Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 03:40:15 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ziomka  (Przeczytany 11833 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marta_Marciniak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 2
Ziomka
« dnia: 15.03.2014, 23:53:16 pm »
Tak, też mam żółwia ;)...jak pewnie się domyślacie jest najczęściej kłutym, badanym i macanym żółwiem w PL;) Ziomka ma ok 6 lat, mieszka w sporym terrarium, latem ma balkon do dyspozycji + wycieczki na działkę. Jest również gadem dydaktycznym- pracuje na swoją szamę w mojej Fundacji Egzotyka jeżdżąc ze mną po przedszkolach i ucząc dzieci jak dobrze traktować gady, nie tylko żółwie. Truskawka nie jest stałym składnikiem menu, jedynie "cukiereczkiem" sezonu letniego, a co, czasem własnego żółwia rozpieszczę;) a poza tym mam jeszcze tysiąc pięćset sto dziewięćset innych żółwi-> pacjentów, więc mam ich pod dostatkiem na co dzień:)



Pomogłam? Wesprzyj darowizną na cele statutowe Fundację EGZOTYKA
60 2130 0004 2001 0600 2927 0001
os. Leśne 16/29, 62-028 Koziegłowy. Dziękuję!
lek. wet. Marta Marciniak

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #1 dnia: 16.03.2014, 07:37:06 am »
Witamy na forum  :) Ziomka jest przeurocza  :) Może to śmiesznie zabrzmi ale czy mogę prosić o dokładne opisanie warunków gada w terrarium :-) Przydałyby się też jakieś fotki terra  :) Zawsze prosimy nowe osoby na forum o pokazanie warunków skorupy i nawet Panią Doktor to nie ominie  :P Póki co daję wielkiego plusa bo pomoc Pani jest nieoceniona zarówno na forum jak i w życiu każdego pacjenta :-)

Offline Marta_Marciniak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 2
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #2 dnia: 16.03.2014, 09:14:44 am »
Wcale to śmiesznie nie brzmi, bo wiadomo...szewc bez butów chodzi. Swojemu żółwiowi poświęcam wbrew pozorom mało czasu, bo rzadko bywam w domu, więc odbywa u mnie w lecznicy cykliczne SPA;) Liczę na konstruktywną krytykę, to, że jestem lekarzem nie znaczy, że jestem alfa i omegą hodowlanym, więc liczę na Wasze opinie. Temperatura na półeczce 32-35'C, średnio 26-27'C, są miejsca chłodniejsze w kątach. Lampy UVB w terra nie ma, bo co 3 dzień podczas kąpieli nagrzewam gady Ultravitaluxem.
Terrarium 120* 60*50, wilgotność- 2 razy dziennie psiukane, miska z woda + kąpiele co 3 dzień.



Pomogłam? Wesprzyj darowizną na cele statutowe Fundację EGZOTYKA
60 2130 0004 2001 0600 2927 0001
os. Leśne 16/29, 62-028 Koziegłowy. Dziękuję!
lek. wet. Marta Marciniak

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #3 dnia: 16.03.2014, 09:45:27 am »
Ziomka sliczna,czy jest zolwiem adoptowanym?Mozna jej tylko pozazdroscic tych badan,macan itd.Moze sama nie jest szczesliwa z tego powodu,no ale szczescie ma.Fajnie,ze z takim zapałem uczy Pani dzieciaki.Mlode pokolenie z wiekszym zapalem i wieksza wiedzą podejmie sie opieki nad gadem.Terrarium super.Pytanie moje,jakie jest podloze?Czy na calym podlozu sa drewienka?
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #4 dnia: 16.03.2014, 09:54:07 am »
A ja się troszkę poczepiam...  :D Pani doktor w jaki sposób utrzymuje Pani odpowiednią wilgotność? Moim zdaniem na części terrarium powinna być ziemia z domieszką gliny ewentualnie darń :) To odpowiednie podłoże dla żółwia :) Chyba każdy forumowicz się ze mną zgodzi w tej kwestii...

Offline Marta_Marciniak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 2
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #5 dnia: 16.03.2014, 09:58:29 am »
Ziomka jest kupna, niestety, teraz to bym zaadoptowała na pewno. Tak same włókno kokosowe. Podajcie mi najlepsze źródło gliny i torfu, gdzie to najlepiej kupić, wykopać:) zastosuję się.
Tak dzieciaki w przedszkolu są bardzo chłonne:) Liczę, że wyrosną na odpowiedzialnych i świadomych miłośników żółwi:)
Pomogłam? Wesprzyj darowizną na cele statutowe Fundację EGZOTYKA
60 2130 0004 2001 0600 2927 0001
os. Leśne 16/29, 62-028 Koziegłowy. Dziękuję!
lek. wet. Marta Marciniak

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #6 dnia: 16.03.2014, 10:11:54 am »
Przyznam,ze torf kupuje taki najtanszy,gline tez,w sklepie wędkarskim.Większą ilosc wykopuje niedaleko domu,na łące.Budowaliśmy wybieg z gliny  :D.
Z doswiadczenia wiemy,ze takie drewienka lepiej wymienic,bo i ciezko zachowac wilgotnosc jak i jest za luznym podlozem.Pani doktor,łopata i na pola  ;D
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #7 dnia: 16.03.2014, 10:22:01 am »
Witamy na forum :) a ja bym się dopytała o jeszcze jedną kwestię tj. półeczki w terrarium. Po lewej stronie (jak się patrzy na zdjęcie) widac kamień? On jest bezpośrednio przy półce? Pytam, bo zastanawiam się, czy żółw spadając z półki z lewej strony nie uderzyłby w kamień. Niby wysokość nie jest duża, ale...

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #8 dnia: 16.03.2014, 10:37:53 am »
A ja sie zastanawiam nad vitaluxem,Chyba zakup z mojej strony bylby najrozsądniejszą decyzją przy mojej osemce.
 

Dodano 16.03.2014, 10:42:31 am
A co do półek,ktore zawsze nas kolą w oczy...gady nie są takie głupie.Moje na wybiegu mają mnostwo "przepasci".Lubie je obserwowac ,kiedy zblizają się do takowej.Spoglądają i sie wycofują.Doskonale potrafią rozeznac sie w terenie i wyczuc zagrozenie.
« Ostatnia zmiana: 16.03.2014, 10:42:31 am wysłana przez Tośka »
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #9 dnia: 16.03.2014, 12:57:43 pm »
Nie każdy ma dostęp do łopaty i ziemi z pola, choć zgodzę się, że jest najlepsza  :P moja ziemia przyjechała do mnie aż z Warszawy  :) podobno bez nawozów! Ziemia była tania jak przysłowiowy barszcz. Niestety koszt przesyłki był zabójczo drogi. Skład ziemi masz w linku:
http://forum.zolw.info/zolwie-lamparcie/zolw-lamparci-5299/510/
Jeśli się zdecydujesz mogę podać namiary na firmę. W połączeniu z gliną daje doskonałą mieszankę a tym samym podłoże do terrarium. Należy je jednak wywietrzyc ze dwa dni bo ma mocny i intensywny zapach.

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #10 dnia: 16.03.2014, 13:20:48 pm »
Marta jest z Warszawy,wiec problemu nie ma.A wycieczke tez moze sobie zrobic.dla.zdrowia :)
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline Marta_Marciniak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 2
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #11 dnia: 16.03.2014, 22:35:54 pm »
Spoko, ja mam działkę pod Poznaniem na obrzeżach Wielkopolskiego Parku Narodowego, więc mam dostęp do super gleby. Ba, nawet dwa razy latem darń gościła w terrarium, ale co z tego jak po 2 tygodniach z pięknego trawnika było rozdeptane klepisko:( niby taki glut, ale zeżarł wszystko do korzonka i zatupał na amen, a UVB była, podlewałam, ech...z półki nigdy nie spadł, to co Tośka napisała, zawsze patrzy w dół, poza tym korzysta z rynny z kory, w dół zwija kończyny przednie i zsuwa się w dół, a w górę elegancko włazi. Terrarium jest prezentem od klienta, sam budował, więc nie wybrzydzałam jak mi podarowano:) dzięki temu Ziomka ma większe lokum:) Dziękuję za wszystkie rady, obiecuję się dostosować. Na święta ziemia przyjedzie do mnie prosto z Krainy Podziemnej Pomarańczy razem z rodzicami:)
Pomogłam? Wesprzyj darowizną na cele statutowe Fundację EGZOTYKA
60 2130 0004 2001 0600 2927 0001
os. Leśne 16/29, 62-028 Koziegłowy. Dziękuję!
lek. wet. Marta Marciniak

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #12 dnia: 17.03.2014, 05:11:58 am »
No to będą nowe fotki :)
A klient musiał byc baaardzo wdzieczny!!
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #13 dnia: 17.03.2014, 09:11:24 am »
Ale ma śliczne oczka :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ziomka
« Odpowiedź #14 dnia: 17.03.2014, 12:55:54 pm »
Śliczna gadzinka..:) I lokum też ma eleganckie. Tylko bym wymieniła czipsy kokosowe na ziemię z gliną. Ziemia może być najtańsza do kwaitów, byle w niej kulek z nawozami nie było. Ja mieszam w proporcji 2 kg gliny na 20 litrów ziemi, jeśli podłoże ma się do kopania nadawać.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ