Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 17:50:57 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?  (Przeczytany 20084 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #15 dnia: 27.04.2010, 14:51:39 pm »
Nie jestem pewna czy ty to masz wszystko zmieszane, ale niektóre z tych rzeczy się nie nadają
pozdrawiają hela i parys

Offline Krasnal

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #16 dnia: 27.04.2010, 14:57:04 pm »
To co w nawiasie jest pomieszane to co po przecinku to wszystko osobo.A na przykład co może zaszkodzić?

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #17 dnia: 27.04.2010, 15:12:21 pm »
Możesz podawać większość liści drzew (krzewów) owocowych (np. jabłek, gruszki itp.), ale nie ich (suszone) owoce. Kwiaty dzikiej róży, czy lipy też się nadają. Podobnie jak i malwy i hibiskusa. Roślinki śródziemnomorskie (tymianek, majeranek itp.) też nie są trujące, ale żółwie nie chętnie je jedzą. Co do suszonych warzyw, to oczywiście trujące nie są, ale z reguły nie powinno się podawać ich żółwiom.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Krasnal

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #18 dnia: 27.04.2010, 18:56:18 pm »
A więc podopieczny trafił do domu :D Jutro wstawię zdjęcia. Mam jednak pytanie. Jak postawiłam żółwia tak stoi od jakieś pół godziny. Ma schowaną głowę i się nie przemieszcza a podczas transportu wiercił się non stop. Nie chce nic jeść, czy to normalne? Kiedy mu przejdzie?

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #19 dnia: 27.04.2010, 19:06:36 pm »
Żółw w nowym miejscu z reguły zachowuje się niepewnie - myślę, że i transport go tak zestresował. Jednak pół godziny bez ruchu to trochę długo.... Mam nadzieję, że nie uległ on żadnym obrażeniom podczas transportu?!  Jeśli pod tym względem jest wszystko ok, to zostaw go na jakiś czas w spokoju - jak tylko poczuje się pewniej to zacznie zwiedzać nowe miejsce.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Krasnal

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #20 dnia: 27.04.2010, 19:29:33 pm »
Żadnych obrażeń na pewno nie odniósł. Siedział dzielnie w pudełku na sianku. Teraz w klatce zakopał się pod sianko i ani myśli wyjść czy coś zjeść. No nic i tak go jeszcze raz niestety muszę przetransportować do innego pokoju. Miejmy nadzieję, że szybko stanie się bardziej aktywny. Chyba ma zaawansowaną krzywicę (?) w każdym razie ma bardzo krzywą skorupkę.

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #21 dnia: 27.04.2010, 19:47:47 pm »
krzywica jest możliwa jeśli żółwik miał złą dietę i daj temu żółwikowi spokój dawaj do miseczki jedzenie ale nie zmuszaj go a jak żółwik się zaadaptuje do otoczenia to mam nadzieje że zmienisz te sianko na darń ta klatka w sumie może być ale dobrze urządzona i pamiętaj żółwika nie wyciągaj z tej klatki bo to nie chomik
Pozdrawiam Jakub

Offline Krasnal

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #22 dnia: 27.04.2010, 19:57:23 pm »
Dobrze tylko po prostu okazało się, że w pobliżu nie ma gniazdka...znaczy się ja o tym wiedziałam tylko nie byłam zdecydowana gdzie go dać... A to jego fotki jeszcze podczas transportu je zrobiłam bo miałam przystanek...:



I jeszcze mam pytanie na temat kąpieli-wyczytałam, że niektóre osoby kąpią żółwie inne mają zbiorniki w terrarium. Jeśli zbiornik jest to żółwia nie trzeba moczyć? I z wodą o temp. pokojowej może być? Bo wyczytałam że woda musi mieć 30-33 stopnie, a chyba niemożliwe jest utrzymanie takiej temperatury w tak małym zbiorniczku...

Aha to jest żółw stepowy a nie grecki prawda? I jeszcze jakieś uwagi może podacie które dotyczą jego tylnej części ciała i "grzbietu"?

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #23 dnia: 27.04.2010, 20:01:55 pm »
Jeśli żółwik lubi się kąpać to oczywiście możesz w płytkiej wodzie o temperaturze ok 30 st C ale jeśli żółwik za tym nie przepada wystarczy w pobliże lampki ale nie bezpośrednio pod nią postawić basenik może to być podstawka pod doniczkę i też będzie dobrze ja kąpię żółwika tylko wtedy kiedy to konieczne bo nienawidzi kąpieli
Pozdrawiam Jakub

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #24 dnia: 27.04.2010, 20:10:03 pm »
żółwik super, moje lubią się kąpać, nawet bardzo. Woda musi być tak ok 33 stopni
pozdrawiają hela i parys

Offline Krasnal

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #25 dnia: 27.04.2010, 20:11:34 pm »
Ale 33 stopnie nawet w baseniku w terrarium?  :o jak mam to utrzymać tam się grzałka nie zmieści...

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #26 dnia: 27.04.2010, 20:15:54 pm »
wystarczy że położysz poidełko koło lampki
pozdrawiają hela i parys

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #27 dnia: 27.04.2010, 20:19:57 pm »
Miejmy nadzieję, że szybko stanie się bardziej aktywny

No miejmy nadzieję, ale to też zależy od warunków jakie będzie miał. Dobrze byłoby, gdybyś go wystawiała na słonko.

Chyba ma zaawansowaną krzywicę (?) w każdym razie ma bardzo krzywą skorupkę.

Pancerz to rzeczywiście nie wygląda najlepiej... :( Niestety taki on już pozostanie, co oczywiście nie oznacza, że żółw nie będzie szczęśliwy - teraz wszystko w Twoich rękach ;)

I jeszcze mam pytanie na temat kąpieli-wyczytałam, że niektóre osoby kąpią żółwie inne mają zbiorniki w terrarium. Jeśli zbiornik jest to żółwia nie trzeba moczyć?

Ale 33 stopnie nawet w baseniku w terrarium?  :o jak mam to utrzymać tam się grzałka nie zmieści...

Co do kąpieli, to zdania są podzielone. Ja jestem ogólnie przeciwnikiem kąpieli, ponieważ są one za bardzo dla zwierząt stresujące. Wyjątek stanowi ewentualnie jakaś choroba no i okres przed i po zimowaniu. Poza tym wychodzę z założenia, że jeśli żółw ma w terrarium miseczkę z wodą, do której może wejść kiedy chce, to nie ma sensu zmuszać go do czegoś, czego nie lubi, a prawda jest taka, że niewiele żółwi lądowych lubi pluskać się w wodzie. Woda w baseniku w terrarium nie musi wynosić 33 stopnie, także spokojnie - żadnej grzałki nie musisz instalować! Tu chodzi o temp. wody podczas kąpieli poza terrarium - nie powinna być ona wtedy zbyt za niska, a taka właśnie w graniach 30-tu stopni.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Krasnal

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #28 dnia: 27.04.2010, 20:24:22 pm »
Właśnie jeszcze na temat tego wybiegu... Koleżance siostry uciekł żółw bo podkopał się pod wybiegiem  ??? Więc odpada taki zwykły wybieg na trawie z desek? Mam możliwości na balkonie ale myślałam, że lepsza będzie trawa...

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #29 dnia: 27.04.2010, 20:38:44 pm »
Właśnie jeszcze na temat tego wybiegu... Koleżance siostry uciekł żółw bo podkopał się pod wybiegiem  ??? Więc odpada taki zwykły wybieg na trawie z desek?

Dlaczego odpada? Koleżanka po prostu nie zabezpieczyła dobrze wybiegu i żółw to wykorzystał. Każdy wybieg musi być dobrze zabezpieczony, a jego ogrodzenie dodatkowo wkopane w miarę głęboko w ziemię, żeby właśnie żółw się nie przekopał. Wszystko da się zrobić ;) 
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl