Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 10:18:25 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółwica Boba :)  (Przeczytany 19825 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline boba

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 3
Żółwica Boba :)
« dnia: 15.08.2013, 22:52:24 pm »
Witajcie,

Od jakiegoś czasu przeglądam to forum i w końcu postanowiłem założyć konto. Zacznę od przedstawienia mojej żółwicy. ;)
Ma na imię Boba. Urodziła się we wrześniu 2009 r. Ma około 9 cm długości karapaksu. Uwielbia piesze wędrówki i wspinaczki... :) Kopaniem też nie gardzi. ;)
« Ostatnia zmiana: 15.08.2013, 22:54:43 pm wysłana przez boba »

Offline Tomasz!

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 210
  • Reputacja: 3
Odp: Żółwica Boba :)
« Odpowiedź #1 dnia: 15.08.2013, 23:50:11 pm »
Witaj,
Skoro czytasz to forum to powinieneś wiedzieć, że Twój żółw ma kiepskie warunki...
Szklane terrarium, drewienka bukowe, sałata (nie mam pewności).
No i co o tej porze roku robi on w domu?

Offline boba

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 3
Odp: Żółwica Boba :)
« Odpowiedź #2 dnia: 16.08.2013, 00:04:43 am »
żółwik jest u mnie od lutego br. zdjęcia dotyczą całego tego okresu. terrarium chwilowo jest plastikowe. przymierzam się do kupna takiego z prawdziwego zdarzenia (wykonanego przez jedną z firm trudniących się projektowaniem terrariów dla gadów). nigdy nie daję jej sałaty. no a kostka faktycznie bukowa. wymieniam ją w najbliższym czasie, bo zauważyłem, że Boba potrafi połknąć mniejsze kawałki. nie jestem pewien jakie podłoże jest optymalne, bo na forum nie panuje w tej kwestii zgoda. skonsultuje ten temat z weterynarzem w poniedziałek.
a co robi w domu? :) mieszka w nim. Nie mam warunków, by trzymać ją na wybiegu, bo mieszkam w centrum Warszawy. Wierzę, że jak ktos mieszka w centrum miasta, to może mieć żółwia. ;)

Offline Tomasz!

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 210
  • Reputacja: 3
Odp: Żółwica Boba :)
« Odpowiedź #3 dnia: 16.08.2013, 00:20:45 am »
-terrarium możesz zrobić sam z płyty osb lub choćby z jakieś starej szafki lub szuflady, :)
-podłoże: w części wilgotnej - darń, w części suchej - ziemia ogrodowa zmieszana z gliną + większe kamienie, :)
-moim zdaniem bez wybiegu w ogrodzie lub na balkonie ani rusz :(

Czy to w porządku, że Twój żółw nie ma kontaktu ze słońcem? :(

Masz przynajmniej lampy?

Weterynarz weterynarzem, ale tu na forum znajdziesz wiele cennych rad.W końcu my tu nie wyciągamy tych informacji z rękawa. ;)

Offline boba

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 3
Odp: Żółwica Boba :)
« Odpowiedź #4 dnia: 16.08.2013, 00:35:49 am »
1) co do terrarium - wiem. jednakże nie mam "budulca" i być może wystarczających umiejętności, by zrobić terrarium na jakie żołw zasługuje. dlatego wysłałem wstępne zapytanie do jednej z firm i dokonałem wstępnego wyboru. trudno, zapłacę.

2) dzięki za sugestie dotyczące podłoża. mam tylko jedną wątpliwość: jak uniknąć pleśni? i czy w ogóle się da? czy trzeba się pogodzić z tym, że może się pojawić i na bieżąco sprawdzać?

3) możesz mi wierzyć, że gdybym mogł zapewniłbym jej najlepsze z możliwych warunków. niestety nie mam nawet balkonu. czasami zabieram ją na spacer. no ale moje możliwości zmiany sytuacji są wybitnie ograniczone.

Oczywiście, że mam lampy. :) grzewczą i uvb 5.0.

Poza tym zdaję sobie sprawę z faktu, że weterynarz nie jest alfą i omegą. z usług jednej przychodni musiałem zrezygnować, gdyż pani specjalistka mówiła naprawdę dziwne rzeczy... których nie udało mi się potwierdzić w literaturze czy w u innych znawców. w każdym razie doceniam wiedzę doświadczonych hodowców i dlatego się w końcu zarejestrowałem na forum. z góry dziękuję za wszelkie uwagi. i chciałbym podkreślić, że krytyki się nie boję, tak jak i przyznania do błędów, jeśli zajdzie trzeba. ;) w końcu chodzi o dobro zwierzęcia.

Offline Tomasz!

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 210
  • Reputacja: 3
Odp: Żółwica Boba :)
« Odpowiedź #5 dnia: 16.08.2013, 00:53:08 am »
Co do pleśni...
Wydaje mi się, że utrzymanie odpowiedniej wilgotności (czyli nie za wysokiej) zapobiegnie tworzeniu się pleśni.Terrarium najlepiej zraszać.Nie podlewać.Ważna jest też wentylacja.Należy też pamiętać o regularnym usuwaniu resztek jedzenia.Podłoże wokół basenika z wodą dobrze wyłożyć płaskimi kamieniami.Dzięki temu żółw nie będzie wnosił ziemi do wody, a i nie będzie tam za mokro (co sprzyja pleśni). :)

Offline boba

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 3
Odp: Żółwica Boba :)
« Odpowiedź #6 dnia: 16.08.2013, 01:04:37 am »
dzięki! ma to dla mnie znaczenie szczegolnie w kontekscie faktu, ze chciałbym powierzyć sprawę zaprojektowania terrarium firmie (która rzecz jasna wysłuchuje zyczen klientow).

swoja drogą, czy znasz (lub czy ktowkolwiek z forumowiczów zna) tą firmę: http://www.egzotic-room.pl ? czy warto im powierzyć tak odpowiedzialną sprawę? ja mimo wszystko mam jeszcze za małą wiedzę, by kwestię niezależnie ocenić i mieć pewność trafności swojej oceny.

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Żółwica Boba :)
« Odpowiedź #7 dnia: 16.08.2013, 08:51:11 am »
Cześć.
Witaj na forum. Niestety Mexico ma słuszną rację. Żółw ma fatalne warunki. Musisz jak najszybciej wykopać ziemi i takie podłoże wysypać na 3/4 powierzchni jako tak zwana część wilgotna. W części suchej kamienie lub drewienka jodłowe. Są lepsze od bukowych i trocin bo nie pleśnieją i nie pylą. Masz na forum tyle pomysłów. Wejdź do działu: terrarium i wybieg i do dzieła!  Masz złą lampę UVB. Powinna mieć moc 10.0! Piątka jest zbyt słaba i się nie nadaje! Jaką powierzchnię ma twoje terrarium? I po co zamierzasz płacić firmie? Oni z ciebie zciagna koło 1500 zł a za to miałbyś 10 terra dla żółwika! Ja jesrem kobietą i nie ma mi kto służyć pomocą przy budowie. Też aktualnie mam szklane terra. Jego wymiary: 80 cm na 45 i żółw już się w nim dusi mimo iż waży jedynie 170 gram. Dlatego postanowilan z szafki na narzędzia zrobić mu lokum :-) (nowe wymiary: 55 na 155 )co tam że mieszkam w 45 metrach i co tam że rodzina za miesiąc się powiększy? I co że mąż się wscieka że zagracam mieszkanie? Ważne jest to, że żółw musi mieć dobre warunki. To mój obowiązek. Kupiłam go i biorę za niego pełna odpowiedzialność!  A Tobie radzę nie przepłacać tylko wziąć się do roboty! A jeśli sam nie potrafisz to do stolarza zasuwaj  :P zbij 4 dechy i gotowe.
Trzymam kciuki

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Żółwica Boba :)
« Odpowiedź #8 dnia: 16.08.2013, 09:17:45 am »
boba ta firma jest diabelnie droga. Poszukaj na allegro osób wykonujących terraria :) ja za 500 zł zrobiłam terrarium z szybą i szafką oraz z pełną dostawą w jednym kawałku i jestem bardzo zadowolona :)

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Żółwica Boba :)
« Odpowiedź #9 dnia: 16.08.2013, 13:59:58 pm »
Witamy na forum!   ;)

Masz fantastycznego żółwia ale jak już wiesz ma on fatalne warunki.
Rozumiem że mieszkasz w centrum
 Warszawy ale bez balkonu?  Bez wybiegu ani rusz :( musisz coś wykombinować żeby Boba miała przyzwoite warunki...
Trzymam za Ciebie i Bobe kciuki pozdrawiam. :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żółwica Boba :)
« Odpowiedź #10 dnia: 20.08.2013, 10:19:26 am »
Witaj na forum :)
Warunki wcale fatalne nie są, jest terro są lampy bez przesady.
Żółwik ma bardzo ciekawe ubarwienie :)
UVB 0.5 wymien na 0.10 bo 0.5 to za mało, podłoże zdecydowanie ziemia z gliną plus darń.
Jeśli masz balkon to zrób jeszcze szybko coś choćby prowizorycznego w tym roku żeby jeszcze gadzinka ze słońca skorzystała :)

Offline Tomasz!

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 210
  • Reputacja: 3
Odp: Żółwica Boba :)
« Odpowiedź #11 dnia: 20.08.2013, 14:45:43 pm »
Przecież napisał, że nie ma szans na wybieg zewnętrzny. :(

Offline batusia81

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 781
  • Reputacja: 21
  • Stepek Erni, 2 x Tg nabeulensis, grecki- Jasiek[*]
Odp: Żółwica Boba :)
« Odpowiedź #12 dnia: 20.08.2013, 14:58:53 pm »
Masz piękną skorupkę, śliczne ubarwienie ma:)
Napisz czy masz balkon?Jeśli masz, to warto coś wymyślić z wybiegiem, nawet jak balkon jest mały, tu parę osób mieszka w centrum miasta i wybiegi mają, ja mam balkon z widokiem na ulicę i mój żółw spędza całą dobę na wybiegu balkonowym i ma się świetnie, a w terrarium o tej porze roku, byłby osowiały i ospały, nie wspomnę już o braku naturalnej wit d3.
Pozdrawiam Beata :)

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Żółwica Boba :)
« Odpowiedź #13 dnia: 20.08.2013, 15:04:16 pm »
batusia81 boba pisał, ze nie ma balkonu, więc wybieg na zewnątrz odpada.

Offline batusia81

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 781
  • Reputacja: 21
  • Stepek Erni, 2 x Tg nabeulensis, grecki- Jasiek[*]
Odp: Żółwica Boba :)
« Odpowiedź #14 dnia: 20.08.2013, 15:13:50 pm »
batusia81 boba pisał, ze nie ma balkonu, więc wybieg na zewnątrz odpada.
Ajć to nie doczytałam przepraszam, ale chyba ktoś na forum kiedyś pisał o sposobie na wybieg bez balkonu na jakiś mocownikach bodajże, jak bym nie miała balkonu pewnie bym skorzystała z tego pomysłu ;)
Pozdrawiam Beata :)