Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 16:57:14 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw lamparci nie chce jeść  (Przeczytany 15111 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #30 dnia: 07.01.2014, 03:31:11 am »
Zauważyłam te oczy juz na filmie, tylko wyleciało mi z głowy o tym napisać. Nigdy nie widziałem żółwia lunatyka. Na forum też nie spotkałam się z takim przypadkiem. Zamknięcie oczu może świadczyć o awitaminozie lub jakiś niedoborach. Mój Tupson po kilku dniach od zakupu zaczął zamykać jedno oko i otwierał z trudem, gdy brałam go do ręki.
Jaką skorupę ma Twój żółw? Czy jest miękka? Czy ugina się gdy delikatnie ją dotykasz? Szczególnie od spodu?
Pomożesz żółwiowi w wyróżnieniu kąpielami. Niestety lepiej żeby zrobił na podłożu aniżeli w wodzie bo może być problem ze znalezieniem pasożytów.
Pojemnik na kał jak najbardziej się nadaje. Tylko połóż go gdzieś w zacienionym miejscu, w temperaturze pokojowej. Powinna wytrzymać kilka godzin ale czy dzień? Pojęcia nie mam!
Nie pozwól wetowi szprycować go witaminami i antybiotykiem. Jeśli nie idziesz do specjalisty to łatwo przesadzić i ukatrupić żółwia. Lepiej skonsultować sprawę na forum.
« Ostatnia zmiana: 07.01.2014, 03:33:55 am wysłana przez Lulka »

Offline Wiktor oni

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 1
  • yyyy....
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #31 dnia: 07.01.2014, 07:15:11 am »
Wlasnie jak go kupilem mial tylko jedo oko otwarte ale potem otworzyl i teraz tez mu to jedno sie otwiera o 2 później (pare min) pancerz od dolu ma troche miękki .
co mam robic zeby mu pomóc i sobie bo sie strasznie martwię :'(
Wiktoroni

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #32 dnia: 07.01.2014, 08:00:45 am »
Pancerz u maluchów jest miękki. Bez obaw. Twardnieje na słońcu. Latem Arnold pójdzie na wybieg to skorupka dojdzie do siebie. Słyszałam, że można podnieść temperaturę w terrarium ale niech się inni wypowiedzą. Te oczy to po prostu brak witamin bądź wina pasożytów. Możesz je zakroplić wodą fizjologiczną lub naporem ze świetlica. Do kupienia w aptece. Po kropelek na oko. Tak na szybko ukoić może napar z herbaty. Zanieś kupkę do badania. Żółwia nie bierz.
 

Dodano 07.01.2014, 09:59:48 am
Piszę z telefonu i słownik automatycznie poprawia wyrazy  :( Miało być: po kropelce na jedno oczko oraz napar ze swietlika  :P
« Ostatnia zmiana: 07.01.2014, 09:59:48 am wysłana przez Lulka »

Offline tomason

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Reputacja: -3
  • daj mi jeść
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #33 dnia: 07.01.2014, 11:01:15 am »
Uważam, że wprowadzasz na forum chaos i zamieszanie  >:D zupełnie niepotrzebnie! Udowodnione zostało, że owoce i warzywa są dla żółwi szkodliwe!

wcale nie zostało udowodnione, zostało natomiast że można podawać w małych ilolściach
 

Dodano 07.01.2014, 11:05:23 am
tomason, robisz swoim żółwiom wielką krzywdę karmiąc je bananami i oferując sałatę. Sama nie wiem, co gorsze.
O suszkach żaden żółw na początku nie będzie chciał słyszeć, wprowadzenie ich do diety wymaga od opiekuna nakładu pracy. Samo nie przyjdzie.

jak nie ma co dać to wolę już dać banana niż żeby miały mi pozdychać z głodu. taki przymus. oczywiście że gdyby było co na dworze zielonego to nie stosowałbym karmienia owocami, ale jak za oknem tylko trawa to sory, ale jeszcze nie widziałem żeby jakiś żółw jadł trawę
 

Dodano 07.01.2014, 11:08:20 am
widzę chorą tendencję na tym forum, że jak ktoś komuś chce pomóc to dajecie mu minusy - wstydzilibyście się!

« Ostatnia zmiana: 07.01.2014, 11:08:20 am wysłana przez tomason »

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #34 dnia: 07.01.2014, 11:22:08 am »
Być może to co dla ciebie jest tendencją dla innych jest wartością samą w sobie. Dla nas -  forumowiczów uświadamianie ludzi w jaki sposób mają postępować z żółwiami jest iście cenne. Niektórzy użytkownicy pozjadali przysłowiowe,, zęby " pogłębiając wiedzę na temat tych pięknych stworzeń.
Jesteś pierwszą osobą która dała mi minusa. To o czymś świadczy. Takie osoby jak ty powinny być na wstępie zbanowane. To moje zdanie i wybacz ale więcej się z Tobą w konwersacje  nie wydaję  :P Nie dyskutuje się z pewną grupą ludzi tylko omija z daleka.
Pozdrawiam i życzę więcej mądrości  :D

Offline tomason

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Reputacja: -3
  • daj mi jeść
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #35 dnia: 07.01.2014, 11:29:05 am »
bana? wiesz co powiem Ci wprost: Głupia jesteś
a moje żółwie są zdrowe i mają piękne skorupy

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #36 dnia: 07.01.2014, 12:02:48 pm »
Wiktor - żółwik wygląda ładnie, oczka nie są opuchnięte, ale kał koniecznie zbadaj. Lamparty z importu b. często mają pasożyty, często są to pierwotniaki - jak ich jest za dużo to często właśnie na poczatku pojawiają się u żółwi problemy z oczami - żółw ich nie otwiera i potrafi chodzić po terro z zamkniętymi.
Kupę możesz włożyć do czystego, zamykanego pojemnika np. po serku i przy obecnych temperaturach wystawić za okno. Jak pozyskasz kupę - to maksymalnie na drugi dzień trzeba ją do weta zanieść, a najlepiej jeszcze tego samego.
Roślina z półki nad terro wygląda mi na grubosza - crassulę czyli tzw. drzewko szczęścia. Możesz ją dać żółwiowi, ale nie sądzę żeby chciał to jeść. Raczej jako dekoracja do terro prędzej Ci się nada.
Jak żółwik nienawykły to suszu może nie chcieć jeść - na początek to można mu dać susz zmieszany np. z rukolą, roszponką, cykorią, sukulantami, czy innymi jadalnymi roślinami doniczkowymi. Możesz też coś posiać - trawę, rzeżuchę - dobrze rosną na ligninie. Na wacie nie siej, bo Ci się poprzykleja do roślin i jak żółw watę zje to może paść od tego, a od ligniny nawet jakby ją zjadł nic mu nie będzie.

Tomason - akurat banan jest bardzo złym wyborem. Ma dużo cukru i zły stosunek wapnia do fosforu. Przy podawaniu tego przez dłuższy czas, szczególnie w monodiecie zniszczysz swoim żółwiom wątrobę i nerki w ten sposób.
Nie wiem czemu nie możesz im kupić czegoś innego - jak np. wielokrotnie polecana na forum roszponka, rukola, cykoria.
Od czasu do czasu można też podać dynię, kabaczka, nawet cukinię, marchew, czy ogórka, choć nie jestem zwolennikiem dawania warzyw i owoców żółwiom.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Wiktor oni

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 1
  • yyyy....
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #37 dnia: 07.01.2014, 14:23:06 pm »
Jezeli chodzi o zywienie to wiem nawet sporo wdg mnie ale i tak dzieki, mi chdzi o to ze on nie chce jesc .
ma zamkniete oczy i spi moze go jakos obudzic i pokazac zarcie
??
spróbuję tego czegos co lulka na oczy mi napisala mozna kupic w aptece?
ale ja chce zankesc kupe tylko do diabla on nie robi .
kwas moczowy prawie codziennie.
jakies 4 dni temu dalem mu aloesu ale chyba go nie strawil bo w kupce byl nawet spory kawalek.
Czy kazdy grubosz sie nadaje?.
a tomason zolwie lamparcie i pustynne jedzą prawie tylko trawe a ty mi mowisz ze zolwie trawy nie jedza >:D
Wiktoroni

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #38 dnia: 07.01.2014, 15:48:15 pm »
Tomason, Twoja wiedza jest żadna , wprowadzasz userow w błąd i jeszcze masz czelnosc obrażać osobę, która Cię uświadamia... opamietaj sie bo nikt nie bedzie tego tolerować.
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #39 dnia: 07.01.2014, 16:14:04 pm »
Świetlik i sól fizjologiczną kupisz w aptece. Kosztuje grosze. Przy czym zaczęłabym od delikatniejszego czyli soli. Nie dziwi mnie fakt, że się nie załatwia skoro nic nie je. Najważniejsze, że pije wodę. Spróbuj mu robić sałatki z ogóra, rukoli, cykorii, roszponki. Rozejrzyj się w ogrodzie. Moja babcia przywiozła mi parę dni temu mlecz, trawy, pokrzywy. To fast food dla lamparcich ale ważne żeby zaczął jeść :) pomóc niejadkowi może lampa UVB. Chwytaj się różnych sposobów!
Czy zamieniłeś już drewienka na ziemię? Wilgotność może stać się przyczyną problemów ze wzrokiem :(

Offline Wiktor oni

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 1
  • yyyy....
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #40 dnia: 07.01.2014, 16:29:02 pm »
Nadal nie je ale sol fiziologiczna mam i jak ja podawac w jakiej ilosci ,
salatke mu zaraz zrobie,
wilgotnosc :
czesc z darnia -60-70%
a sucha -50-60%
odczepilem i sprawdzilem
Wiktoroni

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #41 dnia: 07.01.2014, 17:04:55 pm »
Sól fizjologiczną kup w aptece. Sprzedają w małych ampulkach. Odrywasz wystający koniec i  po kropelce do Każdego oka. Krople po otwarciu mają ważność 24 godz. Kup sobie tych ampułek więcej.
Wilgotność jest okej. A temperatura?

Offline Wiktor oni

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 1
  • yyyy....
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #42 dnia: 07.01.2014, 18:11:55 pm »
Musze niestety go troszke pomeczyc zeby te oczka otworzył.
Salatki zjadl troszeczke malutko(marchewka, ogórek, salata, ciupinka jabuszka, natki z pietruszki malutko)
 

Dodano 07.01.2014, 18:17:25 pm
Dostal kropelke na oko a czy jak troszke zlecialo to zle?
 Nic mu sie nie stanie jak tak coďziennie ??
 

Dodano 07.01.2014, 18:24:23 pm
Wlasnie siedzi w misce i sie ,, kąpie,,
 

Dodano 07.01.2014, 18:25:39 pm
Temp
pod zarowka 31st.
a na darni 24st.
 

Dodano 07.01.2014, 18:38:11 pm
Czy to nie jest zle ze po15 min woda zrobila sie zimna i go wyjalem.nic mu nie bedzie??
« Ostatnia zmiana: 07.01.2014, 18:38:11 pm wysłana przez Wiktor oni »
Wiktoroni

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #43 dnia: 07.01.2014, 21:14:15 pm »
Nie dajemy sałaty, jabłek, natki z pietruszki! To absolutnie zabronione! Marchew ok ale raz na dwa tygodnie. Najlepiej żebyś od razu przyzwyczaił żółwia do trawy. Mam ten sam problem. Rozkokosił się mój Tupson na łakociach i nie daję sobie z nim rady. W Twoim przypadku możesz próbować zachęcać Arnolda rukolą, cykorią, roszponką, ogórkiem, świeżymi ziołami bazylii lub oregano. Mój żółw lubi też żyworódkę - to taka roślina doniczkowe.
Ja zazwyczaj robię kąpiele pod lampą grzewczą. Zapobiega to wychłodzeniu wody. Inni wkładają miskę z żółwiem ( z wcześniej przygotowaną wodą 36/37 stopni) do wanny do której również leją wodę o zbliżonej temp. Dzięki temu przedłużasz ciepłotę wody.
Sól fizjologiczną jest bardzo delikatna. Kropli się nią oczy niemowląt. Możesz śmiało stosować w miarę potrzeby, kilka razy dziennie o ile żółw tego wymaga.
Temperatura w terra jest ok.
 

Dodano 08.01.2014, 07:18:38 am
Temperatura wody do kąpieli 35 stopni!
W innym wątku wyczytałam, że 32.
Każdy ma inną szkołę  :D
« Ostatnia zmiana: 08.01.2014, 07:18:38 am wysłana przez Lulka »

Offline tomason

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Reputacja: -3
  • daj mi jeść
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #44 dnia: 08.01.2014, 14:47:17 pm »
Tomason, Twoja wiedza jest żadna , wprowadzasz userow w błąd i jeszcze masz czelnosc obrażać osobę, która Cię uświadamia... opamietaj sie bo nikt nie bedzie tego tolerować.

wege twoja wypowiedź nic nie wnosi! tak samo jak wypowiedz Lulki i innych, chyba macie chorobę zwaną minusomanią!

natomiast wypowiedź użytkownika ankan jest całkiem konkretna i jestem w stanie jej posłuchać gdyż jest merytoryczna a nie ganieniem użytkowników za to że chcą komuś pomóc jak to mam miejsce wśród mniej doinformowanych użyszkodników

gwoli jasności banana podałem ponieważ gdzieś na forum - tak tym forum! - widziałem że ktoś go podawał a szukałem czegoś czym mógłbym podkarmić żółwie przed hibernacją, a to dlatego że tydzień posiedziały w cieple bez jedzenia i ich waga drastycznie spadła od tej tłuściutkiej do tej jaką miały po wybudzeniu na wiosnę. Po bananie gady dosyć sporo przybrały na wadze, nie zamierzam nim karmić ich w nieskończoność, myślę że już niedługo będę mógł je hibernować, gwoli ścisłości banana podałem do tej pory tylko 3 razy, w efekcie gady przybrały dosyć sporo na wadze co jest miłym zaskoczeniem

na koniec - podałem jeszcze dwa inne sposoby na to żeby z żółwia niejadka zrobić żółwia żarłoka, ale jak widać żaden z użyszkodników tego nie zauważył tylko czepiał się nie podając żadnych konkretów! wstydźcie się i hańba wam!