Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 04:02:57 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Stepowy Maniek :)  (Przeczytany 37781 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline FRUGO

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: 2
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #45 dnia: 28.10.2012, 08:29:19 am »
Witam  ;) Ja też na żółwiach się nie znam , ale na świnkach morskich. -Miałam podobną sytółację gdy kupowałam świnkę morską. Też wprowadzono w błąd! Więc lepiej brać wiadomość z forum niż z niby "książek" , a od  "sprzedawcy" z zoologa to już w ogóle Ale ja tu gadu , gadu o świnkach jak to forum o żółwiach  :laugh: Ja też niedługo kupuje żółwia i ten wątek bardzo mi pomógł  ;D
-Dziękuje i Pozdrawiam  8)

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #46 dnia: 29.10.2012, 20:16:53 pm »
I jak Maniuś i jego waga ?
Wiem że trochę wcześnie pytam ale tak rozmyślam  ;) Coś się poprawiło ?
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #47 dnia: 29.10.2012, 20:28:08 pm »
Jest stale 65-67 gramów. mam wrażenie, że schudł bo się trochę oczyszczał. Przez ostatnie dni robił ładne kupki ale dużo. 2-3 razy dziennie. Za to dzisiaj jedna i to nieduża. Wcina ładnie tak jak wcześniej ;) za to z wizyty u weta nic nie wypaliło bo dzisiaj zamknęli się wcześniej ;/ więc przełożona na za tydzień

FRUGO- ja świnek nie miałam za to miałam koszatniczkę i w zoologu też takie herezje głosili, że szok. Oni się nawet na chomikach nie znają..
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #48 dnia: 01.11.2012, 16:46:37 pm »
No i Maniek od nowa dostał biegunki :( do Weta pójdę w poniedziałek dopiero bo dr Maluta wcześniej nie przyjmuje :( do tego czasu kąpać go częściej? coś szczególnego mu dawać/ nie dawać do jedzenia?
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #49 dnia: 01.11.2012, 19:28:26 pm »
Minka, a co dokładnie żółwik teraz jada?
I tak się zastanawiam, żółwik dostał drugą dawkę leku na odrobaczenie czy odłożyliście to do badania u innego weta?
« Ostatnia zmiana: 01.11.2012, 19:30:04 pm wysłana przez Dorcia »

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #50 dnia: 01.11.2012, 19:47:29 pm »
do badania odłożyłam.. Nawet jak bym chciała pojechać w poniedziałek do tej pierwszej lekarki to bym się nie wyrobiła, no a dzisiaj wiadomo, pozamykane :( a co do jego diety to je roszponkę, rukolę, do momentu jak spadł śnieg jadł mlecz. Teraz jeszcze wyskubuje koniczynę z darni. Je chętnie suszony mniszek lekarski,dostaje kawałek aloesu (ograniczam bo by zeżarł cała roślinkę jednego dnia wiec dostaje taki mały kawałek raz na 2-3 dni), melisę, okazjonalnie kwiat bratka albo kawałek listka grubosza. Wszystko umyte, ciepłe i wytarte do sucha. Ogólnie je za pięciu, rozrabia za dziesięciu.. Basenik dalej omija szerokim łukiem. 
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #51 dnia: 01.11.2012, 20:32:01 pm »
To może jeszcze robactwo w nim siedzi?
Nie wiem jaki lek dostał, ale może to taki z grupy "łagodniejszych" i podanie jednej dawki (czyli niejako przerwanie kuracji) nie wybija wszystkich pasażerów na gapę?

Pytałam o dietę, bo ja u swojej królewny zaobserwowałam dość ciekawą reakcję.
Jak kończą się już chwasty i wchodzimy w tryb karmienia zimowego to panienka początkowo kupki ma dalekie od ideału z tendencją do nadprodukcji.
Kilka pierwszych dni to właśnie rukola czy roszponka z niewielką ilością suszu, czasem cykorią, dynią czy kabaczkiem. Niestety bez tego wstępu trudno jej się przestawić na zdrowe.
Jak już przerzucimy się na zdrowe zielsko z większą ilością suszków sytuacja wraca do normy.
W tym czasie zawsze badam kał i czysty całkowicie więc może to i kwestia zmiany diety?

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #52 dnia: 01.11.2012, 20:37:44 pm »
Też obstawiam robaki.. a co do diety to Nie wiem.. Martwi mnie to, że były luźne kupy, potem było chwile ok i teraz znowu.. On miał przestawienie właściwie z sałaty z kapusta pekińską na takie jedzenie jak opisałam bo na mlecze to się średnio załapał już.. A i jeszcze jadł liście malin i winogron..  Mam nadzieje, ze w poniedziałek się coś więcej dowiem, oczywiście kupa będzie jeszcze raz zbadana. A myślisz ze jak on robi 2-3 takie rzadsze kupy dziennie to go kąpać więcej? on raczej z własnej woli do baseniku sie nie zbliży i boje się, że się odwodni..
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #53 dnia: 01.11.2012, 21:00:30 pm »
Robaki jak nic trzeba sprawdzić.
Choć moje akurat jak coś je podjada kupki mają wręcz książkowe, u mnie niepokojącym sygnałem jest zbyt ładna kupa, ale moje gady jakieś dziwne są ogólnie ;)

Sama nie wiem czy warto gada stresować dodatkowymi kąpielami, szczególnie że Maniek za nimi nie przepada. A jak często teraz go kąpiesz?
Moja potrafi robić i 4 razy, jakoś specjalnie jej nie męczę wodą i nie zauważyłam dotąd problemu odwodnienia.
Owszem przy biegunkach trzeba na to uważać, ale nie wiem czy u Ciebie mamy do czynienia z typową biegunką.
Żółwik zawsze trochę wody pobierze z pokarmem, ja jeszcze dodatkowo bardzo delikatnie spryskuję suszki. Czasem dostaną coś bardziej soczystego.
Dodatkowo stepowce nie są tak wrażliwe na chwilowe braki wody i naturalnie potrafią sobie z tym poradzić.

W sprawie diety to może nawet nie tyle chodziło mi o zmianę dobra/zła a o sam fakt zmiany pokarmu. Muszę przy okazji podpytać weta :)

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #54 dnia: 01.11.2012, 21:07:55 pm »
Kąpie go raz w tygodniu.. te kupy to nie taka woda. wiec to chyba jakaś straszna biegunka nie jest.. Pewnie panikuje ale pytam o wszystko bo wole mieć pewność ;) Pierwszy raz mam gada.. Ssaki o wiele łatwiej zrozumieć i zaobserwować jakieś stany chorobowe..
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #55 dnia: 01.11.2012, 22:19:04 pm »
Taka porządna kąpiel raz w tygodniu powinna wystarczyć, szczególnie że ma ciągły dostęp do wody w terra.
Jest szansa, że jak będzie potrzebował się nawodnić to choć tyłek wymoczy ;)
Poza tym gad niedługo będzie u weta to i rady pewne będą, bo faktycznie czasem rozpoznać co żółwikowi dolega trudno.
Panika poniekąd jest wpisana w posiadanie skorupy ;)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #56 dnia: 02.11.2012, 02:02:50 am »
Te rzadsze i częstsze kupy mogą być od robali. Szkoda, że jednak nie podałaś tej drugiej dawki.
Jak zajadał się aloesem - to też może być taki problem - bo aloes działa przeczyszczająco i nie można go dużo dawać.
Przy zmianie "menu" z letniego na zimowe i vice versa też się pojawiają problemy z kupą, przy czym o ile u swoich obserwuję to jest ona przez jakiś czas luźniejsza, natomiast częściej jej nie robią niż latem. Myślę, że jakiś czas układ pokarmowy się musi "przestawić" i stąd te anomalie.

CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #57 dnia: 02.11.2012, 09:11:42 am »
Ankan- wiem, że to nie dobrze, że tej drugiej dawki w terminie nie dostał ale już byłam w drodze do weta i z nudów wchodzę na fejsa a tam info, że zamknęli wcześniej. I już było za późno żeby jechać do tamtej co byłam poprzednio.. A obie lekarki przyjmują jak na złość poniedziałek czwartek więc wczoraj tez nie mogłam pojechać :(

Aloesu mu nie daje na razie, dopóki nie wróci wszystko do normy.

Dzięki za pomoc :)
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #58 dnia: 02.11.2012, 09:43:16 am »
W sumie dlaczego nie podałaś drugiej dawki?Może luźne kupy są od leku?Moje też miały po leku luźniejsze.W zasadzie pomaga wyzbyć się całego paskudztwa  ;)
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Stepowy Maniek :)
« Odpowiedź #59 dnia: 02.11.2012, 09:54:20 am »
Tosiu- tak jak pisałam, nie podałam bo nie miałam gdzie..
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.