Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 08:22:57 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Poprawa warunków żółwi: spacery na balkonie, zimowanie?  (Przeczytany 9035 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jola

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
Witam :D
Jestem tu nowa i mam nadzieje, że otrzymam od Was dużo cennych porad (szczególnie dot. żywienia skorup)  :)
Trafiłam na forum wczoraj i bardzo się z tego powodu cieszę. W pierwszej chwili zaintrygował mnie temat na temat żywienia.   Niestety okazało się, że dieta moich  żółwi jest nieprawidłowa. Przyznam się, że do tej pory dostawały do jedzenie owoce, warzywa, karme Biorept :-[ (jadły tez roślinki, mniszki itp.). Myślałam, ze nie ma w tym nic złego. Moje skorupy zawsze chętnie jadały sałatę, banany jabłka, marchewkę, brokuły... Jednak się myliłam. Od teraz będa wcinały głównie roslinki ;)

Obecnie posiadam dwa żółwie stepowe. Samca i samice(chyba ;)) Nie mają żadnych imion. Kupiłam je w sklepie zoologicznym, bez żadnych papierów(niestety). Było to ok. 5 i 3 lata temu. Kiedyś mieszkała u nas inna skorupa. Niestety szybko od nas odeszła. Umarła na na (chyba) zapalenie płuc :'(. Żółwik też pochodził z zoologa. Teraz takiego błedu na pewno bym nie popełniła. Cóż, lepiej wyciągnąć wnioski puźno niż wcale...

Wkrótce wstawie zdjecia żółwików :D
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 25.11.2008, 10:43:22 am wysłana przez Jola »

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Poprawa warunków żółwi: spacery na balkonie, zimowanie?
« Odpowiedź #1 dnia: 25.11.2008, 10:53:36 am »
Witam serdecznie  :)

Niezmiennie cieszą mnie takie posty czy maile "żywiłam żółwia sałatą i nagle trafiłam tu i chcę to zmienić". To jest po prostu główny powód dla którego założyłam ten serwis i za każdym razem gdy czytam takie wypowiedzi tak ogromnie sie cieszę :)

Twój post ma raczej charakter powitalny więc nie wnikam w żadne żółwiowe szczegóły, z pewnością już nieco poczytałaś a po malutku dowiesz się wszytkiego. W razie wątpliwości pytaj o co chcesz.

Oczywiście czekam z niecierpliwością na fotki  :D

 
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Poprawa warunków żółwi: spacery na balkonie, zimowanie?
« Odpowiedź #2 dnia: 25.11.2008, 11:02:59 am »
Siemka witaj wsrod zolwiowych szalencow!!!!!

Offline Jola

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
Odp: Poprawa warunków żółwi: spacery na balkonie, zimowanie?
« Odpowiedź #3 dnia: 25.11.2008, 11:08:06 am »
Znalazłam zdjęcia tylko jednego żółwia.


Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Poprawa warunków żółwi: spacery na balkonie, zimowanie?
« Odpowiedź #4 dnia: 25.11.2008, 11:13:48 am »
Szczeze nie pogniewaj sie z djety ktora podalas myslalam ze bedzie gozej, nochalek do obciecia zmiana diety i gotowe. A w jakim tero je trzymaz?

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Poprawa warunków żółwi: spacery na balkonie, zimowanie?
« Odpowiedź #5 dnia: 25.11.2008, 11:17:42 am »
I czy zimowalas je kiedys?

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Poprawa warunków żółwi: spacery na balkonie, zimowanie?
« Odpowiedź #6 dnia: 25.11.2008, 11:57:11 am »
Rósł trochę za szybko (duże przyrosty) i nieco sie odwapnił (wysuniety do przodu dzióbek) ale teraz jak już skorygujesz błędy hodowlane z pewnością wyjdzie na prostą. Prawie każdy z nas to przechodził bo książki w Polsce mamy jakie mamy.

Takie spacerki po podłodze zdecydowanie odradzam. Sądze że już może to wyczytałaś a fotka jest jedynie celem pokazania żółwia ale profilaktycznie muszę napisać :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Jola

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
Odp: Poprawa warunków żółwi: spacery na balkonie, zimowanie?
« Odpowiedź #7 dnia: 25.11.2008, 12:36:20 pm »
Wczoraj żółwki zaliczyły wizyte u weterynarza. Pazurki i nochal są już obcięte.
Terrarium żółwia było robione na zamówienie(wymiarów nie pamiętam:). Jako podłoże, stosuje torf, ale w niedalekiej przyszłości znajdzie się tam również sianko, ewentualnie suche liscie. Myślałam też nad zasadzeniem jakiejś rosliny, lecz jeszcze z tym poczekam. Ich kryjówka jest narazie, że tak powiem uboga :) To obcięty karton, wkopany w torf. Poprzednia była z doniczki, ale nie nadaje się już do użytku.

Skorupy nie były jeszcze zimowane, mimo tego mają sie jak narazie dobrze. Trochę się waham...
Wiem, że dobrze wpłyneło by to na ich kondycje itp, ale nie wiedzieć czemu jeszcze nie jestem do tego dokońca przekonana ;)

Co do chodzenia po podłodze. Większość z Was to odradza i ja się z tym po częsci zgadzam. Zdjęcia były robione latem, na balkonie. Żółw miał chodzić po kocu, ale się troszke przesunął ;D. Na dworze było bardzo ciepło. Czy latem nie można wypuszczać żółwia na balkon zeby miał chociaż troche kontaktu ze słońcem? Mieszkam w bloku, nie mam jak zrobić im zagrody, więc czasami, w ciepłe dni zasłaniam deskami szpary na balkonie, kłade żółwią koc, daje tam jedzenie...
Nie wpływa to negatywnie na ich stan zdrowia, kondycje. Wręcz przeciwnie. Widze wtedy jaki skorupy są szczęśliwe ;D
Pozdrawiam

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Poprawa warunków żółwi: spacery na balkonie, zimowanie?
« Odpowiedź #8 dnia: 25.11.2008, 13:12:29 pm »
Moze na przyszly rok udalo by ci sie zbudowac duzy kojec (box)posadzic trawe , mlecze koniczynke zrobic im bardziej naturalny wybieg na tym balkonie , tero ale na zewnatrz , mogly by tam mieszkac cale lato.A zimowania sie nie boj sa juz duze i nie masz sie co martwic.Dawaj wiecej fotek :P

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Poprawa warunków żółwi: spacery na balkonie, zimowanie?
« Odpowiedź #9 dnia: 25.11.2008, 13:23:08 pm »
Torf dla żółwi również nie jest dobry. Gady te prowadzą życie "przyziemne", stąd najbliższe ich naturalnemu podłożu jest stosowanie ubitej ziemi, najlepiej w postaci darni.

Balkon, słoneczko - jak najabrdziej tak, ale jeden ważny szczegół to podłoże właśnie. Na płytkach i innych podłogach żółw nie może się swobodnie poruszać, nóżki mu się rozjeżdżają i w efekcie sobie niszczy stawy, pazury, w dodatku taka podłoga jest sucha, zakurzona względnie zawiera opary detergentów, zimna, nie może w niej pokopać (co uwielbia).

Wybieg balkonowy to bardzo dobry pomysł (jeśli nie masz kawałka trawinka w ogródku, bo tam urzadzić takie poletko jest o wiele łatwiej i jest więcej możliwości), ale pod warunkiem zapewnienia odpowiedniego podłoża. W praktyce wygląda to tak, że robi się duże skrzynki, niekiedy na wymiar całego balkonu i obsadza darnią.

Oto przykład pierwszy z brzegu z fotkami - wybieg kondiego:

http://forum.zolw.info/terrarium-i-wybieg/moje-balkonowe-terra-dla-kuby/

Jak widzisz żółwik ma bezpieczną i przyjazną przestrzeń gdzie może sobie poszaleć. :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Poprawa warunków żółwi: spacery na balkonie, zimowanie?
« Odpowiedź #10 dnia: 25.11.2008, 13:41:40 pm »
Witaj, całkiem w porządku żółwik :)

Wszystko już chyba zostało powiedziane, dodam tylko na temat kryjówki z tekturowego pudełka, bo podobnie kiedyś tam kombinowałam - że mi się ono zupełnie nie sprawdziło. I ze względu na to że bywało traktowane w sposób kulinarny i ze względu na to, że osadzone w nieco wilgotnym podłożu podmakało i odkształcało się. I co było dla mnie najistotniejsze - kilkudniowa kariera tekturowego pudełka zakończyła się prawie że dramatycznie - Zygmunt zaczepił się o nie i z tekturowym pudełkiem na pleckach powędrował wygrzewać się - w stronę żarówki … 

Offline Jola

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
Odp: Poprawa warunków żółwi: spacery na balkonie, zimowanie?
« Odpowiedź #11 dnia: 25.11.2008, 13:58:45 pm »
Dziękuje wszystkim za cenne rady :)
w przyszłym roku postaram się wykombinowac jakiś wybieg dla frankilinów ;D

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Poprawa warunków żółwi: spacery na balkonie, zimowanie?
« Odpowiedź #12 dnia: 25.11.2008, 16:59:50 pm »
Również witam. Pozdrawiam Ciebie i żółwiczki.
TUPTUŚ

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Poprawa warunków żółwi: spacery na balkonie, zimowanie?
« Odpowiedź #13 dnia: 25.11.2008, 17:56:22 pm »
Również witam :)
Żółik wygląda całkiem, całkiem może z wyjątkiej tego że troche ciałka ma za dużo ;) ale to nic, po przejścu na prawidłową diete powinno się wszystko ustabilizować.
Jeżeli już teraz zaczniejsz dużo czytać o zimowaniu to jeszcze w tym roku dasz rade to zrobić. Tylko niech wet oceni czy obydwa żółwiki 'się nadają'.
Wybieg balkonowy bardzo przydatny, jeśli masz malutki balkonik, to dobrze będzie jeśli się bardziej poświęcisz. A obydwa żółwie trzymasz w 1 terra? I bez problemów? Jeśli są różnej płci albo dwa samce to raczej niemożliwe żeby wszystko było ok. Obstawiałabym raczej na 2 samice, no i też żółwik na zdjęciu taki spory.
Dobrze że tu trafiłaś! :)

Offline Grzesiek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: 4
  • Żółw Grecki
Odp: Poprawa warunków żółwi: spacery na balkonie, zimowanie?
« Odpowiedź #14 dnia: 25.11.2008, 18:00:40 pm »
Witaj Witaj.
Jak ja lubię takie otwarte na wiedzę osoby ;).
Część osób co źle trzymała żółwie ma gdzieś nasze rady i dalej tkwi w tych swoich przekonaniach.
Ludzie co nagle to po diable.
Ja bym jeszcze nie zimował.
Może to są 2 różne płci tylko że jeszcze nie dojrzale płciowo. Hormony w samcu jeszcze nie buzują i nie czuje tego popędu :P.
Ale niech lepiej odpowiedni wet to stwierdzi.