Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 03:39:32 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Małe zmiany w żółwiowym terrarium  (Przeczytany 20398 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline rumek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 6
Odp: Małe zmiany w żółwiowym terrarium
« Odpowiedź #15 dnia: 29.05.2012, 09:50:05 am »
Cześć obserwuję ten wątek od prawie początku  :) fajnie , że zmieniłeś podłoże chociaż na dole i że wybieg mimo , że nie największy to pomysłowy. Ja tam może się przesadnie nie znam ale jak dla mnie to relacje Twoich żółwi (szczególnie samca) byłby problemem. Sam mam terrarium w domu 120(albo140)x80 żółwia jednego i na dodatek mniejszego i uważam , że mógłbym mieć większe (wierze , że na warunki jakimi dysponujesz masz możliwie największe terrarium i wybieg) Tym bardziej , że występuje u Ciebie problem z ich wzajemnymi relacjami, może zastanów się nad zrobieniem drugiego wybiegu? nie pamiętam dokładnie kto robił z forumowiczów ale łatwym i pomysłowym była kastra(możliwość aranżacji i transportu wg.mnie dobra)  :)

Natomiast co do działki rekreacyjnej to akurat mam tu trochę doświadczenia i są one mieszane i jednoznacznie odradzałbym Ci taki pomysł. Dlaczego? a no dlatego : jak mieliśmy jakąś szklarenke to od razu taki delikwent uważa , że są warzywa i może się interesować nią, jak drzewka owocowe (jabłka,gruszki,śliwki) zaczynały owocować to ok.30-40% owoców padało łupem takich ludzi. Generalnie było tak , że jeśli kilka razy w sezonie działka nie była złupiona z owoców/warzyw to było święto. Działka na terenie ogrodów działkowych na Bemowie (Warszawa). Nie chodzi o żałowanie komuś owoców/warzyw bo tych było naprawdę dużo ale przy okazji takich wizyt czasem zdarzyło się ze jakaś łopata/szpadel/widły też ginęły,nie mówiąc o wężach ogrodowych. To co chce Ci przedstawić to to , że takie miejsca są często łatwym miejscem zarobkowym/kradzieżowym więc ja osobiście nic cennego a na pewno żółwia bym nie zostawiał.

Mylić się to rzecz ludzka , nie słuchać rad to głupota.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Małe zmiany w żółwiowym terrarium
« Odpowiedź #16 dnia: 29.05.2012, 10:07:20 am »
A jakbyś dał na tej platformie plandekę, ziemię a na tym trawę z rolki albo darń? To by żółwie ziemi do misek na łapach nie nosiły. Z samą ziemią może być problem - bo pewno zaczną w niej zaraz kopać i będa ją po schodkach zrzucać na zewnątrz.
Postawiłabym też obok terro jakaś roślinkę - np. krzak hibiskusa, dawałby ładny cień na platformie.

Na działca to możesz żółwiom zrobić wybieg, ale mogłyby tam być tylko razem z Tobą. Też jestem zdania, że zostawienie samopas może się źle skończyć.
I jeśli samczyk jest tak napastliwy - to dobrze byłoby go jak najszybciej oddzielić. Może rzeczywiście drugi wybieg zrobić w kastrze budowlanej? Być może po jakimś czasie samczyk się uspokoi i będą znów mogły być razem.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Małe zmiany w żółwiowym terrarium
« Odpowiedź #17 dnia: 29.05.2012, 16:56:48 pm »
Dziękuje za rady i odpowiedzi. Niestety pomysł ze zrobieniem nowego wybiegu 100x120 kompletnie nie wypalił, żółwie są niestety na balkonie którego właścicielem są moi rodzice, ja sam mogę im zrobić nawet 100x200 u siebie w mieszkaniu, ale nie mam warunków aby żółwiki mogły u mnie biegać na "świeżym słoneczku"- po prostu nie mam tam balkonu.
Tak więc muszę liczyć na "łaskę" mojej rodziny, a oni i tak z wielką łachą zgodzili się na wymiar 120x70, pięterko dałem tylko po to aby dodać żółwiom powierzchni do chodzenia, jest ono również jedynym miejscem gdzie świeci słońce przez około 8 godzin, dlatego nie cieniuje go dodatkowo żadną roślinką, chociaż takowych na balkonie mam od zasrania i to nawet dużych egzemplarzy, gdyż jestem kaktusiarzem. Niestety żółwie mało na tym słońcu siedzą, bo albo samiczka nie wychodzi, bo się boi bo ją samiec ściga, a samiec jak już dopadnie samice to siedzi na jej skorupie tak długo, aż wszystkie słońce zajdzie, albo sam zaśnie :( ... Wiem, że jestem strasznym tyranem dla moich "małpeczek", ale no niestety będę musiał je rozdzielić, terrarium przebudować. Podzielę je na pół i będzie miało wymiar 35x120 i 35x120, wiem że ta szerokość to żałosny wymiar, ale uwierzcie mi na słowo mi samemu jest przykro jak o tym piszę. Dla mnie dużo ważniejsze jest to, aby samiczka miała spokój przez te kilka miesięcy, bo kryjąc się po norach nawet nie ma jak się najeść, pobiegać, czy opalić trochę bladą skorupkę, aha i wszelkie inne warianty jak podzielić wybieg np. 70x60 nie wchodzą w grę gdyż wybieg mogę mieć tylko w takiej orientacji jak jest teraz. Pracuję i studiuję więc czasu mam nie wiele, ale w miarę możliwości będę się starał wychodzić z nimi na godzinę, może dwie na dwór aby pochodziły po czymś szerszym i dłuższym. Nie wiem czy coś jeszcze można dodać, skro i tak jest już żałośnie.  :-\
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Małe zmiany w żółwiowym terrarium
« Odpowiedź #18 dnia: 29.05.2012, 18:49:23 pm »
No to kicha...:( Nie wiem co Ci w tej sytuacji doradzić, bo 35 cm szerokość to bardzo mało. Ale to wiesz, to nie ma co truć.
Jeśli samica nie wychodzi z norki i nie je z powodu samca to rozdzielenie jest konieczne.

A nie masz jakiegoś dobrego znajomego z balkonem, który by przyjął żółwia w kastrze? Wtedy od czasu do czasu mógłbyś je zamieniać, żeby raz jeden a raz drugi miał ten większy wybieg u Twoich rodziców.
Względnie możesz wymienić z kimś samca na drugą samicę, jeśli nie planujesz w najbliższym czasie zmiany mieszkania na takie z balkonem, żeby 2 wybiegi się zmieściły. Oczywiście pewności nie ma, że z kolei samice nie zaczną się gryźć, ale jest to mniejsze ryzyko.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Małe zmiany w żółwiowym terrarium
« Odpowiedź #19 dnia: 29.05.2012, 19:56:34 pm »
Myślałem żeby dać żółwie do dziadków na ogródek, ale oni z kolei jeżeli nawet nie robiliby łaski, że je przyjmą to karmiliby nie wiadomo czym i nie miałbym na to wpływu bo mieszkają 40 km ode mnie. A znajomych we Wrocławiu żadnych nie mam, którym mógłbym powierzyć swoje stworzenie, w końcu się do niego przyzwyczaiłem i nie traktuję go wcale przedmiotowo, tylko z większym uczuciem niż tylko zwykłe zwierzątko co chodzi, śpi itp. Dlatego też pytałem Was co sądzicie  wybiegu działkowym bo to dużo łatwiej osiągnąć niż 30 cm więcej na balkonie. Jakoś sobie radzić będą musiały jeżeli nic innego nie będę mógł wykombinować.  :-X
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Małe zmiany w żółwiowym terrarium
« Odpowiedź #20 dnia: 29.05.2012, 22:37:55 pm »
To szkoda, bo dobremu znajomemu można by żółwia powierzyć i tylko mu pasze dostarczać.
Spróbuj może jeszcze z dziadkami pogadać, jak mają ogród to można tam dla żółwi urwać darmową paszę. Może akurat opieka nad gadzinami im się spodoba i będziesz miał fajne miejsce na wybieg letni.
To lepsza opcja niż zostawić je samopas na działce gdzie złodzieje po nocach buszują.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline rumek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 6
Odp: Małe zmiany w żółwiowym terrarium
« Odpowiedź #21 dnia: 31.05.2012, 08:58:31 am »
kurde masz kiepsko z możliwością ich hodowania  :( ale czy w sytuacji gdy i tak bardzo mało samica "używa" z promieni słonecznych to czy nie lepiej robić tak że na zmianę samiec w terrarium a ona na balkonie? później ona w terrarium a on na balkonie?? myślę , że może to lepszy "rydz" niż nic...może pomyśl nad tym? :) trzymam kciuki !! :)
Mylić się to rzecz ludzka , nie słuchać rad to głupota.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Małe zmiany w żółwiowym terrarium
« Odpowiedź #22 dnia: 01.06.2012, 15:58:04 pm »
Hmm rzeczywiście jesteś w trudnej sytuacji. A może by tak odizolować jednego z żółwi na górze, uprzednio ją jakoś poszerzając? Albo zbudować coś na kształt otwartych terrariów z instruktażu na stronie głównej, pomijając górę --> http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/budowa-terrarium-pietrowego-z-plyty-osb. Choć pewnie żółwik na dole miałby mało słońca.. ciężko coś wymyślić :(  
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Małe zmiany w żółwiowym terrarium
« Odpowiedź #23 dnia: 02.06.2012, 21:37:52 pm »
Semi mógłbym oczywiście zrobić wybieg dwupiętrowy, ale wtedy jeden z żółwików miałby ciemno na dole (a przynajmniej ciemniej niż ten na górze. Mógłbym też zrobić takowy i nadal trzymać obydwa razem, ale i wtedy obawiam się, że w przypadku gdy byłaby tylko jedna samiczka samczyk w dalszym ciągu skupiłby się tylko na niej i jedynie za nią łaził. Jeżeli miałbym dwa żółwie więcej to wtedy inna sprawa, ale na razie niestety nie planuje (choć planowałem, ale plany się zmieniły) zakup nowych żółwi stepowych.
Tak więc do poniedziałku mam czas na przemyślenie sprawy, może wy mi doradzicie co lepsze dwupiętrowe i nadal trzymanie samca z samiczką, czy podzielić i dać każdemu święty spokój, ciężki wybór, bo każde ma za i przeciw. :(
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Małe zmiany w żółwiowym terrarium
« Odpowiedź #24 dnia: 05.06.2012, 01:33:08 am »
Jeżeli nie da rady wykombinować dodatkowej skrzynki czy kastry, to ja jestem za podzieleniem wybiegu lub nadbudowaniem większego piętra i odseparowaniem tam jednego z żółwi. W każdym razie, moim zdaniem nie mogą przy takim zachowaniu dalej razem siedzieć.

A zamiast dzielić w równe prostokąty, to może chociaż ciachnąć na skos, wykorzystując zwężenia i załomy na kryjówki? Coś w tym guście:

« Ostatnia zmiana: 05.06.2012, 01:44:37 am wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline rumek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 6
Odp: Małe zmiany w żółwiowym terrarium
« Odpowiedź #25 dnia: 05.06.2012, 15:44:11 pm »
Mi jakoś do końca się nie widzi nadbudowanie ale jeśli jest to jedyna opcja to próbuj...bo wymienność pozycji czyli jeden w domu drugi na wybiegu nie wchodzi w rachubę??

wiem , że ten z domu byłby pokrzywdzony nieco ale może to lepsze niż tylko dominacja samca i katusze samicy. Wymiana by następowała np. codziennie lub co dwa dni??

trzymam kciuki chociaż nie masz łatwego zadania.  :)
Mylić się to rzecz ludzka , nie słuchać rad to głupota.

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Małe zmiany w żółwiowym terrarium
« Odpowiedź #26 dnia: 05.06.2012, 16:11:16 pm »
Skoro i tak miejsce na balkonie zabiera te terrarium, które jest wynoszone na słońce, to naprawdę można kupić dwie kastry, które zajmą podobną ilość miejsca co te terrarium i rozdzielić żółwie.
A nie patrzeć jak się męczą... Przecież ta samiczki jakiejś nerwicy się nabawi...
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Małe zmiany w żółwiowym terrarium
« Odpowiedź #27 dnia: 05.06.2012, 16:40:10 pm »
No tak ale kastry mają niewielkie wymiary :), poza tym mają dość wysokie ścianki, a po trzecie w ogóle nie są rewelacyjnym rozwiązaniem bo jak niby je ustawić, jakie wielkości kupić? Myślę, że kompletna przebudowa terrarium (tak naprawdę jednopiętrowego o powierzchni 120x70, bo ten wymiar górnego balkonu za wiele nie dodaje) na dwu piętrowe powinno już radykalniej zmienić sytuacje panującą między osobnikami, ponadto zawsze będę mógł zamknąć klapę schodową i w ten sposób odizolować na kilka godzin (czy w zależności ile potrzeba) natrętnego samca, kiedy w tym czasie samiczka będzie mogła spokojnie, zjeść, poopalać się, ponadto podwyższenie całej konstrukcji o blisko 60 cm sprawi, że górna cześć będzie jeszcze bardziej oświetlona i będzie docierać tam dużo więcej słońca, niż dociera obecnie na tę deskę u góry. Dodatkowo myślę, że 2x 120x70 spowoduje, że będę mógł dużo bardziej poszaleć z kryjówkami przez co samica będzie mogła lepiej unikać Stefanką xd. Na chwilę obecną zrobiłem banalny projekt jak mniej więcej ma to wyglądać, niestety nie zabieram się za jego robienie gdyż pech chciał zachorowałem i trzęsę się jakbym miał febrę, więc najszybciej w przyszłym tygodniu wszystko zrealizuję.
 
Dodam jeszcze, że dla ułatwienia wszystko będzie tak skonstruowane, że górę będzie można z łatwością zdjąć (ułatwi mi to rozbiórkę wybiegu w okresie zimowym, a wcięcie otworu na plexi, którą zamontuję tak jakby na szynie pomoże w zachowaniu czystości na dole terrarium. Wszystko oczywiście wcześniej będę musiał okleić ceratą kuchenną, bo znowu po roku mi drewno zacznie gnić.
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Małe zmiany w żółwiowym terrarium
« Odpowiedź #28 dnia: 05.06.2012, 16:48:58 pm »
Przejrzyj ten wątek, Dorci kastry świetnie się spisują... Więc skoro nie próbowałeś to nie krytykuj z góry...
http://forum.zolw.info/zolwie-stepowe/zbyt-pozne-i-zbyt-wczesne-witam-%29/105/
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Małe zmiany w żółwiowym terrarium
« Odpowiedź #29 dnia: 05.06.2012, 17:21:49 pm »
To może tak, ja nie krytykuję tylko mówię co mi się w nich nie podoba (słowo krytykować, źle mi się kojarzy w dodatku towarzyszą jemu Twoje trzy kropeczki, co mają sugerować co?? "...", "...") i zarazem przedstawiam własny sposób na rozwiązanie problemu, chyba an tym polega rozmowa tutaj, a nie na bezmyślnym zachwalaniu wszystkiego i wszystkich, tylko na dialogu- Ty mówisz to, a ja mówię tamto i wspólnie jakoś rozwiązujemy "problem", czyż nie?
Przesyłam dodatkowo "projekt" całości jakby ktoś nie umiał wyczytać wszystkiego w tym jakże dziwacznym rysunku z góry  ;D
 
A wszystko ma być bardzo podobne do tego  tylko schody będą inaczej skonstruowane i te kantówki będą osunięte. 
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.