Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 07:29:06 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Podrzucony żółw w szkole - jak się nim zająć? (zdjęcia)  (Przeczytany 7544 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline obrema

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
 Siema  mam na imię Karol niedawno do naszej szkoły został podrzucony żółw razem z panią od biologi przygarnęliśmy go nie wiemy czy jest zdrowy? Czy powinienem iść obrazu do weterynarza? Na zdjęciach widziałem na zdjęciach ze inne żółwie są inne... naszemu łuszczy się skóra oraz dolna szczeka żółwia jest wysunięta do przodu i wystaje za górną cześć szczeki czy to jest normalne? na zdjęciach widziałem ze inne żółwie tego nie maja proszę o pomoc.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Podrzucony żółw w szkole - jak się nim zająć? (zdjęcia)
« Odpowiedź #1 dnia: 13.03.2009, 21:45:49 pm »
Witaj :)

Strasznie to przykre że żółw został porzucony i fajnie że się nim zaopiekowałeś.

Prawdopodobnie ma zdeformowaną szczękę i wprawny weterynarz będzie ją musiał skorygować. Wstaw fotki jeśli możesz to zobaczymy w jakim ogólnie jest stanie. Łuszcząca się skóra może wskazywać że jest odwodniony. Włóż go do płytkiego naczynia z przegotowaną i ostudzoną do ok 30-35 st wodą. Niech się pomoczy i napije.

Jeśli jest możliwość to zaopiekuj się nim bo w szkole dzieciaki go zadręczą i na bank nie będzie miał właściwych warunków ani diety.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline obrema

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Podrzucony żółw w szkole - jak się nim zająć? (zdjęcia)
« Odpowiedź #2 dnia: 13.03.2009, 21:57:04 pm »
Dzięki w poniedziałek wstawię zdjęcia żółwia wstawiłem do akwarium Dałem mu talerz wody a akwarium wyłożyłem trocinami nic lepszego nie znalazłem w szkole.Do jedzenia Dałem mu cienko pokrojone jabłko mam nadzieje że żółwiowi nic nie będzie chetnie się nim zaopiekuje :)

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Podrzucony żółw w szkole - jak się nim zająć? (zdjęcia)
« Odpowiedź #3 dnia: 13.03.2009, 22:09:55 pm »
chetnie się nim zaopiekuje :)

Cieszę się :) Przekonasz się, że to wspaniałe i strasznei kochane zwierzątko. Możesz liczyć tu na pomoc w kwestii urządzenia terrarium, żywienia itp.

Szkoła to nie jest dobre miejsce dla żółwia. Sama pamiętam jak byłam mała w mojej szkole był duży żółw stepowy, cały czas tłukł się w szyby ciasnego akwarium i zjadał tony brudnego piasku razem z pożywieniem. Wody nie miał nigdy i do tego non stop prażyła go od góry żarówka nie miał gdzie się schronić ani ochłodzić. W dodatku wieczny zgiełk, pukanie w szybę, a być może i gorsze rzeczy... do dziś mam traumę jak o nim pomyślę...  :(

Zamiast trocin, które żółw może przypadkowo połknąć lepsza na szybko kora albo drewienka bukowe.

   
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline evereen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: 7
Odp: Podrzucony żółw w szkole - jak się nim zająć? (zdjęcia)
« Odpowiedź #4 dnia: 13.03.2009, 22:20:14 pm »
A czy to jest na pewno żółw lądowy (pytam ze względu na tą łuszczącą skorupę)? I chociaż opisz jak wygląda, czy to przypadkiem nie jest żółw wodny. Pooglądaj zdjęcia żółwi czerwonolicych i zobacz. Bo wtedy trzaba go trzymać w innych warunkach.

Pozdr.

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Podrzucony żółw w szkole - jak się nim zająć? (zdjęcia)
« Odpowiedź #5 dnia: 13.03.2009, 23:33:10 pm »
Kiedyś widziałam żółwia z dolną szczęką wysuniętą przed górną, ale był to żółw jaszczurowaty.
Trzeba się szybko rozeznać co to za gatunek żółwia, bo jak jakiś wodny, to sprawa jest mokra i trzeba mu wody dać.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Podrzucony żółw w szkole - jak się nim zająć? (zdjęcia)
« Odpowiedź #6 dnia: 13.03.2009, 23:40:05 pm »
A widzicie, dobrze że czuwacie dziewczyny. Ja nawet nie skojarzyłam że może być inny żółw niż lądowy, a ktoś kto ma pierwszy kontakt z żółwiem nie ma przecież pojęcia co za żółw mu się trafił...

Karol czekamy na fotki a tymczasem może opisz nam tego żółwia bardzo dokładnie.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline obrema

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Podrzucony żółw w szkole - jak się nim zająć? (zdjęcia)
« Odpowiedź #7 dnia: 14.03.2009, 08:24:24 am »
W tym momencie posiadam tylko jedno zdjęcie dość niewyraźne a co do łuszczenia się to łuszczy mu sie skura a nie skorupa.Moim zdaniem ma za długie paznokcie ale boje się je obciąć  bo jeszcze coś zile zrobię i będzie cierpiał W poniedziałek idę z nim do weterynarza.

Link do zdjęcia:
http://img15.imageshack.us/img15/4476/39930901.jpg

zdjęcie nie jest zbyt ostre ;/

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Podrzucony żółw w szkole - jak się nim zająć? (zdjęcia)
« Odpowiedź #8 dnia: 14.03.2009, 10:11:57 am »
Witaj na naszym forum. Cieszę się również, że zajmiesz się żółwikiem i, że wogóle interesujesz się tym jak się nim zająć.
Zdjęcie bardzo niewyraźne,będziemy czekać na ostrzejsze. Tymczasem jednak można juz okreslić, że jest to żółw Stepowy. Ma raczej wysuszona skórę więc jak pisała wczesniej Beatka rób mu teraz na poczatku częste kąpiele, żeby się "nawodnił". oczywiście nie obejdzie sie bez wizyty u dobrego weta, ktory zrobi mu porządek z tym dziobem i oceni stan zdrowia.
Skoro juz wiesz, że jest to żółw Stepowy to czytaj:
http://www.zolw.info/opisy-gatunkow/podstawowe-informacje-o-zolwiu-stepowym-testudo-horsfieldi.html
http://www.zolw.info/terrarium/budowa-terrarium.html
http://www.zolw.info/pierwsze-kroki/zywienie-zolwi-ladowych.html
To są tylko podstawowe informacje jakie powinieneś wiedzieć o gadzince. Stopniowo będziesz wiedzial więcej i zmienial mu warunki na lepsze. W tym momencie najwazniejsze jest odpowiedznie jedzonko i spokój dla żółwika oraz dobry wet.
Dasz radę, lecz pamiętaj, że żółw to trudne zwierzę.
TUPTUŚ

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Podrzucony żółw w szkole - jak się nim zająć? (zdjęcia)
« Odpowiedź #9 dnia: 14.03.2009, 14:35:01 pm »
Faktycznie nie za ostre...Ale na bank stepek...:)

Częste kąpiele, wstaw go pod żarówkę grzewczą...i przydałoby się też UVB.
Jabłka mu nie dawaj - nie jest dobre dla zółwia. Na szybko można kupić suszki, cykorię, jakies przyprawy typu tymianek, bazylia w doniczce. Za moment będzie już zieleninka na dworzu...:) to będzie łatwiej z żywnością.

Sprawdź, czy skorupa jest twarda. Czy oczy nie są podpuchnięte i zaropiałe.
Może ma odłupany kawałek górnej listyw rogowej i dlatego to tak wygląda. Domyka mu się w ogóle pyszczek?
Ile cm ma żółwik? Zjadł coś? Pił wodę?

Paznokcie możesz obciąć. Nic mu sie nie stanie. Przyjrzyj się pazurkowi - jest jakby podzielony na 2 cześci - bliżej łapki jest ciemniejszy - tam idzie naczynie krwionośne. Dalej jest jaśniejszy. Możesz obciąć ta jaśniejszą część, uważając, zeby nie zachaczyć o naczynie krwionośne, bo będzie mu krew leciała i może się jakieś zakażenie wdać.

Podłoże też postaraj się szybko zmienić, rozumiem, ze trociny są na szybko, ale to nie jest dobre podłoze dla żółwia. Daj mui ziemię, liście, ewent. kostkę bukową.


CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Podrzucony żółw w szkole - jak się nim zająć? (zdjęcia)
« Odpowiedź #10 dnia: 14.03.2009, 14:43:05 pm »


Paznokcie możesz obciąć. Nic mu sie nie stanie. Przyjrzyj się pazurkowi - jest jakby podzielony na 2 cześci - bliżej łapki jest ciemniejszy - tam idzie naczynie krwionośne. Dalej jest jaśniejszy. Możesz obciąć ta jaśniejszą część, uważając, zeby nie zachaczyć o naczynie krwionośne, bo będzie mu krew leciała i może się jakieś zakażenie wdać.



Może niech lepiej się za to nie zabiera bo nigdy wcześniej nie miał do czynienia z żółwiem.
TUPTUŚ

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Podrzucony żółw w szkole - jak się nim zająć? (zdjęcia)
« Odpowiedź #11 dnia: 14.03.2009, 15:04:09 pm »
Agnieszka, może i masz rację. Każdy sam musi ocenić swoje umiejętności. Wystarczy, że się obcinało pazurki np. kotu - zasada ta sama.
Najlepiej się to zrobić obcinakiem do paznokci.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline evereen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: 7
Odp: Podrzucony żółw w szkole - jak się nim zająć? (zdjęcia)
« Odpowiedź #12 dnia: 14.03.2009, 20:14:04 pm »
A mnie ulżyło, ze to nie jest wodny - biedaki sa czasem trzymane w tragicznych warunkach.
Fajny stepowy.
Moim zolwiom stepowym czesto łuszczy sie skora. Ponieważ w zasadzie żyją cały rok "na dziko" na wybiegu i niczego im do szczęścia nie brakuje, wiec uważam że jest to proces naturalny . To tak jak czlowiekowi czy czas łuszczy sie naskorek tylko niewidocznie tak u nich po prostu to widac. Nie zauważyłam żadnych efektow ubocznych  takiej "wymiany" naskorka na nowy, myśle, że jezeli to sa male płatki cienkiej wierzchniej skorki i pod spodem odslania sie normalna sucha skora to nie ma powodow do obaw. Ale wykąpać można, chociaż nie zauważyłam, żeby stepowe żółwie przepadaly za wodą (w przeciwieństwie do greckich). Wchodzą do wody tylko w wyjątkowo upalne dni.

Pozdr.
 

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Podrzucony żółw w szkole - jak się nim zająć? (zdjęcia)
« Odpowiedź #13 dnia: 15.03.2009, 07:55:54 am »
I mnie ulżyło, że to nie czerwonolicy. One mają straszny los i nie są objęte kontrolą. I są bardzo tanie.
Z tym łuszczeniem to jest chyba tak jak mówi evereen. Czyli teraz już będzie dobrze, bo jest tu pomoc dla Obremy i wiosna też w sukurs idzie.

Offline obrema

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0