Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 08:52:43 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Lamparcik Kubuś [scalony]  (Przeczytany 53910 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline neo

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 561
  • Reputacja: 15
  • Posiadany gatunek Stigmochelys pardalis
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #30 dnia: 08.12.2011, 09:01:06 am »
Żółwie lamparcie trawię wolą sobie same skubać  ale oczywiście możesz spróbować dać mu troszeczkę na miseczkę .
Co masz na myśli pisząc że kupka wygląda dobrze ?
Ja sądzę że dopóki nie pójdziesz z nią do lekarza weterynarii to nie będziesz wiedział czy zwierzakowi nie dokuczają jakieś pasożyty
Co do zmiany diety to tak jak już Ankan Ci pisała na razie mieszaj z tym żarciem z zoomedu powoli zmieniając proporcje
Pamiętaj że żółwi lamparcich dieta powinna składać się z około 60 % trawy ( najlepiej życica ) a reszta to niektóre rośliny polne i kwiaty  wystarczy troszeczkę poczytać na forum czy też na stronie głównej
Nie dawaj żółwiowi samej sepi zrób mu mieszankę wapienną
 W skład mieszanki wapiennej wchodzą: sepia, węglan wapnia w stosunku 1:1 plus pokruszone tabl. Ostercalu (gdzieś 1/4 wagi sepii, czy CaCo3) plus jak masz pokruszone skorupki kurzych jajek (wygotowanych, z pewnego źródła - nie za sklepu), muszli ostryg - domieszka w ilości max. tego co dałas sepii czy CaCo3. Proporcje są orientacyjne. Można dosypać do tego - np. kupne preparaty - typu Microcalcium JBL, czy wapń z D3 ZooMedu. Jak dasz czegoś więcej, a innego mniej - to nie szkodzi, byle nie dać za dużo preparatów z vit. D3. Posypujesz tym żarcie (wilgotne liście, żeby się przykleiło) z 2-3 x w tygodniu
In The Lap Of The Queen

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #31 dnia: 08.12.2011, 11:09:32 am »
Kwiatki możesz mu jak najbardziej wstawiać do terro. Tylko nie tak centralnie pod UVK-kę, bo Ci padną.

Z dobrych preparatów z wapniem - to możesz kupić Nutrobal, tylko nie wiem czy on w Stanach jest dostępny.

A z żarciem rób jak neo i Fausto radzli - dawaj sałatki i spokojnie gadzinka się przyzwyczai.
A kupę zanieś do weta na badanie pod kątem pasożytków.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #32 dnia: 09.12.2011, 02:30:31 am »
No i tak wlasnie zrobilem. Dzisiaj jadl salatke z trawy i tego gotowego. Dzieki za rade. Mysle ze w ten sposob szybko zalapie jedzenie trawy i innej zieleni.
Neo- piszac ze kupa wygladala dobrze mialem na mysli to ze nie byla zadka, wodnista czy w dziwnym kolorze. Kubus zrobil wzorowa, czekoladowa i zbita  kupe. Ale zgadzam sie z toba i jak tylko znajde weterynarza od zolwi to kupsko zbadam.
Co do wapnia to udalo mi sie dzisiaj kupic Calcium z vitamina D3 bez fosforu. Jutro zmieszam mu to z salatka i zetre do tego troche sepi. Czy co drugi dzien mieszanka jedzenia z dodatkiem wapnie bedzie dla lamparcika wystarczajaca iloscia?
Powiedzcie mi jeszcze jak zdobywaci swierze rosliny zima? Zwlaszcza gdy na zewnatrz spory mroz i snieg lezy?

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #33 dnia: 10.12.2011, 01:50:14 am »
Pozostaje zostać ogrodnikiem - przesadzanie i sadzenie.
Sporo jest roślinek nadający się do takich zabiegów.
Może nie każde nasionka sobie poradzą o tej porze i trochę to będzie trwało, ale na przyszła zimę będzie już niezła wyżerka.
U mnie trawa świetnie rośnie, bez względu na porę. Zasiać, kilka razy przyciąć i do terra. Jeszcze czekam na doniczkowe jak pozbędą się nawozów.
Przesadzony jesienią mlecz rośnie jak szalony.

Na stronie głównej masz bardzo dobry artykuł ankan o lamparcikach z podpowiedziami.

Offline Fausto

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 276
  • Reputacja: 10
    • Harley i reszta życia
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #34 dnia: 13.12.2011, 12:08:30 pm »
No i tak wlasnie zrobilem. Dzisiaj jadl salatke z trawy i tego gotowego. Dzieki za rade. Mysle ze w ten sposob szybko zalapie jedzenie trawy i innej zieleni.
Neo- piszac ze kupa wygladala dobrze mialem na mysli to ze nie byla zadka, wodnista czy w dziwnym kolorze. Kubus zrobil wzorowa, czekoladowa i zbita  kupe. Ale zgadzam sie z toba i jak tylko znajde weterynarza od zolwi to kupsko zbadam.
Co do wapnia to udalo mi sie dzisiaj kupic Calcium z vitamina D3 bez fosforu. Jutro zmieszam mu to z salatka i zetre do tego troche sepi. Czy co drugi dzien mieszanka jedzenia z dodatkiem wapnie bedzie dla lamparcika wystarczajaca iloscia?
Powiedzcie mi jeszcze jak zdobywaci swierze rosliny zima? Zwlaszcza gdy na zewnatrz spory mroz i snieg lezy?
Nie martw się, Martin. Moje chłopaki maja tak samo. Kapsel łazi ze dwie godziny w ciągu dnia, snuje się po terrarium jak dym po łące, co chwilę przysypia, coś skubnie do jedzenia, uśnie z kawałkiem trawy albo mlecze w dziobie, obudzi się, połknie, napije się łyka, uśnie nad miską itd...
A Korek ma podobnie tylko więcej śpi. Dziaj zjadł trochę mleczu ale przez ostatnie 2 dni nie widziałem żeby cos jadł..Połazi, wlezie w siano i uśnie, czasem się obudzi na chwilę, porozgląda się ale z daleka widać jak mu się oczy zamykają i znowu śpi..
Na pocżatku niepokoiła mnie taka ospałość ale ankan uspokoiła mnie, że w zimie tak ma być..
U mnie jeszcze nie ma śniegu więc mam jeszcze dostęp do świeżych roślin na a później chyba już tylko suszki, świeża trzykrotka i grubosz..

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #35 dnia: 15.12.2011, 05:36:15 am »
No Fausto to wszystko sie zgadza z zachowaniem naszego lamparcika. Nie wiem co on dzisiaj robil ale gdy wrocilismy do domu to zauwazylem ze ma jeden pazur zlamany. Czy one odrastaja?
W koncu udalo mi sie dokonczyc nowe terra. Wszystkie uwagi, te dobre i zle, mile widziane.
Wydaje mi sie ze musze zalozyc lampe rurowa jako ta UVB bo troche to wszytko za szerokie jak na jedna lampe (punktowa).
Wymiary mam ( w trojkacie) 105cmx 105cm x 130cm po najdluzszym boku.
Czy jest to duze oniedogodnienie dla zolwi lamparcich gdy temperatura w nocy w terra spada do 19,6 stopni C?
Czy jeszcze nie jest tak zle? ;)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #36 dnia: 15.12.2011, 13:10:55 pm »
Terro masz ładnie urządzone...:) Dla malucha spokojnie straczy.
Pazur mu odrośnie...:)

Temp. poniżej 20 stopni zaczyna być z lekka niebezpieczna. Jak tak spada czasem, a żółw spokojnie z rana wychodzi pod lampę - to OK, bo pewno w domku ma ze stopień przynajmniej więcej. Ale jak zauważysz, że rano marudzi ze wstawaniem i nie za bardzo ma apetyt to zwiększ koniecznie. Na początek to możesz spróbować czymś przekryć terro (pleksa, mata, nawet sztywny karton). Jak nie podziała to kup czerwoną żarówkę grzewczą na noc.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #37 dnia: 15.12.2011, 14:14:15 pm »
Ciesze sie ze ten pazur odrosnie, bo szkoda gadzinki.
Co do temp, to dzisiaj spadlo tylko do 20,5 stopnia plus pewnie z jeden wiecej w jego kryjowce.
Ale rozumiem, ze jak bedzie mocno ospaly to czerwona zarowa :D
Dzieki Ankan.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #38 dnia: 15.12.2011, 19:19:08 pm »
Dokładnie.
Ja w zimę używam czerwonej - całą noc to pali się tylko jak jest bardzo zimno. A tak to zapala się z różnie - w zależności od temp. w nocy i zachowania gadów - np. godzinę wcześniej przed resztą lamp i nagrzewa wychłodzone po nocy terro, ale około 5 kiedy jest najniższa temp., żeby nie dopuścić do mocnego jej spadku.
Obecnie mam w nocy tak między 23 a 22 stopnie, a grzewcza zapala się godzinę przed resztą żarówek.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #39 dnia: 16.12.2011, 01:18:17 am »
Może mu ten milczący żółw odgryzł ;S
Terrarium bardzo mi się podoba, pomysłowo wykorzystana przestrzeń, i jaki tor przeszkód!
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #40 dnia: 16.12.2011, 01:22:39 am »
Bardzo ładne terrarium. Okleiłbym czymś ścianki...  ;)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #41 dnia: 16.12.2011, 02:33:46 am »
Czerwona lampa juz jest.
Co do tego milczacego zolwia, to to jest kumpel Kubusia i dotrzymuje mu towarzystwa co by mu smutno samemu nie bylo ;D
Za tapeta na scianki juz chodzilem. Jak na razie nic atrakcyjnego nie znalazlem. Sprobuje na necie. Jak sadzicie czy powinien to byc bardziej stepowy krajobraz czy tez duzo zieleni?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #42 dnia: 16.12.2011, 09:35:03 am »
Taki sawannowy najlepiej....:) Trawy, piaseczek, kamienie.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #43 dnia: 17.12.2011, 18:06:01 pm »
Czy wasze zolwie tez nie zawsze trafiaja na noc do swojej kryjowki?
Nasz Kubus wczoraj szedl, szedl i nie doszedl....Tak wiec spal u samego wejscia do kryjowki.
Czy to zupelnie normalne? Czy zolw zawsze jest tam gdzie mu jest dobrze i spi tam gdzie mu odpowiada najbardziej? 8)

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #44 dnia: 17.12.2011, 18:23:54 pm »
U mnie to generalnie też tak mają.
Żółwica to potrafi nawet zasnąć w trakcie jedzenia ;) W nocy to też różnie ma.
Tuptek od jakiegoś czasu śpi w kamieniach z pupą w górze. Generalnie kryjówka mu służy tylko do wywalania i demolki.

Ale to stepówki, mogą mieć inaczej.