Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 14:33:37 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nowe życie Tuptka!  (Przeczytany 13620 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Nowe życie Tuptka!
« dnia: 10.08.2008, 18:54:57 pm »
Przeniosłam tutaj wątek,ponieważ uważałam,ze warto podkreślić fakt,iż po 17 latach mój żółw rozpoczyna dzisiaj swój nowy rozdział z życiu.Paradoksalnie sam sobie to wywalczył. 3 m-ce temu dałam pierwszy post na forum "kiedy żółw jest agresywny",a mianowicie kiedy żółw atakuje kota!
Dzięki temu dotarłam tutaj i zobaczyłam jak kolosalne błędy robiłam przy moim pupilu. Od 2,5 m-ca Tuptek jest na nowej diecie roślinnej,a od dzisiaj zaczyna nowe życie na wybiegu i terrarium. Nie ukrywam,ze w dużej mierze dzięki pomocy Forumowiczów,którzy byli BARDZO :) wyrozumiali dla moich "upierdliwych" pytań.
Zdaje sobie sprawę,że wybieg jest za mały i terrarium,ale nie jestem w stanie mu nic innego zaproponować. Mam nadzieje,ze główny bohater-Tuptuś pokocha swoje nowe mieszkanko,bo jak na razie siedzi cały czas w kryjówce i drapie od czasu do czasu..










Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Nowe życie Tuptka!
« Odpowiedź #1 dnia: 10.08.2008, 19:55:37 pm »
Super mu zrobiłaś.  :D

Tylko ten dziób mu obetnij!  :o
TUPTUŚ

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Nowe życie Tuptka!
« Odpowiedź #2 dnia: 10.08.2008, 20:10:55 pm »
Dzięki Agnieszko ;D
Tak wiem..w najbliższym czasie..już wiem w jakie dni dr Piasecki przyjmuje i w godzinach..po prostu brak czasu,chciałam mu zrobić wybieg przez zimą;) a biegania po castoramach, za roślinami trochę trwało:)

Offline lechkasia

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 55
  • Reputacja: 0
  • Mój żółwik NIKI
Odp: Nowe życie Tuptka!
« Odpowiedź #3 dnia: 10.08.2008, 21:41:24 pm »
Dardzo mi się podoba wybieg i terrarium. Myślę, że wybieg wcale nie jest taki mały i z czasem na pewno Tupkowi sie spodoba. Po prostu musi się przyzwyczaić do swojego nowego, bliższego naturze życia. Ja na twoim miejscu też bym się pewnie denerwowała, więc, życzę Ci wytrwałości w tym co robisz dla swojego żółwia.

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Nowe życie Tuptka!
« Odpowiedź #4 dnia: 10.08.2008, 22:25:55 pm »
Dziękuję Lechkasio :D
Faktycznie mam podejście do żółwia jak do zwykłego kota:) Powtarzam sobie,iż w różne stresujące sytuacje mu fundowałam przez kilkanaście lat u mnie(oczywiście nieświadomie),więc i temu da radę,bo to stanowczo silny i wytrwały samiec.
Nie wiem niestety jakie mu zrobiłam spustoszenia w organizmie,przez nieodpowiednią dietę..jeśli mam być szczera to stresuję się wizytą u dr Piaseckiego..tłumaczenie się znowu,jak ja żółwia trzymałam przez tyle czasu. Dzisiaj zauważyłam jedną rzecz. Przy główce,na styku głowy a szyi-czyli kiedy kończy mu się skóra szyi a zaczyna główka,ma jakby rozcięcie..nie wiem czy mu skóra schodzi..ale na ranę to nie wygląda..tylko jak wyciąga maksymalnie głowę,to widzę jak napręża tą skórę..

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Nowe życie Tuptka!
« Odpowiedź #5 dnia: 11.08.2008, 08:38:59 am »
Dr. Piasecki po tym tygodniu jedzie na urlop - także jeżeli Ci bardo zależy, to załatw to szybko.

Ciesze się, że nawróciłaś się na właściwą drogą. Postęp jaki zrobiłaś w przeciągu 3 miesięcy jest godzien wielu pochwał, i oczywiście naśladowania ! :) ;)
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Nowe życie Tuptka!
« Odpowiedź #6 dnia: 11.08.2008, 09:11:33 am »
3 miesiące a warunki zmienione są diametralnie ... normalnie niebo a ziemia ... Fantek1-Karolina podziwiam Cię i serdecznie gratuluje, przede wszystkim ekspresowego tempa i determinacji  :) No i Tuptek sam w sobie bardzo mi się podoba. Jak trochę ochłonie to pewnie zacznie próbować się wydostać - czy ścianka w miejscu w którym stoi donicznka jest wysoka? - dopiero co wróciłam z wakacji i nie śledziłam starszych postów :)

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Nowe życie Tuptka!
« Odpowiedź #7 dnia: 11.08.2008, 09:25:18 am »
Witaj Ines! dziękuję za miłe uwagi..
Nie wiem czy 3 m-ce to szybkie zmiany-szkoda,ze wybieg ma pod koniec wakacji:( niestety robienie wybiegu i terrarium naraz pociągnęło z sobą DUŻE wydatki,a ja wprowadziłam się właśnie do nowego mieszkania..miałam wybór między szafką łazienkową a terrarium dla żółwia-mój partner wykazał się dużą wyrozumiałością:) tylko mu "zapachy kupkowe" moje Tuptka wczoraj przeszkadzały..Muszę nad tym popracować.
Ścianka gdzie jest doniczka ma 30cm i nie ma siły aby żółw to przeskoczył. Z drugiej strony wybieg ma ścianki 20cm,ale z kolei tam już jest ściana balkonowa. Tak czy owak dałam tam ścinki desek aby żółw sobie pazurków nie stępił od ściany,gdyby udało mu się tam stanąć.

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Odp: Nowe życie Tuptka!
« Odpowiedź #8 dnia: 12.08.2008, 00:02:15 am »
Wybór między szafką a terrarium - bardzo słuszny. Musiałaś się wykazać wyjątkowym hartem ducha, bo drugiej takiej dziewczyny nie znam. Szafki z reguły wygrywają.
Co do zapachów to pozostaje systematyczne sprzątanie, też to przerabiałem, lepszego wyjścia nie znalazłem , drugie połówki mają swoje prawa.
Co do pazurków, nie martwiłbym się o to ,że zbytnio je zetrze. Moja Pani W. twierdzi nawet ,że lepiej dla żółwia ,żeby sam dbał o swoją kosmetykę, aniżeli prosił o korektę specjalistę.
Co do wybiegu, naturalne słońce i możliwość spaceru po trawie to pewnie to o czym Tuptek przez ostatnie 17 lat marzył, lepiej postąpić nie mogłaś a wygląda naprawdę świetnie. Powodzenia...
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Nowe życie Tuptka!
« Odpowiedź #9 dnia: 12.08.2008, 08:44:32 am »
Pytałam o wysokość, bo okolice doniczki wydają mi się newralgicznym punktem - wlezie na nią, zaprze się nóżkami, zaczepi łapkami i ... tfu, tfu (pewnie jestem przewrażliwiona, ale na zimne dmucham).

No i ciekawa jestem jak zachowuje się Tuptek - odlapał się już w nowym otoczeniu? Eksploruje? Gdzie drapie - w kryjówce?

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Nowe życie Tuptka!
« Odpowiedź #10 dnia: 12.08.2008, 09:05:18 am »
Hart ducha?? ogromne poczucie winy,iż krzywdziłam zwierzaka przez wiele lat..W swoim założeniu nie wiedziałam nic złego,ze żółw chodzi po mieszkaniu..wydawało mi się,iż właśnie daje mu swobodę-co się wiąże ze szczęściem..Nie pomyślałam o tym,aby wejść na internet i poczytać o żółwiach:(
Teraz w jakimś sensie chciałabym się zrehabilitować i przyznaje,ze zaczynam go inaczej traktować..Wczoraj obserwowałam go na wybiegu-był jeszcze zaniepokojony,ale już spokojniejszy..
Jak dotąd lubował sobie w domu siedzenie na lampie (chyba wydawało mi się że to żółwica) to wczoraj tak siedział na pniu:) wzięłam go z tego pnia,ale on uparcie tam wrócił..nie wiem co to oznacza..czytałam o okresie godowym i ponoć wypada na wiosnę..możliwe,że wskutek kilkunastoletniej absencji mój żółw jest aż tak "wyposzczony"? szkoda mi go:)
Z drugiej strony,czytałam na forum iż można zobaczyć penisa żółwia,ja nigdy przez tyle lat nie widziałam!! jak to możliwe?? weterynarz potwierdził,ze żółw to samiec..
Wczoraj jak przyszłam z pracy to połaził sobie jeszcze,próbował drapać w okolicy doniczki,a potem poszedł spać. Aktywność do godziny 17.00. Niepotrzebnie go potem wybudziłam,aby przenieść do terrarium. Był wyrażnie zły:) poczłapał w terrarium od razu do kryjówki.. Mogłam go zostawić na wybiegu,bo noc była wyjątkowa ciepła ok 20 stopni..ale dopiero potem spojrzałam na prognoze pogody we Wrocku na noc-to juz nie chciałam go z powrotem przekładac..
Rano włączyłam o 6.00 lampki w terrarium-obudził się dopiero po 45 min. Nie przenoszę go w rękach zgodnie z tym,co przeczytałam,ze żółwie to stresuje(jak nie widzi podłoża). Korzystam z przykrywki od pudełka do butów,postawiłam żółwia na tej przykrywce i tak ją dałam do wybiegu..Zszedł od razu z niej do kryjówki wybiegowej.. Żałuję,ze nie mogę obserwować co robi w ciągu dnia.

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Nowe życie Tuptka!
« Odpowiedź #11 dnia: 12.08.2008, 13:22:54 pm »
Do dr Piaseckiego ide w przyszłym tyg (problem z autem),z dr Piasecką rozmawiałam i o cennik podpytałam. Nie wydaje się drogie ogólne badanie kliniczne. Zastanawiam się jak się do tego przygotować. Wsiąść kupkę Tuptusia na przebadanie? nigdy nie miał robionych badań diagnostycznych,jedynie weterynarz oglądał twardość skorupy..Jeden ostatnio mi powiedział, ze chyba za dużo wit. A mu podawałam w jedzeniu..
Co teraz zbadać? na co warto zwrócić uwagę?
Nie zamierzam go w tym roku zimować jeszcze.

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Nowe życie Tuptka!
« Odpowiedź #12 dnia: 12.08.2008, 21:35:33 pm »
Zostawiam dzisiaj Tuptka na noc na wybiegu. Mam nadzieje,ze to nie za szybko..szkoda mi go budzić po prostu. Wszystko jest dla niego takie nowe. Ma być dzisiaj 20 stopni, dałam na doniczkę sianko,żeby było cieplej. Zakryłam wybieg siatką i nakryłam w miejscu kryjówki folie,bo może kropić w nocy. Tak więc czeka go noc w 20 stopniowym cieple z lekkimi opadami.

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Nowe życie Tuptka!
« Odpowiedź #13 dnia: 12.08.2008, 23:53:33 pm »
Weź kupsko - nie zaszkodzi go odrobaczyć ;)

A możesz mi cennik na PW wysłać ;)
Pozdrawiam, Nulus!

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Nowe życie Tuptka!
« Odpowiedź #14 dnia: 13.08.2008, 08:39:35 am »
Nulus,cennik to tak słabo:)
Mnie interesowało ogólne przebadanie żółwia tutaj usłyszałam 25zł, spiłowanie-podcięcie żółwia 10zł. Nie wiem co jest w cenie tego badania ogólnego. Czy badanie kału również. Zakładam,ze nie. Wezmę w razie czego więcej. Liczę na to że dr Piasecki sam podpowie co wartoby było zbadać..moze te nerki-ze względu na kilkunastoletnie karmienie sałatą??
Dam Ci znać po wizycie.