Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 20:39:00 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Podwójna tarczka grzbietowa u żółwia  (Przeczytany 31533 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Curcuma43

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 2
  • zolw grecki BUBU
Podwójna tarczka grzbietowa u żółwia
« dnia: 25.06.2012, 11:51:53 am »
Witam serdecznie , jestem nowym uzytkownikiem forum :)
moje pytanie jest takie, a mianowicie dostalismy zolwia prawdopodobnie greckiego z taka informacja , ze w sierpniu konczy 3 lata ,zolwik ma dlugosc karapaksu 7,5cm i plastronu 6cm ,zyl w ogrodzie w warunkach naturalnych , (mieszkam na sycylii) nie wiem czy warunki byly dostateczne , bo zolw byl wychudzony i powloczyl tylnymi nozkami , podejrzewam , ze chyba brakowalo wody, poza tym ma 3 pazury na przedniej lapce . teraz odrasta 4 ale nie o to chcialam zapytac otoz zolw ma jakby podwojna tarczke grzbietowa, nie wiem czy to naturany wybryk natury czy w wyniku urazu jakiegos, skorupa twarda gladki przyrost, mam go od miesiaca i wyraznie ozyl  i jak na zolwia to duzzzzo pijem, chcialabym wstawic fotke tarczki ale nie wiem jak to zrobic
« Ostatnia zmiana: 25.06.2012, 17:42:02 pm wysłana przez Viktoria »
pozdrawiam ;]

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Podwójna tarczka grzbietowa u żółwia
« Odpowiedź #1 dnia: 25.06.2012, 11:57:02 am »
Hej,
przypuszczam że taki się wykluł - to się zdarza. Ale dla pewności możesz wstawić zdjęcia. Możesz też pokazać nam ogółnie żółwika i jego wybieg, wszyscy chętnie pooglądamy, zwłaszcza że w tak naturalnym środowisku ;)
Tu masz opis jak wstawić zdjęcie: http://forum.zolw.info/regulamin-ogloszenia-i-aktualnosci-zwiazane-z-forum/regulamin-dotyczacy-wstawiania-zdjec-na-forum/

A żółwik był kupiony w sklepie, u hodowcy czy jak?

Offline Curcuma43

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 2
  • zolw grecki BUBU
Odp: Podwójna tarczka grzbietowa u żółwia
« Odpowiedź #2 dnia: 25.06.2012, 12:16:52 pm »
zolwik to prezent dla syna od profesora zaznacze ze syn ma 3 lata wiec tak na prawde to  moj obowiazek , no ja mu nie stworze warunkow takich jakie ma w naturze bo nie mam ogrodu moze za 3 lata na razie ma wybieg balkonowy z ziemia trawa taki na szybko , bo  nie spodziewalam sie takiego zwierzatka w domu, za tydzien bedzie mial troche rozbudowany bo wyjezdzamy nad morze a tam taras, miejsca sporo wiec 3 miesiace  bedzie hasal, ja juz tak sobie pomyslalam , moze ten profesor (osoba zupelnie obca)dal go specjalnie synkowi ,  bo moze mial nadzieje ze jak mu zrobi krzywde to i tak nic wielkiego bo on go nie sprzeda, a widzial ze  ten na  widok zolwia ma bzika (widzial u niego na tarasie dwa duze, przez przypadek), a ze mial wlasnie 3 urodziny to ten mu obiecal ze mu da i dal malutkiego(nie mialam o tym pojecia , bo maly z ojcem go przywiezli ), zagladam do kartonu i pytam co tam , a on , ze zolw ,wiec cala noc siedzialam na kompie zeby zobaczyc co z tymi zolwiami , bo pojecia nie mialam i tak  na drugi dzien powstal mini wybieg 80 cm na 50 cm to co mialam pod reka , zeby go nie skrzywdzic , dodam maly ma zakaz dotykania moze patrzec i podziwiac , a ze jest posluszny ,wiec nie mam problemu
 

Dodano 25.06.2012, 12:18:59 pm

 

Dodano 25.06.2012, 12:33:01 pm

 

Dodano 25.06.2012, 12:38:06 pm
« Ostatnia zmiana: 25.06.2012, 12:38:06 pm wysłana przez Curcuma43 »
pozdrawiam ;]

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Podwójna tarczka grzbietowa u żółwia
« Odpowiedź #3 dnia: 25.06.2012, 12:40:57 pm »
Żółwik ma wady otarczowania. Powstają w czasie kiedy żółwik rozwija się w jaju. Warunki nie mają na to wpływu.
Niekiedy taki "defekt" ma tylko wymiar wizualny, czasem niestety wiąże się także ze źle wykstzałconymi narządami wewnętrznymi.
Ten Wasz już przeżył najbardziej newralgiczne 2 lata - to można liczyć, że będzie się i dalej dobrze rozwijał.

Wybieg balkonowy też dobry...:) Ważne żeby gadzinka przebywała na słoneczku a tego na pewno na Sycylii nie brakuje..:)
No i żywienie - tylko roślinki polne, żadnych warzyw i owoców z marketu.

Dobrze, że synka edukujesz, że żółwie są tylko do podziwiania a w łapki brać ich dla zabawy nie można..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Curcuma43

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 2
  • zolw grecki BUBU
Odp: Podwójna tarczka grzbietowa u żółwia
« Odpowiedź #4 dnia: 25.06.2012, 12:58:57 pm »
dzieki za odpowiedz ,mam nadzieje ze pozyje z nami  dlugo , bo  jest slodka lub slodki :) no gadzinka u mnie ma tylko co polne choc juz  wszystko wysycha , posialam  rucole, roszponke, bratki i cykorie z trawa  koniczyne i mlecze i babka rosna w ziemi o dziwo na wybiegu ale nie zjada ich hehehe wie ze to ozdoba ,;)bazylii nie lubi grubosza tez nie , mam pytanie hibiskusa  to ile razy w tyg , bo za nim przepada jak i za makiem polnym a tego mam duzoooo. Aaaa i posialam tez nasturcje
A co do slonka , to mam pytanie bo mam dwa balkony jeden od wschod do godz 13 slonce na drugim od 13 do 18 slonce ,ale boje sie wystawiac na ten drugi bo tu juz w cieniu mamy 32
pozdrawiam ;]

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Podwójna tarczka grzbietowa u żółwia
« Odpowiedź #5 dnia: 25.06.2012, 13:07:30 pm »
Hibiskus może być codziennie (liście i kwiaty).
Nasturcję - od czasu do czasu można podaać, ale nie codziennie.
Maku to bym nie dawała - co najwyżej sporadycznie płatki kwiatów. 
Zobacz sobie taką stronkę:
http://www.thetortoisetable.org.uk/site/plants_19.asp?mode=az

Można wyszukiwać kwaity po nazwach, albo kolorach. Nie dawaj tych w czerwonych ramkach - pozostałe się nadają.

Jak w cieniu jest 32 stopnie, to lepiej niech gadzior siedzi na tym wschodnim balkonie.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Curcuma43

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 2
  • zolw grecki BUBU
Odp: Podwójna tarczka grzbietowa u żółwia
« Odpowiedź #6 dnia: 25.06.2012, 13:27:06 pm »
no kurde z tym makiem to nie wiedzialam , bo wyczytalam na forach ze jedza i ze mozna  dawac no ale jak nie ,to nie dostanie . Podejrzewam ze byc moze tam gdzie byl ten mak rosl i dlatego zjada , bo jakies nowosci nie bardzo , a czy byl dodatkowo karmiony nie mam pojecia , bo ta rodzina mieszka okolo 80 km od nas, ale ogolnie wlosi to  dziwny nard i nie maja pojecia o zywieniu zolwi ale nie tylko zolwi ogolnie zwierzat, jak zapytalam w zoologicznym o jakies podloze dla zolwia to facet mnie wysmial, bo na kafekach tu laza na tarasach w takie upaly nikt o schowkach dla nich nie slyszal ,a o tym ze wode pija . moga zapomniec , jak zapytalam o jakas mieszanke nasion traw zeby wysiac to galy wywalil i z tylu facet mowi ze przeciez one wszystko jedza nawet makaron , no myslalam ze szlag mnie trafi no to odwrocilam i mowie a w naturze to pan ta paste gotuje i na talerzach podaje i w tym zoologu kupilam kore dla wezy  za 12,5 euro 2kg bo chcialam na niej ten domek postawic co by  spal pokojnie,jak zapytalam o jakis pojemnik taki plytki zeby wode podawac do zaproponowal mi miske dla psa plastikowa , pytam a jak ten zolw tam wlezie , nie mowiac o wyjciu , no wqrzylam sie na maksa , wszystko maja dla zolwi wodno ladowych dla takich nic bo traktuja je jak koty albo psy
pozdrawiam ;]

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Podwójna tarczka grzbietowa u żółwia
« Odpowiedź #7 dnia: 25.06.2012, 13:36:13 pm »
Poziom wiedzy w zoologikach nie jest za wysoki...:(

Jedzenie to spokojnie mu narwiesz, resztę w doniczkach można kwiatów dohodować. Będą i dla ozdoby i do jedzenia.
Na miski na jedzenie oraz basen świetnie się nadają ceramiczne podstawki do kwiatów. Domek można zrobić z ceramicznej doniczki, częściowo wkopanej w ziemię, albo z 2 cegieł i położonej na nich deseczki, dużego kawałka kory lub płaskiego piaskowca.
Kora to mu w sumie niepotrzebna - jak będzie miał darń i ziemię. Względnie trochę jej można użyć w kryjówce, jak już kupiłaś.

Jeszcze jedno -  Twój żółwik to podgat. Testudo hermanni hermanni. Wydaje mi się, że to samczyk.
« Ostatnia zmiana: 25.06.2012, 13:37:53 pm wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Curcuma43

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 2
  • zolw grecki BUBU
Odp: Podwójna tarczka grzbietowa u żółwia
« Odpowiedź #8 dnia: 25.06.2012, 13:52:26 pm »
fajnie wiedziec  jaki gatunek sie ma :)powiem , ze szukalam  i porownywalam , ale nijak mi nie pasowalo aa i te pazury , czy nie powinno ich byc po 5 z przodu ten ma 4  , czy te piate wyrosna jeszcze?
 

Dodano 25.06.2012, 13:58:30 pm
kore ma tylko tam gdzie kryjowke ,a pojemnik kupilam w innym miescie w duzym zoologu , dom wymurowalam sama , bo doniczki nie udalo mi  sie kupic ceramicznej,  tylko plastiki byly albo ogromne donice,  a on maly jeszcze
« Ostatnia zmiana: 25.06.2012, 13:58:30 pm wysłana przez Curcuma43 »
pozdrawiam ;]

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Podwójna tarczka grzbietowa u żółwia
« Odpowiedź #9 dnia: 25.06.2012, 14:30:46 pm »
Teoretycznie powinien mieć 5 z przodu i 4 z tyłu, ale czasem bywa że mają i po 4 z przodu.

Grota bardzo fajna..:) Zdolna jesteś..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Curcuma43

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 2
  • zolw grecki BUBU
Odp: Podwójna tarczka grzbietowa u żółwia
« Odpowiedź #10 dnia: 25.06.2012, 14:39:55 pm »
dziekuje , dzielo moje i synka , wtykal kamyki :)kolor wewnatrz to tez wybral syn,farbki dzieciece, ekologiczne
 

Dodano 25.06.2012, 15:17:49 pm
jeszcze pytanie co do roz, to wszystkie gatunki ?czy jakies okreslone?

 i rozumiem tylko platki
« Ostatnia zmiana: 25.06.2012, 15:17:49 pm wysłana przez Curcuma43 »
pozdrawiam ;]

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Podwójna tarczka grzbietowa u żółwia
« Odpowiedź #11 dnia: 25.06.2012, 16:31:48 pm »
Hej, dobrze ten żółwik ma u Was :) Maki ja moim żółwiom czasem podaje - wiem, że występują w ich naturalnych środowiskach, też na wielu stronach widziałam że można podawać, a moje żółwie maki uwielbiają! Ale skoro pojawiają się wątpliwości to najlepiej ograniczyć ich ilość.
Wasz żółwik jest bardzo ładny, może faktycznie troche jeszcze szczupły, ale młode żółwie często wyglądają na chude. Jakbyś miała możliwość zmierzyć go i zważyć.
Róże tak jak hibiskus możesz podawać nawet codziennie, z tego co wiem to wszystkie gatunki się nadają.
Synka możesz zainteresować żółwiem, jego potrzebami, co powinien jeść itd, fajnie że organizujesz razem z nim wystrój terrarium :) Czyli nie traci zainteresowania żółwiem od kiedy mu powiedziałaś że nie można go brać na ręcę kiedy się ma ochote?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Podwójna tarczka grzbietowa u żółwia
« Odpowiedź #12 dnia: 25.06.2012, 17:35:08 pm »
Róże (zarówno hodowlane jak i dzikie) - nadają się i kwiaty i liście.
Przy hodowlanych uważać tylko trzeba żeby pryskane nie były i nawożone. Czyli takich z kwiaciarni to bym nie dawała.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Curcuma43

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 2
  • zolw grecki BUBU
Odp: Podwójna tarczka grzbietowa u żółwia
« Odpowiedź #13 dnia: 26.06.2012, 08:12:03 am »
Viktoria nie znudzil mu sie , podpatruje jak je ,jak lazikuje , no i fuche ma bo jak kupa to leci po papier toaletowy i wybiera;)oczywiscie wszystko pod kontrola , ma zrobione tez z piasku swoje terrarium gdzie ma kilka sztucznych zolwi i 4 jaszczurki , codzienny spacer po trawe, wymiana wody , zrywa kwiat hibiskusa , wiec jak na 3 latka zajec masa, potem kwiaty musi podlac zeby nie zwiedlo i tak leci , ja mam duzo czasu , bo nie pracuje zawodowo , a to dziecko (trzecie z kolei po dlugiej przerwie )jest wyjatkowo grzeczne ,a mamy tez papuge aleksandrette obrozna , wiec i jej musi poswiecic czas , no i wszedzie pelno jaszczurek , ale te juz naturalnie wystepuja hehehe

ankan , dzieki wielkie , to ze nie pryskane to wiem , nie wiedzialam czy wszystkie mozna rodzaje podawac, w pl w kwiaciarni pracowalam , wiec na roslinkach sie znam troszke , a na chwastach tez bo na wsi roslam hehehe, ale to juz tak dawno bylo , ze teraz odswiezam wiadomosci , no i tu na sycylii troszke inna roslinnosc lakowa , np mniszka lekarskiego akurat tu nie znalazlam , a miejscowi tez nie znaja
 

Dodano 26.06.2012, 08:19:48 am
Viktoria od samego poczatku mu powiedzialam , ze nie dotykamy bo sie boi zolw jest malutki i takie tam, zreszta nie tylko zolwia ogolnie zwierzat nie bierze do rak , bo tu w rodzinie maja  ryby , zolwie wodne , kanarki , psy , papugi , kroliki , wiec  od malutkiego ogladamy nie dotykamy , i tak mu zostalo, nawet szczeniaczki u dziadkow mogl poglaskac ale juz na rece nie, bo wiadomo z milosci moze udusic ;)
« Ostatnia zmiana: 26.06.2012, 08:19:48 am wysłana przez Curcuma43 »
pozdrawiam ;]

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Podwójna tarczka grzbietowa u żółwia
« Odpowiedź #14 dnia: 26.06.2012, 08:52:28 am »
To super że w ten sposób uczycie synka podejścia do zwierząt - będą z niego ludzie ;) 3 lata to chyba pracowity okres w życiu, syn mojej kuzynki ciągle chce sprzątać, nie ważne czy jest u siebie czy u kogoś ;) a Twój zwierzętami potrafi się zająć, super :)
Mamy na forum margheritę - ona również jest z włoch, tutaj pytała o różne rośliny polne czy może podawać żółwiom, możesz sobie zerknąć: http://forum.zolw.info/identyfikacja-roslin/nowe-roslinki-czy-mozna-je-podac/