Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 17:03:24 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wafel:)  (Przeczytany 36591 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ishikawa

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Reputacja: 2
Wafel:)
« dnia: 20.12.2007, 11:09:54 am »

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Wafel:)
« Odpowiedź #1 dnia: 20.12.2007, 12:08:37 pm »
Nie chcę nic mówić, bo sam powiedziałeś mało o żółwiu, ale widzę, że chyba jest to żółw podłogowy, ma jakieś terrarium, powiedz coś więcej.

Trochę dziwnie wybarwiony, ma dostęp do lamp i słońca?
"Dziobek" to chyba ma trochę przerośnięty
Przyrosty miejscami ma okropnie duże, szczególnie z przodu.
No i nie wiem czy tak się położył i dlatego tak wygląda, ale tak jak by miał problemy ze stawami.
Żółw jest bardzo duży, jaką ma dietę, czym go karmisz? Trochę wygląda na takiego spasionego.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Wafel:)
« Odpowiedź #2 dnia: 20.12.2007, 12:51:05 pm »
Witamy Cię serdecznie! Cudny gadzik!
Musisz nam koniecznie napisać w jakich warunkach żyje żółw i czym go karmisz, bo wygląd żółwia jest troszkę niepokojacy a bez poznania warunkow hodowlanych niewiele możemy doradzić.
 
TUPTUŚ

Offline Rolandinho

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Wafel:)
« Odpowiedź #3 dnia: 20.12.2007, 12:51:17 pm »
Tez mi sie wydaje ze poleruje podloge :) Alw wyglada slicznie no i chetnie bym zobaczyl terrarium :)

Offline Ishikawa

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Reputacja: 2
Odp: Wafel:)
« Odpowiedź #4 dnia: 20.12.2007, 13:00:16 pm »
Tak od 14 lat żółw podłogowy, mieszkała w akwarium przez ok 2 tygodni, ale nic nie jadła, nie ruszała się ,stała w miejscu i sie patrzyła w przestrzeń.Ma swoje miejsca do spania i nie jest to kafelka, podłogi, mam w domu dywany a pokoju w któym przebywa i spi to ok 25-27 stopni.
Jak ją dostałam to 3 pazurki jej odpadły (rosły w poprzek) i 2 tarczki hmm..tak jakby rosły pionowo( weterynarz stwierdził że taka uroda żółwia), pozatym była zarobaczona ( chyba lambrioza-ale mogę sie mylic).
Pani ze sklepu powiedziała że taki słaby egzemplarz będzie żył max. 2 lata, lepeij odrazu uspić. Myliła się.

Niewiem czy tutaj moge sie o żółwiu rozpisać, ale odpowiem na Twoje pytania. Przez pare lat co roku chodziłam z nia do różnych weta, wszyscy chwalili że tak szybko rośnie, takie duzy itp,że się nie boi itp. Pewnie wet mi doradził że powinnam kupić tran i żółwiowi dawać. Nie pasowało mi to za bardzo,ale swierdziłam, że kto jak kto ale wet się znac powinien.
Ale się myliłam.
Dałam jej pare razy i odstawiłam, pojawiły się dziwne plamki,odbarwienia na skórze. Plamki znikneły, ale taka hmm niezaładna skóra została :-[  poszłam do innego weta w sprawie dzioba, jeden mówił żeby zostawić, inny troche  podciał obcążkami i mówił że to nic takiego, taki zabieg kosmetyczny. Żólw wogole nie gryzie kamyków ani w domu, ani na dworze.
Co do lampy to ja kupie, a w lato ok 3-4 ha spedzała na dworze na działce.Pozatym mam balkon, więc jak jest ładnie a nie ejstem na działce to żółw tam sie wygrzewa na balkonie.

Jest spasiona, już od ponad roku  z tym walcze,ale z marnymi skutkami :-\  Jadł owoce i warzywa bo weterynarze tak mi doradzali , zeby jadł jak najwiecje owoców bo tego nie ma w naturze, WIEM teraz ze to źle i naprawde zle sie z tym czuje ze tak krzywdzilam zolwia :'( specjalnie dla niegio kupowalam mango i ananasy zeby żółw miał cos dobrego :( . PAni wet u której kiedyś byłam mi powiedziała że to że ejst spasiony troche to nic takiego. Sama już niewiem ,mam juz wode z mózgu. Teraz jej kupiłam suszki herbal pet. Mam nadzieję ze dobrze zrobiłam.

Czemu myslisz że ma problemy ze stawami? Moge zrobic więcej jej zdjęc, ale hmm, czesto jak spi to tak wyciaga łapki i szyje. Ma ok 21,5 cm skorupki.

Mam nadzieję, że ktos przebrnie przez to co napisałam. Weterynarzom juz nie ufam, nie trafiłam na dobrego" żółwiowego"  i znającego się na rzeczy :(

Offline Ishikawa

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Reputacja: 2
Odp: Wafel:)
« Odpowiedź #5 dnia: 20.12.2007, 13:16:52 pm »
Dodaje więcej fotek.
Btw, w chyba ostatnim zdjęciu na łóżku co ta noga jest wygieta- ona nie ejst wygięta. Jak zolw byl mloszy to w tym miejscu skorupka byla bardziej hmm..przerosnieta i jak chodziła to sie o nia ocierała i powstała taka ranka. Poszłam do weta, opiłował trochę, ale w tym miejscu zostało takie zgrubienie. Aczkolwiek moge zrobic fotke i pokazac nozki Wafla  z bliska.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a89dc69c9d80d7fa.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ca0f50ec2990c980.html   nasz wspólna nauka:)

Najbardziej fotogeniczny żółw na świecie :d

Offline Rolandinho

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Wafel:)
« Odpowiedź #6 dnia: 20.12.2007, 13:39:27 pm »
Jak wielkie było to AKWARIUM i czemu AKWARIUM a nie TERRARIUM ??? (chodzi mi o proporcje)

A co do stawów to jeśli zółwik śmiga lata na podłodze i ma nadwagę to automatycznie na myśl przychodzą stawy...

Ale i tak zazdroszczę żółwika bo ma już 21 cm :D moje mają po 6 cm :P:P

Offline Ishikawa

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Reputacja: 2
Odp: Wafel:)
« Odpowiedź #7 dnia: 20.12.2007, 13:47:38 pm »
wybacz laikowi :P wiem ze w akwarium sa rybki :P a nie żółwie lądowe, machinalnie tak napisalam, jak do dostałam miał ok 9 cm, wymiarów ter. nie pamietam, dla owczesnej 7-latki 14 lat wstecz to prehistoria:) bylo w pólce o dł 48 cm i wchodziło na styk, szerokości nie pamiętam.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Wafel:)
« Odpowiedź #8 dnia: 20.12.2007, 16:02:20 pm »
Witam  :D

Żółwik jest słodki. Po przeczytaniu Twojego posta bałam się że zobaczę straszliwie wykrzywionego i schorowanego żółwia, ale obejrzałam fotki i na szczęście było inaczej. Owszem widać pewne problemy, ale nie jest wcale tragicznie.
Co do chodu i ewentualnych problemów ze stawami nie da się tego ocenić bez obejrzenia filmiku. Wiadomo że żółwie podłogowe często cierpią na tę przypadłość, ale żeby ocenić jak jest w tym wypadku zbyt mało danych. Jeśli nie masz możliwości zamieścić filmiku opisz jak żółwik chodzi - czy nóżki stawia prosto a plastron unosi poziomo nad ziemią, czy też może "ciągnie" tylną część skorupy po ziemi, nieznacznie tylko podnosząc ku bokom a jego nożki są jakby ustawione na boki.

Podstawowa rzecz to zadbać teraz o prawidłowe warunki i dietę aby nieprawidłowości się nie pogłębiały. Konieczne jest duże terrarium. Właśnie dlatego żółw popadł w apatię w ciasnym akwarium. Powienien mieć jak najwięcej przestrzeni życiowej aczkolwiek nie nadaje się na nią podłoga. Nawet jeśli jest na niej ciepło - brak miejsca do wygrzewania się, brak emisji UV, ślisko, kurz, opary z lakierów i detergentów, przeciągi i wiele innych czynników - powoduje że nie nadaje się jako miejsce życia dla żółwia.

Jeśli masz kawałek nienawożonego, ustronnego oraz dobrze nasłonecznionego ogródka - zrób na wiosnę tam wybieg dla żółwia - nie ma nic lepszego!

O tych weterynarzach i sprzedawcach nawet się już nie wypowiadam, szkoda czasu i klawiatury. Przerabiałam to nieraz. Ja np. usłyszałam pytając o nieprawidłowy chód żółwia, że "wszystko jest w porządku, żółwie różnie chodzą".  Zresztą niedawno jak byłam u weta z chorym gołębiem też usłyszałam, że najlepiej byłoby go zanieść i zostawić tam gdzie go znalazłam, bo "on sobie świetnie radzi", a ptak się przewracał z głodu i wycieńczenia, zaś po kilku dniach w ciepełku, karmiony i pojony - nie ten sam gołąb. No ale nieważne, tego nie zmienimy. Naprwdę trudno jest spotkać kogoś kto się zna na rzeczy, prawdziwego fachowca i to się tyczy nie tylko weterynarzy. Najgorsi zaś są ludzie którzy nie dość że nie wiedzą to wypowiadają się na jakiś temat, i to na ogół kategorycznie i z przekonaniem. W ten sposób tylko szkodzą, bo druga strona sądzi że znalazła rozwiązanie i często nie szuka już dalej. Zwykle im ktoś więcej wie tym bardziej wystrzega się jednoznacznych opinii. Dlatego trzeba szukać wiedzy na własną rękę, uczyć się na własnych doświadczeniach ale że życia by nam nie starczyło korzystajmy z wiedzy innych, ale korzystajmy mądrze - nie ślepo i bezkrytycznie ale z wyczuciem i zdrowym rozsądkiem.

Dobrze że kupiłaś suszki, to dobry wartościowy pokarm dla żółwia.  :)

Przyznam szczerze że nie wiem o co chodzi z tym wygięciem nogi na zdjęciu, ale tak czy inaczej żółwik wspaniały. W razie pytań jesteśmy do dyspozycji  :)
« Ostatnia zmiana: 20.12.2007, 16:05:07 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Ishikawa

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Reputacja: 2
Odp: Wafel:)
« Odpowiedź #9 dnia: 20.12.2007, 16:22:07 pm »
Film nakręce, warto poznąc opinie innych ;) fajnie że tu się znalazlam, wreszcie konkrety i konstruktywna krytyka.
Pani Beato, mam jeszcze jedna sprawę, pisałam o niej na innym forum (wizaz.pl - może ktos zagląda:P) więc nie będe sie powtarzać tylko ją tu wkleje, jednak obawiam się już najgorszego- cos z nerkami :-X

"Niewiem, nie dało mi to spokoju, bo od pewnego czasu zółw wydala taka białą maź ( generalnie to normalne u zółwi) ,ale jest ona twarda, i Wafel ma hmm..spore problemy z wydalaniem w tym czasie. Widzę że bardzo się męczy i syczy. Inna weterynarz mi powiedizała że jest zima, i zwierzęta tak reagują;/Mam od 14 lat Wafla i nigdy tak niereagował"   
jeżeli ktoś ma ochote przeczytac cały wątek:http://www.wizaz.pl/forum/showthread.php?t=224868

Czytałam o białej wydzielinie tutaj na forum,ale niewiem co teraz? Czy moje obawy sa słuszne (niewydoilnośc nerek?) , moge jej pomóc na własna rękę? Zmiana diety wpłynie odrazu na poprawe?

Offline Ishikawa

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Reputacja: 2
Odp: Wafel:)
« Odpowiedź #10 dnia: 20.12.2007, 17:10:49 pm »
dodaje następne fotki, bateria padła jak zaczełam nagrywać żółwia.
 Widok z góry pancerza, niewiem co śazić o tyh 2 płytkach które sa takie wystające, od maleńkości takie ma, rosną razem z nia, o czym moga swiadczyć ?( zaznaczam ,że żółwia już nabyłam z tymi krzywymi tarczkami)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7ae251528f587dc4.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3649919ddb735bee.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ff8a584afe154baf.html

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Wafel:)
« Odpowiedź #11 dnia: 20.12.2007, 19:34:55 pm »
co do wydzieliny, to opisz ja bardziej i podaj może fotki

profilaktycznie możesz zrobić kąpiele ciepła woda + rumianek

Offline Ishikawa

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Reputacja: 2
Odp: Wafel:)
« Odpowiedź #12 dnia: 20.12.2007, 20:05:01 pm »
Wydzielina jest taka jakby stała, cos w stylu zbitej plasteliny. Wafel ma trudności z jej wydaleniem,az staje na wszystkcih lapach i strasznie syczy, az zal normalnie :'(  zazwyczaj czekam az cos zrobi, bo pare razy jak ją w trakcie wkladam na szybko do wody to przestawała i wracalo do normalności. Zaobserwowałam tak ok 5-6 razy, często w nocy. Ta wydzielina jest bez moczu lub kału. Niewiem czy to nie cos z nerkami;/ przez ta moja nieudolna diete :( >:(  na jakiejs stronce wyczytalam ze jak zolw choruje na nerki, to w tym bialym czuć jakby piasek ( mam nadzieję że w miare zrozumiale to napisałam)  a u wafla nic, takie ubite grudki.
Zolw ejst codziennie kąpany w ciepłej wodzie, ale to chyba nie pomaga.

Offline Valturman

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 77
  • Reputacja: 0
Odp: Wafel:)
« Odpowiedź #13 dnia: 20.12.2007, 22:28:40 pm »
Witaj w naszym klubie. co do wydzieliny nie wiem czy mam prawo sie wypowiadać, bo jestem bardzo młodym - stażem żółwiarzem i pewnie zaraz mi sie dostanie od modka :). Żółwie często wydala białą wydzielinę i jest to forma kwasu moczowego ( http://forum.zolw.info/index.php/topic,540.0.html ), mój też tak czyni. Jest to raczej objawem zdrowia, więc to nie powinno ciebie lękać. Zastanawiające może być to że ma on aż tak zbitą konsystencję, może jest to związane z otyłością i dietą. mówisz że zmieniasz mu dietę. Kiedy pojawiły sie te problemy czy przypadkiem nie pokrywają sie ze zmianą diety i odchudzaniem. Może organizm ma problemy z przestawieniem się na nowa dietę? Jest duża szansa, że teraz gdy znalazłaś na forum informacje o tym co żółw naprawdę powinien jeść i wprowadzisz to w życie, stan Twojego pupila sie poprawi
« Ostatnia zmiana: 20.12.2007, 22:36:16 pm wysłana przez Valturman »

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Wafel:)
« Odpowiedź #14 dnia: 20.12.2007, 23:17:37 pm »
Ishikawa - nie trzeba tak oficjalnie.  :) Wszyscy tu jesteśmy młodymi jeszcze ludźmi (mam też na myśli siebie... hehe  ::) )

Hehe ja sama kiedyś pisałam na wizażu w jednym wątku, w sumie się tam nie udzielam ale ludzie takie głupoty wypisywali że nie mogłam...
No więc tak - wydalanie białej półpłynnej wydzieliny jest jaknajbardziej normalne, ale właśnie - nie powinna ona być grudkowata, przypominająca ciało stałe. Jeśli coś takiego ma miejsce oznacza nadmiar białka w diecie, odwodnienie lub chorobę nerek. W sumie to co wymieniłam się ze sobą ściśle wiąże, gdyż nadmiar białka powoduje w pewnej perspektywie czasowej chorobę nerek a ta zaś odwodnienie, ale odwodnienie może mieć też charakter samoistny. Dlatego w przypadku Wafla należy obserwować. Żółw powinien być nadal moczony w ciepłej wodzie a wszelkie wysobiałkowe rzeczy odstawione. Możliwe (i miejmy nadzieję) że to są jeszcze pozostałości po niewłaściwej diecie, żółw się z tego oczyści i po zmianie diety wszystko wróci do normy. Trawienie żółwia trwa mniej więcej dwa tygodnie a nawet dłużej zatem trzeba się przyjrzeć temu co wówczas jadł. Na moje oko to jest to, ale zobaczymy. Jeśli masz w oklicy porządnego weta to warto mimo to aby się temu przyjrzał bliżej (najlepiej zabrać ten mocz do zbadania), moja opinia jest pi razy oko, lepiej się upewnić...

Jeśli chodzi o płytkę w tylnej części karapaksu to tego typu wady są genetyczne lub spowodowane niewłaściwymi warunkami podczas inkubacji jaj.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU