Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 16:54:18 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw lamparci nie chce jeść  (Przeczytany 15110 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wiktor oni

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 1
  • yyyy....
Żółw lamparci nie chce jeść
« dnia: 03.01.2014, 23:56:33 pm »
M mam problem z moim zolwiem lamparcim , ktorego mam od świąt.
Od 1stycznia nie chce jesc i probuje wszystkiego nawet salaty i odwazylem sie nawet kapusty i  :'(nic .
zolw ma ok.5-6cm i wczesniej jadl , spi prawie caly dzien wstaje gdzies 14 i spi okolo 16-17
Terrarium ma narazie 100cm na 50 i jest drewniane odkryte od góry  ma kawalek darni i na reszcie powieszchni kawalki drewienek (jakis tam nie pamietam jakiego drzewa) caly czas ma dostep do suszu ale nie zauwazylem ze by go jadl .
Ma lampe grzewcza  (uvb bedzie nie dlugo )  wilgotnosc w miejscu z darnoa 70-80% a w 2 czesci  50-60%.
temp w miejscu z darnia 26 a w 2 czesci pod lampą 36.
niby w sklepie powiedzieli ze byl u weta zanim wtrafil do sklepu ale i tak postaram sie z nim wybrac do weta.
co jest nie tak ?? Nie wiem !!  Pije duzo ale nie chce jesc ...
prosze o pomoc
Wiktoroni

Offline Fausto

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 276
  • Reputacja: 10
    • Harley i reszta życia
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #1 dnia: 04.01.2014, 01:44:30 am »
Niestety, to jest jak mi się wydaje dość częsty problem z tymi małymi lampartami (bo 5-6cm to jest mały lampart) Ja ten problem też przerabiałem i powiem tak: Jeśli nie chce jeść suchego, to jest bardzo mała szansa, że w ogóle zacznie go jeść, moje nie zaczęły nigdy. Wszystkie moje żółwie bardzo lubią ogórki, spróbuj jeszcze tego. Poza ogórkami...roszponka, rukola, cykoria. Sałata i kapusta nie za bardzo, chociaż widziałem, że na filmie w czeskiej hodowli, w której facet rozmnaża lamparty, żółwie pożerają główki sałaty (chyba lodowej) Dobrze, że pije. U moich lampartów bardzo silnie pobudza apetyt naświetlanie 10 min. pod UVB 300 W. Po takiej kąpieli "słonecznej" rzucają się na jedzenie.
A kał na pasożyty sprawdzałeś?

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #2 dnia: 04.01.2014, 05:31:57 am »
Na twoim miejscu myślałabym jak dojechać do dobrego weta.  Koniecznie oddaj kał do badania. Mogą go toczyć pasożyty. Czy zauważyłeś jakieś inne niepokojące objawy?
Zainwestuj w lampę vitalux i naświetlania gada. Ogórek też może pomóc.
Z własnego doświadczenia powiem Ci, że maluchy są bardzo trudne w hodowli :( Ja zakupiłam dwa młodziutki rok temu. Przeżył tylko Tupson. U Luli wystąpiła apatia, brak apetytu, wyciek z nosa, obrzęk oczu. Tak się męczyła dwa  tygodnie, szprycowana co trzy dni aantybiotykiem i witaminami przez pseudo znawcę gadów z Łodzi aż wreszcie w tych cierpieniach odeszła.

Offline Wiktor oni

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 1
  • yyyy....
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #3 dnia: 04.01.2014, 09:53:15 am »
Dzieki z tym ogorkoem oby pomoglo .
a co do vitaluxa to czytalem ze dla poczatkkujacych to zle rozwiazanie (poczatkujacy jestem jezeli chodzi o lądowe bo z wodno lądowymi mam nawet spore doswiadczenie)
Suszem byl w sklepie karmiony z tego co wiem dla tego caly czas ma susz w misce .
czy mozliwe ze je susz i dlatego nie je salaty(którą wcześniej jadl.wiem ze salata jest zla ale ja lubil)itp
chorob nie zauwazylem  ani kataru , oczka ma normalne,i nic wizualnie nie wykrylem.


 

Dodano 04.01.2014, 09:53:43 am
Dzieki z tym ogorkoem oby pomoglo .
a co do vitaluxa to czytalem ze dla poczatkkujacych to zle rozwiazanie (poczatkujacy jestem jezeli chodzi o lądowe bo z wodno lądowymi mam nawet spore doswiadczenie)
Suszem byl w sklepie karmiony z tego co wiem dla tego caly czas ma susz w misce .
czy mozliwe ze je susz i dlatego nie je salaty(którą wcześniej jadl.wiem ze salata jest zla ale ja lubil)itp
chorob nie zauwazylem  ani kataru , oczka ma normalne,i nic wizualnie nie wykrylem.

Wiktoroni

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #4 dnia: 04.01.2014, 10:04:40 am »
myślę, że nie masz się co obawiać vitaluxa, jeśli będziesz trzymać się określonych zasad tj. naświetlanie gada z wysokości ok. 80 cm i stopniowo zwiększac czas naświetlenia do 10 min. dziennie (np. zaczynasz od 5 min i zwiększasz do 10 stopniowo po 0.5 minuty dziennie). Nie powinno się nic złego stać.

Offline Fausto

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 276
  • Reputacja: 10
    • Harley i reszta życia
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #5 dnia: 04.01.2014, 11:57:01 am »
Tak jest, Vitalux nie jest niczym złym, a wręcz przeciwnie. Zasady posługiwania się Vitaluxem są bardzo proste i takie same dla początkujących jak i doświadczonych hodowców, a nie nabędziesz doświadczenia jeśli nie zaczniesz..
Tutaj masz linka do strony doświadczonego hodowcy w Czechach: http://www.euzelva.cz/

Offline Wiktor oni

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 1
  • yyyy....
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #6 dnia: 04.01.2014, 19:33:57 pm »
http://www.youtube.com/watch?v=tCdD5jGarV8to moj zolwik chcieliscie zobaczyc terrarium i malucha .
Wiktoroni

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #7 dnia: 04.01.2014, 19:45:14 pm »
piękny maluszek :) oczy wydają się być ok. Co to za myszka Miki jest? Jakiś plastik? Jesli tak to go wyjmij z terra. Dużo kasy zainwestowałeś w drewienka bukowe i rozumiem, że szkoda je wywalić, więc jeśli nie pylą i nie pleśnieją to je zostaw, ale mniejszą część - 3/4 powierzchni terra to powinna być darń lub ziemia z gliną.

PS nie dawaj żółwiowi jeść na drewienkach - przyczepią się do jedzenia i żółw to niepotrzebnie połknie.
« Ostatnia zmiana: 04.01.2014, 19:47:39 pm wysłana przez she »

Offline Wiktor oni

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 1
  • yyyy....
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #8 dnia: 04.01.2014, 23:17:38 pm »
Duzo to mnie nie kosztowalo 12zl drewienka.
dzieki namierzylem weta co prawda nienod gadow ale jeden z forumowiczów  mi go doradzil(w moim miescie nie weta od gadow).
myszka to plastik taka miseczka dla bobasow i jakos specialnie nie wylewa sie woda ale wymysle lepsze rozwiazanie .
W lato terrarium bedzie tak jak mowisz  3/4darn , tylko w lato bo nie moge teraz bo mam nawieziona trawe a w lato na 2 dzialce odpowiedniej trawy nabiore.
Je na takim czarnym kamieniu bo tylko tam najczesciej chodzi
Wiktoroni

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #9 dnia: 05.01.2014, 04:46:27 am »
Śliczny lampart, witajcie na forum. :)
Poza słusznymi radami poprzedników, dodam coś od siebie:

temp w miejscu z darnia 26 a w 2 czesci pod lampą 36.
Jakim termometrem mierzyłeś podawane wartości? Ja tam na filmiku widzę, że w analogu nad darnią są w porywach 22 stopnie, a to zdecydowanie za zimno.

Drewienka Ci radzę wywalić i zastąpić ziemią lub podłożem cyprysowym, pod lampą dodatkowo wyłożyć teren płaskimi kamieniami. Dopiero na kamieniach stawiać basenik i wykładać jedzenie - unikniesz, odpowiednio, brudzenia wody i zaczopowania się żółwia.

Cóż to za susz gad spożywał w sklepie? Może zupełnie inny, niż nam się wydaje, i stąd obecna niechęć do normalnych suszków..
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #10 dnia: 05.01.2014, 11:48:52 am »
Cześć  :D
Na wstępie dziękuję za plusika :)
Dopiero dziś jestem w stanie zobaczyć filmik. Niestety na co dzień używam internetu w telefonie komórkowym i nie wyświetlają mi się filmy na youtube...  :P Masz bardzo piękne terrarium. Jestem naprawdę zachwycona samym wykonaniem :) Niestety mam również uwagi...
Oto one:
po 1. Termo higrometr powinien być umieszczony w dwóch miejscach. Tak jak u Ciebie w strefie chłodnej  (tam temperatura w dzień nie powinna spadać poniżej 24 stopni, w nocy poniżej 22) oraz bezpośrednio pod lampą grzewczą i tam temperatura powinna się wahać między 31 a 33 stopnie. Ja mam jeden termometr i przekładam raz w jedno a raz w drugie miejsce. Zdaję sobie sprawę, że jest ciężko bo u mnie jest podobny problem :( w terrrariach typu otwartego niebywale trudno jest utrzymać odpowiednią temperaturę niestety. Czytałam gdzieś na forum, że według nowej teorii temperatura u lamparcików nie powinna spadać poniżej 24 stopni zarówno w dzień jak i w nocy. Ma to niby zapobiec piramidalnemu wzrostowi tarczek na skorupie.
po 2. W przeważającym obszarze terrarium powinna być darń ewentualnie sama ziemia. Drewienka niestety nie trzymają dobrze wilgoci, a spryskiwane mogą pleśnieć. Zobacz jak ja rozwiązałam ten problem:
http://forum.zolw.info/zolwie-lamparcie/zolw-lamparci-5299/450/
po 3. Zakryj/zaklej szybę w terra na wysokość pola widzenia żółwia. Zdaję sobie sprawę jak miło jest obserwować gadziora ale skorupy nie widzą szyby i próbują przez nią przejść. Też miałam podobny problem i okleiłam z zewnątrz dookoła samoprzylepną tapetą w cętki lamparcie (do kupienia w castoramie). Wyglądało to bardzo estetycznie:
http://forum.zolw.info/zolwie-lamparcie/zolw-lamparci-5299/255/
http://forum.zolw.info/zolwie-lamparcie/zolw-lamparci-5299/315/
To by było na tyle  :P

« Ostatnia zmiana: 05.01.2014, 11:52:15 am wysłana przez Lulka »

Offline Wiktor oni

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 1
  • yyyy....
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #11 dnia: 05.01.2014, 19:09:33 pm »
O mój Boże on je ogórka  :P ;D :D dzis kupilem i juz je kamien spadl mi z serca.
dziekiza wszelkie rady jestem wam bardzo wdzieczny .
lulka postaram sie zrobic tak jak mówisz .
dzieki .
jestem poprostu zachwycony jak je ooooooohhhhhh tak sie balem o mojego arnolda ...
dzieki wam
Wiktoroni

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #12 dnia: 05.01.2014, 19:25:04 pm »
Pamiętaj, że Ogórek sam w sobie nie ma żadnych wartości odżywczych. Na początku mieszaj go z suszem. Ja tak robię  ;D

Offline Wiktor oni

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 1
  • yyyy....
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #13 dnia: 05.01.2014, 21:00:04 pm »
Wiem ale wazne zeby narazie zjadl cokolwiek od jutra zaczne dodawanie suszu itp .
czy moge suszyc mlecze??
Wiktoroni

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Żółw lamparci nie chce jeść
« Odpowiedź #14 dnia: 05.01.2014, 21:11:51 pm »
Jasne!  Nadaje się wszystko prócz koniczyna, która po zasuszeniu jest trująca! Zasadz trawę. Małe lamparciki uwielbiają ją skubać szczególnie gdy kiełkuje