Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 02:39:16 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jeszcze raz o aktywności  (Przeczytany 9708 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Jeszcze raz o aktywności
« dnia: 27.05.2009, 20:33:08 pm »
Kubica wstaje ze mną ok 8 rano, jak wracam z pracy to już śpi i tak do rana, w dni wolne zauwazylam ze jej aktywnosc przypada na godizny 8-15 a potem spi do nastepnego ranka. I dodam, że lampa cały czas jest zapalona. Czy to w porzadku? czy może powinnam ja sama obudzic popoludniu drugi raz? nawet nie mam jej kiedy wykąpac w tygodniu, bo jak wracam to już śpi :(

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jeszcze raz o aktywności
« Odpowiedź #1 dnia: 27.05.2009, 20:58:27 pm »
A w pokoju od której strony trzymasz terra? Czy żółw ma tylko lampy, czy słońce też wpada do terrarium? Lampy palisz w jakich godzinach?
Na siłę żółwia nie budź - i tak sie pokręci i zaraz spać pójdzie.


CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Jeszcze raz o aktywności
« Odpowiedź #2 dnia: 27.05.2009, 21:09:14 pm »
Hej,

moje żółwie są aktywne tak od 7.30 rano, aż do 17.00, a potem to szukają sobie jakiegoś wygodnego miejsca do spania. To że, Twój żółw tak chętnie długo śpi, nie musi oznaczać, że coś mu dolega. Może trochę zabrzmi to abstrakcyjnie, ale może być też tak, że jemu się po prostu nudzi. Jeżeli terrarium jest zbyt małe, do tego bez korzeni do wspinania i chowania się itp. itd., to staje się ono dla żółwia nieciekawe. Nie odkrywa on wtedy nowych miejsc. Stwórz mu coś na wzór placu zabaw, aby mógł się trochę powspinać, poomijać jakieś przeszkody itp. Powinien on się wtedy trochę bardziej rozruszać. Ja miałem podobną sytuację i zmiana w terrarium bardzo pomogła  :)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Jeszcze raz o aktywności
« Odpowiedź #3 dnia: 27.05.2009, 22:18:32 pm »
światło słoneczne ma tylko rano a tak to lampa pali się cały dzień, nawet jak spac pójdzie... terrarium nie jest duze, ale na razie na większe nie ma mozliwości... ma kamień, ma drewienka, które musi omijać i się wspinać, miseczkę z woda sam omija z daleka, ma domek, sypia w różnych miejscach zakopując sie zwykle całkowicie.... no spioch mi się trafił, jak go na pokój wypuszczam to chodzi znacznie więcej...

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Jeszcze raz o aktywności
« Odpowiedź #4 dnia: 27.05.2009, 22:25:41 pm »
Czyli wychodzi na to że brak mu przestrzeni i dopadła go nuda tak jak juz wspomniał Witia....
Wypuszczanie go żeby biegał po pokoju nie jest najlepszym pomysłem....Jeśli masz taką możliwość to pomyśl o wybiegu, przynajmniej takim balkonowym, wtedy miałby więcej przestrzeni do biegania i nie miałby czasu na spanie :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jeszcze raz o aktywności
« Odpowiedź #5 dnia: 27.05.2009, 22:30:53 pm »
Może i trochę za mało przestrzeni, ale też i kwestia oświetlenia.
Masz okno od wschodu? To pewno tez tak wpływa na żółwia, że rano wstaje, a wczesnym popołudniem się spać zwija.
Mój też wstaje tak po 7, a zwija się w okolicach 16. I też mam wschodnie okno. Jak siedział na balkonie to było to samo - gdzieś po 15 zaczynał podsypiać w kąciku. Jak już słońca nie było.
Jak terra jest małe to nie pal mu mocnej żarówki do 19 jak już śpi, bo bez sensu się grzeje, a żółw się moze zakopuje, bo mu za ciepło.
I nie wypuszczaj go jednak za często na pokoje, nawet na dywan.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Jeszcze raz o aktywności
« Odpowiedź #6 dnia: 27.05.2009, 22:38:02 pm »
na balkonie tez mam swiatlo do 12 i koniec wiec wybieg to tez nie jest najdoskonalszy pomysl.... terra mu na razie nie zmienie, wiec bedzie sie nudzil i bedzie chodzil wczesnie spac.... no trudno

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Jeszcze raz o aktywności
« Odpowiedź #7 dnia: 27.05.2009, 22:40:36 pm »
Najdoskonalszy pomysł to nie jest, ale kilka godzin słońca- nawet trzy, to już coś, zatem ja uważam, że warto.
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jeszcze raz o aktywności
« Odpowiedź #8 dnia: 27.05.2009, 23:25:52 pm »
Też tak sądzę...Nawet jak go w weekendy będziesz wypuszczać, to zawsze to lepsze dla niego niż tylko terra.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Czarna Owca

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
  • Żółw stepowy Agrionemys horsfieldii
Odp: Jeszcze raz o aktywności
« Odpowiedź #9 dnia: 28.05.2009, 09:42:57 am »
Tak swoją drogą, to nie wydaje mi się, żeby dobowa aktywność Twojego żółwia była zbyt krótka... 7-8 godzin jest ok.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Jeszcze raz o aktywności
« Odpowiedź #10 dnia: 28.05.2009, 10:25:22 am »
Z tego co piszesz też wydaje mi się że to "terraryjna apatia". Jeśli żółw ma miejsce do wygrzewania się i świetlówkę to ta przyczyna odpada. Żółwie trzymane non stop w małych, sztucznych zbiornikach szybko robią się apatyczne, brakuje im bodźców, ruchu, możliwości obserwacji i odkrywania otoczenia. Niemałą rolę też ogrywa niedobór naturalnego światła.  Myślę że to dotyczy wielu organizmów żywych, nie tylko żółwi. Niestety nie są zwierzęta tzw. "terraryjne". Terrarium w ich wypadku to mniejsze zło niż podłoga, która jest środowiskiem pod wieloma względami bardzo nieprzyjaznym.   

Ja bym jednak radziła Ci zainwestować w wybieg na balkonie. Można tam żółwia trzymać już od świtu. Moim zdaniem lokalizacja wschodnia jest bardzo dobra. Najoptymalniej byłoby mieć taras gdzie Słońce będzie z kazdej strony świecić cały dzień, ale pozatym najważniejsze jest słońce poranne - te kilka godzin ma akurat kluczowe znaczenie.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline xxxagniesszkaxxx

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Odp: Jeszcze raz o aktywności
« Odpowiedź #11 dnia: 28.05.2009, 13:12:48 pm »
Hej Mój Edek ma tak samo i poprostu go budze

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Jeszcze raz o aktywności
« Odpowiedź #12 dnia: 28.05.2009, 13:26:56 pm »
Witaj na forum!
Napisz coś więcej o swoim żółwiku EDku :D

Ja nie jestem zwolenniczką budzenia żółwia. Ja zauważyłam, że Kapsel ma swoje lepsze i gorsze dni- czasem jest ospały, czasem wariuje cały dzień. Budzenie może być nie tylko stresujące dla zwierzaka, ale też może wpłynąć źle na jego ogólne samopoczucie. Beata mi kiedyś napisała, że żółw sam wie, co  w danym momencie jest dla niego najlepsze. Naturalnie mówiąc tak rozpatrujemy tylko ten przypadek, kiedy żółw ma zapewnione warunki i jest zdrowy...

Olika- rozumiem, że nagle nowe terra może być kłopotliwe, jednak dopiero co inwestowałaś w inne rzeczy dla żółwia. Ale zastanów się nad tym, co Beata napisała o wybiegu. Szkoda żółwika, by się męczył, wpadnie Ci w jakąś straszną apatię...Dla mnie to było traumatyczne przeżycie, gdy miałam trzymać 3 dni żółwia w małym pudełku na ręcznikach papierowych po odrobaczeniu. Przestał momentalnie jeść, nie ruszał się, no płakać mi się chciało. NIe wytrzymałam, może źle zrobiłam, ale gdy tylko stanął na swoim kamyczku, to od razu apetyt i wigor wrócił. Zatem widać niesamowitą różnicę! Możesz zrobić taki czasowy wybieg na balkonie- ja też tak mam i nie zapłaciłam ani grosza, bo skorzystałam z dostępnych materiałów.

Życzę Ci powodzenia :D
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Jeszcze raz o aktywności
« Odpowiedź #13 dnia: 28.05.2009, 16:10:11 pm »
Na balkon mogłabym zrobić wybieg w kartonie, wyłożyłabym go folią i dopeiro potem ziemie i może jakies sadzonki, jakie sadzonki ewentualnie polecacie? ale czy temepratura na dworzu jest teraz odpowiednia? Przeciez dzis było tylko 10 stopni i zero słonca, bynajmniej w moim mieście. Czy to znaczy ze na balkonie mam go zostawiać jak będą słoneczne dni? a jak nagle zacznie padać, a ja będe w pracy cały ten czas... az boję sie myslec jak to bedzie zimą... :/ dziś wróciłam wczesniej z pracy wiec postanowiłam wykapac moją zółwinkę, czego nie znosi i jak tylko wrociła do terra zakopała sie i już lulu a dopeiro 16 i tak bedzie do rana.... wyłączyłam więc lampkę :/

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Jeszcze raz o aktywności
« Odpowiedź #14 dnia: 28.05.2009, 16:33:23 pm »
Nie denerwuj się. Zostawiaj żółwia tylko w słoneczne dni. A nawet jak zacznie padać- żółw nie jest z cukru. Zrobisz mu jakąś kryjówkę, w którą deszcz nie napada. A może zbij po prostu zwykłą skrzynkę z płyty- ona jest relatywnie tania.

A zimą? Czy żółwinka nie będzie zimować?
Kapsel, Rambo i Pestka