Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 16:09:44 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?  (Przeczytany 20083 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krasnal

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« dnia: 25.04.2010, 13:32:56 pm »
A więc właśnie mam zamiar ratować żółwia (przygarniając go do domu) od strasznych szkolnych warunków :( Po namowie dziewczyny że szkoła to nie miejsce dla żółwia skończyło się że mam go sobie zabrać  :-\. No ok tylko co dalej? Żółw chodził cały czas po domu bez klatki bez niczego. W takim razie jak się załatwia? W jedno miejsce? Czy moze klatka jest potrzebna? (jaka?-terrarium raczej odpada...)Jakie dać podłoże? Czy musi mieć jakąś odpowiednią temperatrę? Czy lampy są "obowiązkowe" Czy dodatkowo trzeba podawać witaminę D? Proszę o wszystkie informacje na początek. Potem zagłębię się w posty tego forum. :D

Pozdrawiam
Krasnal

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #1 dnia: 25.04.2010, 13:55:18 pm »
Terrarium jest konieczne! Również lampy (grzewcza - zwykła lustrzanka ok 40w, plus UVB!! ).
Jako podłoże może być zwykła ziemia, lub kawałek wykopanego trawnika.
Do jedzenia przede wszystkim rośliny polne.
Żadnych witamin nie podawaj, posypuj mu jedzenie sepią (kupisz w zoologicznym w dziale dla ptaków)
W ogóle nie napisałeś jaki to żółw. Wstaw najlepiej fotki. I poczytaj str. główną, tam wszystkiego się dowiesz ;)

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #2 dnia: 25.04.2010, 13:56:55 pm »
Witaj na forum,

fajnie, że zdecydowałeś się przygarnąć tego biednego żółwika, i że chcesz mu zapewnić warunki, jakie mu się należą. Rozumiem też, że nie mając wcześniej do czynienia z tymi zwierzętami nasuwają Ci się teraz dziesiątki pytań odnośnie hodowli - i dobrze! Większość odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania znajdziesz na głównej stronie serwisu - proponuję, żebyś sobie poczytał różne artykuły na temat warunków bytowych, jedzenia itp., tak abyś miał na początek jakiekolwiek rozeznanie. Tam wszystko jest bardzo dobrze i szczegółowo opisane stąd nie widzę sensu, żeby to teraz tutaj przepisywać.

Odnośnie terrarium poczytaj sobie tutaj  http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/budowa-terrarium-dla-zolwia - tutaj też znajdziesz informacje, dlaczego żółw nie powinien chodzić po podłodze. Na temat podłoża (i nie tylko) poczytaj to http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/urzadzenie-terrarium-dla-zolwia-ladowego . Dobry opis lamp znajdziesz tutaj http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/oswietlenie/swietlowki-i-lampy-uvb

W razie jakichkolwiek pytań pisz śmiało!

Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Krasnal

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #3 dnia: 25.04.2010, 20:28:06 pm »
Tak do wyjaśnienia to ja żółwia jeszcze nie mam  ;D Jutro lub po jutrze go dostanę. Nie wiem jaki to rodzaj. A z tymi lampami to jedna zwykła ok. 40 w(żeby się grzał?) a druga UVB a po co? Za terrarium może posłużyć duża (100cmx50cm) skrzynka/kosz/klatka/miska? Acha i jeszcze czy wolno podawać sałatę? Bo jedni podają a drudzy piszą, że szkodzi  :-X.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #4 dnia: 25.04.2010, 20:33:13 pm »
To najpierw się dowiedz co to za żółw...:) Bo może się okazać że to wodniaczek i wtedy Ci akwarium a nie terrarium potrzebne...:)
Dla lądowego skrzynia drewniana może być, wymiary zależą od tego jaki żółw jest duży.
Sałaty nie podajemy.
UVB jest po to aby żółw syntetyzował vit. D3 z pokarmu i prawidłowo przyswajał wapń - w przeciwnym wypadku skorupa robi mu się miękka, a kości przechodzą z wolna w tkankę łączną - i po paru latach cierpienia gad umiera.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Krasnal

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #5 dnia: 25.04.2010, 21:51:10 pm »
Żółw jest na 100% lądowy ale nie wiem dokładniej gatunku. A może być duże pudło? Jest wielkości ręki.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #6 dnia: 25.04.2010, 22:12:26 pm »
Hmmm....Pudło (rozumiem kartonowe?) może być tylko jako przejściówka. Na docelowe się nie nadaje. Jak wsadzisz tam ziemię/darń to Ci to wszystko przemięknie. Nie zamocujesz na nim też lamp.
Żółwiowi trzeba zrobić porządne terro i wybieg (ogród, balkon), skoro chcesz mu zmienic warunki na lepsze.
Żółw wielkości ręki ma ok. 15 cm - czyli powinien mieć min. 140x80-90 cm terro do dyspozycji.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #7 dnia: 25.04.2010, 22:12:59 pm »
A z tymi lampami to jedna zwykła ok. 40 w(żeby się grzał?) a druga UVB a po co? Za terrarium może posłużyć duża (100cmx50cm) skrzynka/kosz/klatka/miska? Acha i jeszcze czy wolno podawać sałatę? Bo jedni podają a drudzy piszą, że szkodzi  :-X.

Krasnal, ja Cię nie chce zbywać, ale na prawdę dobrze byłoby gdybyś poczytał sobie artykuły na stronie głównej, do których Ci z resztą linki podałem - tam znajdziesz również między innymi informacje na temat działania promieni UV, o tym, że są one niezbędne, aby żółw mógł się prawidłowo rozwijać, jak i o tym, że sałaty żółwiom podawać nie wolno. Ktoś kto tworzył te artykuły na pewno się napracował i cieszyłby się, gdyby był z nich jakiś użytek ;D
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Krasnal

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #8 dnia: 27.04.2010, 12:38:50 pm »
No więc wszystko przeczytałam (jestem dziewczyną ;)) co mi wysłałeś (i jeszcze wiele innych wątków) ;D i przystąpiłam do działania. Zrobiłam TYMCZASOWE hmm "terrarium" wyszłam bowiem z założenia, że lepiej by posiedział w tych pudłach zamiast na podłodze i w nich poczekał na coś bardziej trwałego. Wrzucę zdjęcia czy j narazie może w tym być?
Ściółka to głównie siano mech kora i darń. Zdjęcia słabej jakości więc powiem co się tam znajduje. Te niebieskie to będzie basenik koło niego jest mech. W drugiej części doniczka i kamienie. Czym uzupełnić wolne miejsce między doniczką a kamieniem? Boję się, że siano może się podpalić od lampki  :-X

No to foty:
I część:

II część:

Przejście dla żółwia:

Połączone:

Tam gdzie są kamienie będzie ciepło i sucho a z mchem, mleczami i basenikiem wilgotno i bez lampy ;)

Co o tym myślicie? Podkreślam, że to mieszkanko tymczasowe. Wymiary: 116x41x17-22
 

Dodano 27.04.2010, 12:56:18 pm
Aha i jeszcze jedno. Czytałam o przycinaniu listwy rogowej u żółwia...jak często trzeba wykonywać ten zabieg i czy jest możliwość przeprowadzenia go w domu? Aha i w naturze na czym on sobie ściera ten "dziób" no bo przecież na czymś musi...A ja w okolicy nie mam dobrego wet od gadów (a właściwie nie mam żadnego bo taki do psów chyba nie będzie umiał...) a jakieś wapienka istnieją?
« Ostatnia zmiana: 27.04.2010, 12:56:20 pm wysłana przez Krasnal »

Offline żółw-czesiek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Reputacja: 9
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #9 dnia: 27.04.2010, 13:11:24 pm »
cze,
skąd jesteś?

Offline Krasnal

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #10 dnia: 27.04.2010, 13:13:15 pm »
Mała wiocha "niedaleko" Raciborza. I tak nie znajdziesz bliżej weta. Miałam problemy ze świnką morską-wetów brak, z ptakiem-wetów brak, jedynie z psami mam w miarę blisko ;)

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #11 dnia: 27.04.2010, 13:16:42 pm »
moje żółwie ścierają sobie dziobek o sepie, jeśli żółw będzie odpowiednio karmiony to nie będzie takiej konieczności przycinania dziobka.
pozdrawiają hela i parys

Offline żółw-czesiek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Reputacja: 9
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #12 dnia: 27.04.2010, 14:20:29 pm »
heh to faktycznie blisko nie będzie. w Bytomiu jest dobry wet ale to kawałek. a nawet jak jakiś lekarz  powie  Ci że się zna to bardzo często jest to nieprawda. dziób jak pisała majka może ścierać się na sepi, może również na kamieniach, misce ceramicznej, na ktorej podajesz mu jedzenie lub na twardszych częściach roślin. w warunkach domowych nie zawsze to wystarcza i wtedy pomocny jest wet.


Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #13 dnia: 27.04.2010, 14:21:44 pm »
Hej,

Twoje tymczasowe terrarium jest ok - w sumie to wszystko będzie lepsze od tej podłogi. Nie widać tego za bardzo na zdjęciach, ale chyba nie wyłożyłaś pudła folią?! Jeśli mam rację to tylko kwestia czasu, kiedy od spodu zacznie wszystko gnić - żółw będzie przecież wylewał wodę no i w tym "terraium" również załatwiał swoje potrzeby. Ziemię mogłaś w sumie wyspać na całę powierzchnię, wtedy byłoby to wszystko jakoś bardziej naturalne. Co do siana, to w miejscu gdzie masz wodę zacznie ono pleśnieć, dlatego ja bym je raczej stamtąd usunął.

Czym uzupełnić wolne miejsce między doniczką a kamieniem? Boję się, że siano może się podpalić od lampki  :-X.  

Tego wolnego miejsca nie musisz niczym uzupełniać. Masz już domek, kamienie, miseczkę z wodą... Jak terra jest za bardzo zawalone różnymi rzeczami, to też nie jest dobrze - niech żółw ma tą swobodę ruchu....  Siano się raczej nie zapali, bo - z tego co widzę - to nie leży ono bezpośrednio pod lampką. Co prawda istnieje ryzyko samozapalenia jeśli lampa wisi dosyć nisko, ale to też raczej w zakmniętych, a rzadziej w otwartych terrariach. Jeśli jednak ma Cię to trapić to je wywal - ja też nie chcę brać tu za nie odpowiedzialności ;D Bardzo ważną sprawą jest jeszcze odpowiednia lampa. Ta, którą masz wytwarza zapewne ciepło - potrzebujesz jeszcze takiej, która produkuje promienie UV, o czy zapewne czytałaś. Co prawda wydatek niemały, ale mimo wszystko niezbędny, tym bardziej, jeśli żółw bardzo rzadko przebywa pod promieniami słońca.

Czytałam o przycinaniu listwy rogowej u żółwia...jak często trzeba wykonywać ten zabieg i czy jest możliwość przeprowadzenia go w domu? Aha i w naturze na czym on sobie ściera ten "dziób" no bo przecież na czymś musi... a jakieś wapienka istnieją?

Listwa rogowa, podobnie jak pazurki rośnie cały życie. Pazury ścierają się na kamieniach, a listwa rogowa na roślinach, które żółw w naturze spożywa - żywi się on bowiem nie tylko miękkimi listkami, ale też i różnymi, twardszymi łodygami. Czasami zdarza mu się również zjeść muszlę jakiegoś ślimaka (aby zaspokić braki w wapń), także listwa ma na czym się ścierać ;) Dlatego też i w warunkach domowych powinno podawać się różnego rodzaju twardsze rośliny, jak i sepię (wspominane przez Ciebie wapienko). Jeśli to jednak nie wystarczy i listwa mimo to jest za długa, to wtedy należy wybrać się z żółwiem do weterynarza, o czym wspomniał już mój przedmówca.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Krasnal

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Odp: Niebawem dostanę żółwia - jak się nim zająć?
« Odpowiedź #14 dnia: 27.04.2010, 14:35:08 pm »
Żółw będzie na dworze bardzo często więc liczę, że na razie lampa nie będzie potrzebna. Zresztą zobaczę w jakim stanie do mnie trafi ::). Ehh o tej folii myślałam a w końcu zapomniałam :D Sklerozę mam zanim żółw przyjedzie folia już będzie ;) A za niedługo wybiorę się do miasta i zakupię sepię. Aha i jeszcze jako posiadaczka świnek morskich mam nieco ziółek z herbal petsa i Zuzala. Czy może mi ktoś powiedzieć czy żółw może jeść: liście czarnej pożeczki, suszoną gruszkę i jabłko (tego chyba nie ale się zapytam), pasternak, Zioła uzupełniające do świnki morskiej które zawierają: (owies, lucerna, dziurawica, jeżówka, szałwia, rutwica, tymianek, majeranek, kwiat lipy i kwiat dzikiej róży), pestkę dyni (wyczytałam, że dynie mogą ale czy pestki też?), Zioła i warzywa które zawierają: (kłącze perzu, por, liść karczocha, korzeń selera, korzeń marchwi), inne suszone jarzyny i liście różnych drzew i krzewów?
« Ostatnia zmiana: 27.04.2010, 14:38:21 pm wysłana przez Krasnal »