wysłana przez an_na »

Offline aga22b

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 2
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #6 dnia: 25.01.2012, 20:38:21 pm »
tak jak pisałam na początku, dopiero od dzisiaj jestem użytkownikiem forum... więc jeszcze wszystko przede mną :) i wiem, że powinien, mieszkać w terrarium, ale niestety kaleczył się cały czas, więc to też nie było zbyt dobre

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #7 dnia: 25.01.2012, 20:40:17 pm »
Bo nie był przyzwyczajony pewnie do mieszkania w terrarium. Ale dla dobra wszystkich powinien zamieszkać w odpowiednio dużym a latem grzać się na słońcu. Fajnie ,że tu trafiłaś, żółwiowi tylko na dobre to wyjdzie :)

Offline kontodousuniecia

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Reputacja: 4
  • Posiadam żółwia stepowego
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #8 dnia: 25.01.2012, 20:41:35 pm »
a czym się ranił ? trochę to dziwne

Offline aga22b

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 2
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #9 dnia: 25.01.2012, 20:44:08 pm »
Skorupka sama się tak błyszczy :)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #10 dnia: 25.01.2012, 20:45:25 pm »
Fajnie, że widzisz już swoje błędy i wiesz że trzeba trochę w jego życiu zmienić. Skąd jesteś? Może będziemy mogli polecić Ci jakiegoś weterynarza specjalistę, który obejrzy żółwia i z którym będziesz mogła porozmaiwać o jego zdrowiu. Tymczasem na pewno trzeba będzie zaopatrzyć się w terrarium, lampy, zmienić dietę. Na forum są wszystkie informacje :)
 Oczka są dość mocno spuchnięte, ale tu przyczyn może być wiele więc przede wszystkim trzeba się skupić na poprawie warunków i zmianie diety (co początkowo może być kłopotliwe, żółw przyzwyczajony do jednego rodzaju pokarmu może nie chcieć innych rzeczy). Teraz warto spróbować z rukolą, cykorią - to pewnie chętnie zje.

Offline aga22b

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 2
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #11 dnia: 25.01.2012, 20:50:26 pm »
Przed naszym domem był w innym, więc może nie był nauczony życia w terrarium, więc będąc w tym przygotowanym przez nas "szedł jak by w miejscu" i ścierał sobie łuski na przednich łapkach prawie do krwi.
 

Dodano 25.01.2012, 20:54:01 pm
Jestem z Warszawy, a nasz weterynarz to ten który zajmuje się gadami w Warszawskim Zoo. Jest ogólnie zadowolony z jego formy i oczywiście, że kazał mi trzymać go w terrarium, ale jednak dla jego zdrowia podjęliśmy decyzje, że nie będziemy go do tego zmuszali. Jeżdżę do niego regularnie, więc panujemy nad wszystkim.
« Ostatnia zmiana: 25.01.2012, 20:54:01 pm wysłana przez aga22b »

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #12 dnia: 25.01.2012, 20:55:10 pm »
Podejrzewam ,że nie jest żółwia łatwo przestawić na terrarium. Ale może było za małe? Może z przodu była szyba i szedł sobie do przodu?

Offline aga22b

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 2
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #13 dnia: 25.01.2012, 20:59:50 pm »
Była szyba, ale parę centymetrów od dna była koloru brązowego, więc nie wydaję mi się żeby myślał, że ma tak jakąś przestrzeń żeby iść dalej. Po prostu uparcie parł na przód... bez przerwy. Był malutki, bo to było oczywiście od razu po tym jak trafił do nas, więc za małe też nie było.

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #14 dnia: 25.01.2012, 21:09:45 pm »
Cześć, Aga, świetnie, że do nas trafiłaś.
Obawiam się, że możesz usłyszeć parę przykrych słów na tym forum. Nie miej za złe - ludzie tutaj są autentycznie zakochani w żółwiach i nie patyczkują się z właścicielami, gdy uznają, że żółwiom dzieje się krzywda.
Jak dla mnie, Gucio ma ładną, równą skorupkę, ale oczka bardzo opuchnięte, co może mieć przyczyny zupełnie mechaniczne: kurz z podłogi, jakieś drażniące pyły od podłoża. Niestety, jest to też objaw poważnych niedoborów witaminy A. Zabrałabym go przy pierwszej okazji do dobrego weterynarza, specjalisty od gadów, jeśli to możliwe.
Karma, którą je Gucio, to chyba Biorept L? Jeśli tak, to zajrzyj proszę do tego artykułu z naszej strony głównej: http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/gotowe-karmy/biorept-l
Rozumiem, że zimą to może jedyna opcja, która Ci przyszła do głowy, zwłaszcza jeśli stosujesz ją od lat. Ale są już w tej chwili do kupienia paczki suszonych roślin (np. firmu Zuzala, Agrobs itp.). Są liczne rośliny doniczkowe, które mogą służyć za karmę dla żółwi. A najlepsze, co można zaoferować żółwiowi lądowemu zimą, to zimowanie: po odpowiednim przygotowaniu umieszcza się go w temperaturze ok. 5 stopni, żeby spał sobie do wiosny. Zimowanie jest zgodne z naturalnym porządkiem życia żółwi greckich w naturze, jest też niezbędne dla regenerowania się narządów wewnętrznych.
I jeszcze to chodzenie po podłodze: jest mnóstwo argumentów, które wytacza się przeciwko takiemu sposobowi hodowli.  Do najważniejszych należą: możliwość przypadkowego nadepnięcia, przytrzaśnięcia, zaatakowania przez inne zwierzęta; wdychanie kurzu z podłogi i chemikaliów, których używa się do mycia podłóg (żółw oddycha tuż nad podłogą i to mu szkodzi); rozwój chorób stawów związany z nieprzystosowanym, twardym, czasem śliskim podłożem.
Mnóstwo informacji znajdziesz na tym forum, wystarczy, że poszukasz. Gdybyś potrzebowała odpowiedzi na konkretne pytanie, zadaj je w wątku, ktoś podrzuci Ci odpowiedni link.