Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 16:42:22 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dziwne zachowanie żółwia stepowego - żółw je podłoże  (Przeczytany 13646 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Docent Furman

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Ponieważ to mój pierwszy post na forum, wobec tego witam wszystkich.

I od razu przechodzę do rzeczy. Jakiś czas temu zauważyłem, że mój żółw podjada sobie podłoże na którym codziennie żyje. Nie byłoby to jeszcze niepokojące gdyby to był np. malutki kawałek ziemi, ale on zjada całe kawałki drewienek bukowych...

Jaka może być przyczyna takiego zachowania? Żółw jest oczywiście regularnie karmiony (ostatnio ze względu na zimę jego dieta była trochę uboga - głównie cykoria, listki bazylii lub mięty, czasami wyhodowana rzeżucha i marchew), więc raczej nie robi ponieważ grozi mu śmierć głodowa. I najważniejsze pytanie - czy to nie jest dla niego szkodliwe? Ekspertem nie jestem, ale nie sądzę żeby był w stanie stawić drewno...

Z góry dziękuję za udzielone odpowiedzi.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Dziwne zachowanie żółwia stepowego - żółw je podłoże
« Odpowiedź #1 dnia: 30.03.2011, 20:07:19 pm »
Witam..:)

Owszem. Zjedzenie drewienek bukowych może się dla żółwia źle skończyć. Nie strawi tego. A ostre kanty takiego "pokarmu" mogą uszkodzić mu jelita. Jak najszybciej powinieneś zmienić podłoże.
Z darnią może być kłopot jeszcze, a ta byłaby najlepsza. Póki co - to albo glina z piaskiem - albo duże kawałki kory bukowej - żeby ich nie mógł połknąć.

Dieta nie jest jakaś dramatyczna. A żółw dostaje też suplementy wapienne? Masz gdzieś w terra wyłożoną sepię do pogryzania? Bo czegoś wyraźnie szuka w tym podłożu.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Dziwne zachowanie żółwia stepowego - żółw je podłoże
« Odpowiedź #2 dnia: 30.03.2011, 21:36:48 pm »
Hej :)
Może się też zwyczajnie zaczopować... na amen jakby się który kawałek tak zaklinował po drodze. Lepiej zmień mu to podłoże, najlepiej od jutra i obserwuj czy robi kupy.

Offline Docent Furman

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Dziwne zachowanie żółwia stepowego - żółw je podłoże
« Odpowiedź #3 dnia: 31.03.2011, 13:35:20 pm »
Zmienię podłoże w ten weekend. Co sądzicie o ziemi ogrodniczej (oczywiście nienawożonej)? Czytałem opinie, że darń oczywiście lepsza, ale ziemia ogrodnicza też ujdzie. Przy okazji wdzięczny byłbym za polecenie jakichś produktów dostępnych np. w sklepach ogrodniczych.

Sepii żółw nie dostaje. Jakiś czas temu pytałem o nią w trzech sklepach zoologicznych i w żadnym nie mieli. Zamiast tego podaję mu Tetrafauna ReptoCal, preparat zawierający wapń, fosfor i witaminę D3. Co kilka dni posypuję żółwiowi tym jedzenie - nawet nie grymasi i wcina takie jedzenie z posypką normalnie. Ogólnie żółw apetyt ma bardzo duży i specjalnie nie wybrzydza, je niemal wszystko co mu podam (jedyne czego nie toleruje to starta marchew - musi być pokrojona w cienkie paski).

Żółw kupy robi i to całkiem pokaźnych rozmiarów. Dzisiaj także się załatwił (nawiasem mówiąc narobił do swojej miseczki z której je - nie wiem czy przypadkiem nie chciał mi w ten sposób czegoś przekazać :) ).

Oczywiście wdzięczny będę za wszystkie porady i sugestie.

Pozdrawiam.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Dziwne zachowanie żółwia stepowego - żółw je podłoże
« Odpowiedź #4 dnia: 01.04.2011, 20:46:53 pm »
Ziemia ogrodnicza jest ok, tylko pilnuj żeby się nie przesuszała bo zacznie pylić i może podrażniać oczy i drogi oddechowe.
Kał zanieś do badania pod kątem pasożytów wew. bo takie podjadanie podłoża może świadczyć zarówno o jakiś niedoborach jak i o tym że coś może w nim 'siedzieć'.

Offline helix2

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: -4
  • Mam żółwia stepowego.
Odp: Dziwne zachowanie żółwia stepowego - żółw je podłoże
« Odpowiedź #5 dnia: 01.04.2011, 21:21:25 pm »
A tak przy okazji - czym go karmisz?  ;)
Dajesz żółwiowi sałatę? - ty jedz wodnisty papier.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Dziwne zachowanie żółwia stepowego - żółw je podłoże
« Odpowiedź #6 dnia: 02.04.2011, 11:06:05 am »
A tak przy okazji - czym go karmisz?  ;)

Żółw jest oczywiście regularnie karmiony (ostatnio ze względu na zimę jego dieta była trochę uboga - głównie cykoria, listki bazylii lub mięty, czasami wyhodowana rzeżucha i marchew), więc raczej nie robi ponieważ grozi mu śmierć głodowa.

Helix, ocknij się wreszcie i zacznij czytać całe wątki. Pytasz o jakieś totalne głupoty...  :-\ Jak byś nie spał to byś ogarnął, że chłopak napisał co je żółw. Zatem jeśli nie przeczytasz całego tematu, nie udzielaj się w nim - bo to bez sensu  i nic nie wnosi :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline helix2

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: -4
  • Mam żółwia stepowego.
Odp: Dziwne zachowanie żółwia stepowego - żółw je podłoże
« Odpowiedź #7 dnia: 02.04.2011, 17:56:52 pm »
Czytałem cały temat i tego nie zauważyłem :o No nic... widocznie byłem niedospany xD No mniejsza o to. Co do tematu - puki jest wiosna urozmaić mu dietę - pod koniec kwietnia i w maju będzie pierwsze kwitnienie mleczy, więc będzie miał ultra wyżerkę  ;) Mięty mu lepiej nie dawaj i marchew w ostatecznosci ale poza tym to może być (możesz mu dodawać do diety sukulenty opowiednie zimą)   :- )
Dajesz żółwiowi sałatę? - ty jedz wodnisty papier.

Offline Docent Furman

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Dziwne zachowanie żółwia stepowego - żółw je podłoże
« Odpowiedź #8 dnia: 02.04.2011, 23:06:12 pm »
A więc...

Drewienek bukowych w terrarium już nie ma, tymczasowo zainstalowałem mu torf, ale nie jestem do końca z niego zadowolony i chyba w przyszły weekend przerzucimy się na doradzaną glinę z piaskiem (docelowo planuje także doradzaną tutaj darń, ale z tym to jeszcze z miesiąc poczekam chyba). Z tego co wyczytałem na innych forach, glinę można kupić w każdym sklepie wędkarskim (powinna być dobra? poprawcie mnie jeżeli się mylę), natomiast jeżeli chodzi o piasek, to jak się domyślam normalny oferowany w sklepach zoologicznych może być? W jakich proporcjach mieszać glinę z piaskiem (dla żółwia stepowego)? Za wszelkie porady standardowo będę niezmiernie wdzięczny.

Żółw póki co ma się chyba dobrze, wszystkie zjedzone drewienka chyba wydalił. Udało mi się dzisiaj znaleźć sepię. Posypywać mu nią pokarm, czy po prostu wrzucić do terrarium żeby mógł sobie pogryzać?

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Dziwne zachowanie żółwia stepowego - żółw je podłoże
« Odpowiedź #9 dnia: 03.04.2011, 07:07:00 am »
Z uwagi na wolniejszy (u gadów) metabolizm wydalenie ew. drewienek może potrwać i ponad tydzień. Chociaż podejrzewam, że ma "wiosenny" apetyt skoro się za te drewienka wziął, więc może to krócej potrwać. Ale tak z tydzień to obserwuj ... A sepię możesz wrzucić - niech sobie sam podgryza.

Offline Docent Furman

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Dziwne zachowanie żółwia stepowego - żółw je podłoże
« Odpowiedź #10 dnia: 03.04.2011, 20:42:36 pm »
Dzięki za odpowiedź. Tak też zrobiłem. Niestety żółw większego zainteresowania sepią nie wykazał - ot trochę poniuchał tylko i zostawił. Większe zainteresowanie natomiast wykazał nowym podłożem - wcina torf z nie mniejszym apetytem niż te nieszczęsne drewienka bukowe... chyba jedyne co mi pozostaje to wizyta u weterynarza.

Prosiłbym również o udzielenie pomocy jeżeli chodzi o mieszankę piasku z gliną. W ten weekend planuje zmienić podłoże ponownie.

Cytat: Docent Furman
Z tego co wyczytałem na innych forach, glinę można kupić w każdym sklepie wędkarskim (powinna być dobra? poprawcie mnie jeżeli się mylę), natomiast jeżeli chodzi o piasek, to jak się domyślam normalny oferowany w sklepach zoologicznych może być? W jakich proporcjach mieszać glinę z piaskiem (dla żółwia stepowego)? Za wszelkie porady standardowo będę niezmiernie wdzięczny.

Z góry dzięki za pomoc.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Dziwne zachowanie żółwia stepowego - żółw je podłoże
« Odpowiedź #11 dnia: 03.04.2011, 23:38:37 pm »
Docent, sam piasek i glina to średni pomysł. Będziesz miał z tego skorupę w terra... Najlepiej zrób mieszankę: glina, ziemia, piasek 3:2:1 :) Zrobi się z tego fajne, nie pylące i sztywne podłoże :) Polecam sprawę :) Jeśli zaś robisz glinę i piasek... To będziesz miał w terra skorupę, ale lepiej zrobić z ziemią, bo w tej skorupie żółw sobie nie pokopie... ;)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Karo-Lina

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Dziwne zachowanie żółwia stepowego - żółw je podłoże
« Odpowiedź #12 dnia: 04.08.2011, 15:15:46 pm »
Cześć wszystkim,

Także jestem świeżakiem na tym forum. Podpięłam się pod ten dość stary wątek, aby nie zaczynać nowego.
Czy moglibyście mi pomóc i doradzić jaką glinę kupić do wymieszania z ziemią i piaskiem. Czy może być sucha w proszku czy powinna być w "kawałku". Pojęcia nie mam, a dopiero zabieram się za terrarium dla swojego Gada :)

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Dziwne zachowanie żółwia stepowego - żółw je podłoże
« Odpowiedź #13 dnia: 04.08.2011, 16:07:54 pm »
Sucha w proszku, wiążąca.  ;D
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Karo-Lina

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Dziwne zachowanie żółwia stepowego - żółw je podłoże
« Odpowiedź #14 dnia: 04.08.2011, 20:36:24 pm »
Dzięki wielkie :)
Jeszcze jedno pytanie wyjaśniające, czy będę miała tę glinę później zroszyć itp? Czy taka mieszanka na sucho?
 

Dodano 04.08.2011, 21:43:53 pm
Małe PS

Która z tych glin byłaby najlepsza http://lowisko.net/?gliny-i-kleje-wedkarskie,7 , chyba że są jeszcze inne godne polecenia. Przepraszam za szczegółowość, ale jestem kompletnym laikiem w tym temacie. A chciałabym kupić coś dobrego.
« Ostatnia zmiana: 04.08.2011, 21:43:53 pm wysłana przez Karo-Lina »