Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 10:58:22 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zaniedbany żółw lądowy - proszę pilnie o rady  (Przeczytany 19075 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Fasolindka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Zaniedbany żółw lądowy - proszę pilnie o rady
« dnia: 26.03.2012, 09:33:32 am »
Witam, wczoraj przejęłam od starszych ludzi żółwia stepowego. Nie jestem obeznanym hodowcą ale od razu widzę że żółwik jest mocno pokrzywdzony. Ma praktycznie płaską skorupkę z zniekształceniami, przerośnięte pazurki i pyszczek. Skóre też ma taką dziwną. Dzisiaj idziemy do weta zeby się rozprawił z pazurkami i pyszczkiem ale nie wiem co dalej. Proszę o jakieś rady. Zamierzam zmienić mu dietę ale żółwik nie chce jeść nowych zdrowych rzeczy. Przez tych kilkanaście lat zdążył sie przyzwyczaić do białego sera, gotowanego makaronu, jajka, kapusty itp. czyli wszytskiego czego mu nie wolno. Porusza też się z trudem.. praktycznie tylko za pomoca przednich łapek bo tylnie są takie słabsze i chyba ze względu na strasznie długie pazury nie moze sie na nich podpierać.
Co teraz żółw głownie powinien jeść i jak go do tego zmusić? kupiłam mu karmę - granulki, posadziłam rzeżuchę, kupilam kostki wapienne, co moge mu dawać zeby żółwik troszke sie zregenerował?????
bede wdzieczna za Waszą pomoc :)

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Zaniedbany żółw lądowy - proszę pilnie o rady
« Odpowiedź #1 dnia: 26.03.2012, 10:09:59 am »
Witaj.
Na wstępie, proszę o zdjęcia. ;)
Opisujesz żółwia, który ewidentnie ma zaawansowane MBD ( metaboliczna choroba kośćca) i silne zwyrodnienia stawów. Nie porusza się na tylnych łapkach, ponieważ ma silne zwyrodnienia, nie przerośnięte pazurki. Zwierzak biegał pewnie całe życie na podłodze. Przy przestawianiu na zdrową dietę ja preferuję głód. To najlepszy bodziec. Sporo ciepła i głód + podawanie np. rukoli, cykorii na początek. Te rośliny są chętnie zjadane, nawet przez takie żółwie. Gady takie jak twój mają zazwyczaj jeszcze uszkodzone nerki i wątrobę. Koniecznością jest zrobienie badań krwi, to jednak leży już w obowiązkach lekarza. Pamiętaj, że nie wolno Ci pójść do zwykłego weterynarza- oni zazwyczaj szkodą i potrafią skutecznie i bardzo drogo wykończyć gada.

Teraz z Twojej strony winna mu jesteś terrarium z odpowiednim podłożem, uvb, lampą grzewczą i kryjówkami. Naturalne słońce dla żółwia lądowego to niesamowite i najsilniejsze lekarstwo. Jak się zrobi ciepło, zwierzak musi koniecznie całodobowo mieszkać na dobrze zabezpieczonym wybiegu.
Napisz skąd jesteś, to doradzimy Ci weterynarza.
Powodzenia!  :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Fasolindka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Zaniedbany żółw lądowy - proszę pilnie o rady
« Odpowiedź #2 dnia: 26.03.2012, 10:26:08 am »
bardzo dziekuje za rade. Jestem z Pruszkowa k. Warszawy
Ponoć żółw mieszkał pod rurką w łazience :( widać starsi Państwo chcieli go wykończyć, dobrze że zgodzili mi się go oddać, zrobię wszytsko zeby poczuł się lepiej. W lato planuję aby wygrzewał się na działce, zrobię mu jakąś zagrodę.
Mam jeszcze pytanie odnośnie kąpieli, żółwik niestety nie grzeszy również higieną, wczoraj gdy go odebralam był bardzo przestraszony wiec nie stresowalam go bardziej ale dzisiaj chcialabym go wykąpać, jak najlepiej to zrobić? czy smaruje go sie czymś później? poprzedni właściciele tak go smarowali wazeliną ze teraz cały się kliei....
 

Dodano 26.03.2012, 10:37:35 am
to jedyne zdjecie jakim narazie dysponuje, po powrocie z pracy moge zrobić wiecej fotek
« Ostatnia zmiana: 26.03.2012, 10:37:36 am wysłana przez Fasolindka »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zaniedbany żółw lądowy - proszę pilnie o rady
« Odpowiedź #3 dnia: 26.03.2012, 11:04:12 am »
Skorupa "na oko" nie wygląda tragicznie.

Kąpiel - nalej do miski z 3 cm wody (żółw może być zanurzony do pierwszej linii tarczek karapaksu, tak żeby nie miał głowy pod wodą), o temp. ok. 32-35 stopni. Miskę wstaw do wanny z gorącą wodą (taki naturalny termofor, woda wolniej stygnie) i niech tam posiedzi z 30 minut. Skorupę możesz mu umyć szczoteczkę do zębów (miękką), żeby ta wazelina choć trochę zlazła.
I potem już go nie smaruj, tylko się będzie lepił od tego.

A do weta najlepiej podjechać do W-wy do Salvetu.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Fasolindka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Zaniedbany żółw lądowy - proszę pilnie o rady
« Odpowiedź #4 dnia: 26.03.2012, 11:23:28 am »
bardzo dziękuję za radę :)
dzisiaj wkleje wiecej fotek mojego nowego domownika, bo z profilu widac jak skorupka jest zniekształcona choć widziałam już bardziej. Dzisiaj przyjrze mu sie lepiej, wczoraj nie chciałam go bardziej stresowac bo sama podróż go bardzo wystraszyła. Mam jeszcze jedno pytanie, gdzieś czytalam że mozna żółwiowi dawac niewielkie ilości gotowanego żółtka jajka czy to prawda? narazie próbuje w niego wcisnąc granulat ale obawiam się że nie tknie tego. A jak czesto trzeba go karmić i po jakim okresie nie jedzenia mam zaczynac sie martwić? wiem ze wczoraj jadł, moze on po prostu nie jest głodny?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zaniedbany żółw lądowy - proszę pilnie o rady
« Odpowiedź #5 dnia: 26.03.2012, 11:41:36 am »
Żółtka nie dajemy. Ten granulat - jeśli to Biorept L też wywal.
Z gotowych pokarmów to można próbować jako urozmaicenie diety podać np. Agivert Herbil JBL, Agrobs, Grassland Tortoise Zoo Med (tej ostetniej nie za wiele bo witaminy zawiera).
Żółwia karmimy codziennie, przynajmniej w okresie wiosenno-letnim, rano.
Kup po drodze z pracy cykorię, roszponkę lub rukolę. Za to powinien się zabrać. A już niedługo powinny być na polu świeże rośliny polne..:)
A masz dla niego żarówkę grzewczą? Bo jak żółwiowi jest zimno (a powinien mieć pod żarówką ok. 35 stopni) to też nie będzie jadł.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Fasolindka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Zaniedbany żółw lądowy - proszę pilnie o rady
« Odpowiedź #6 dnia: 26.03.2012, 12:05:10 pm »
nie żartówki, jeszcze nie mam, ale już organizuję :) myślę ze to nie jest powód że on nie chce jeść gdyż do tej pory mieszkał w łazience na płytkach koło jakiejś rurki od grzejnika a o prawdziwym terrarium to nawet  nie śnił. W sumie to nie planowałam posiadania żółwia ale był taki zabiedzony że musiałam go wziąść i stad teraz szybko muszę nadrobić braki w wiedzy na temat hodowli tych zwierząt.
Czy po rozmiarach mozna dojść ile faktycznie żółw ma lat?

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Zaniedbany żółw lądowy - proszę pilnie o rady
« Odpowiedź #7 dnia: 26.03.2012, 12:50:09 pm »
Ze zdjęć ciężko tak określić ile może mieć... Pewnie ponad 10 ;)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Fasolindka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Zaniedbany żółw lądowy - proszę pilnie o rady
« Odpowiedź #8 dnia: 26.03.2012, 12:57:17 pm »
Ci starsi Państwo twierdza ze jest z nimi ok 13 lat a mi sie wydaje ze jest taki duuuuzy :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zaniedbany żółw lądowy - proszę pilnie o rady
« Odpowiedź #9 dnia: 26.03.2012, 12:59:39 pm »
I jaki duży do nich trafił? Już dorosły czy młody?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Fasolindka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Zaniedbany żółw lądowy - proszę pilnie o rady
« Odpowiedź #10 dnia: 26.03.2012, 13:56:38 pm »
nie mam pojęcia, oni ledwo pamiętają czy śniadanie jedli
nie wiem nawet jakiej płci jest gadzina :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zaniedbany żółw lądowy - proszę pilnie o rady
« Odpowiedź #11 dnia: 26.03.2012, 14:23:49 pm »
Aha, to wiele więcej nie wiadomo. Myślę, że żółw mógł być kupiony jeszcze "od ruskich" - masowo sprzedawanych na bazarach. Czyli raczej był już większy, kilkuletni w momencie odłowu. Jak u nich jest te 13 lat, to trzeba liczyć że ma min. 20-kilka.
Zrób fotkę od spodu - to płeć można wtedy będzie ustalić.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline !Mateusz!

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 650
  • Reputacja: 13
  • Pozdrowienia dla żółwiarzy... :)
Odp: Zaniedbany żółw lądowy - proszę pilnie o rady
« Odpowiedź #12 dnia: 26.03.2012, 14:29:23 pm »
Dobrze że go przejęłaś... zapewnij mu jak najszybciej lampe grzewczą,terrarium,UVB i jakiś prowizoryczny wybieg.Jak wrócisz z pracy to wybierz się na spacer i zbierz torchę naturalnej zielenini np.mlecz,babka lancytowata itp.

Offline Fasolindka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Zaniedbany żółw lądowy - proszę pilnie o rady
« Odpowiedź #13 dnia: 26.03.2012, 14:49:13 pm »
bardzo Wam dziękuję za profesjonalne porady, na pewno bede z nich korzystać jeszcze przez jakiś czas. Dzisiaj postaram się go dobrze sfotografowac zebyście mogli spojrzeć fachowym okien co mu może jeszcze dolegać. Mam go nie cały dzień a już sie denerwuje i martwie.
Narazie dzieki Waszym poradom zakupiłam rukolę i zamierzam go tym nakarmić :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zaniedbany żółw lądowy - proszę pilnie o rady
« Odpowiedź #14 dnia: 26.03.2012, 15:52:52 pm »
Wykąp go, daj pod lampkę i spróbuj z rukolą. A jutro to mu najlepiej rano zostaw podstawem z pożywieniem i zobaczysz po południu czy ruszył coś.
Na szybko, żeby na podłodze nie siedział dopóki terro czy wybeig gotowe nie będzie mozesz wziąść duży karton, wyłożyć folią, lub kupić dużą kastrę budowlaną w Castoramie, nasypać trochę ziemi, dać jakiś podstawek z wodą i doniczkę na kryjówkę + mu tą lampkę jakoś zamontować. Przynajmniej grzewczą.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ