Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 09.05.2024, 20:38:32 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Buduję moje pierwsze terrarium... - pomożecie?  (Przeczytany 6383 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Puncia

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 4
Buduję moje pierwsze terrarium... - pomożecie?
« dnia: 07.05.2011, 07:48:11 am »
decyzja zapadła...
po paru miesiącach czytania forum,zaczynam nieśmiało budowę terrarium dla żółwika :laugh:
ten wątek będzie relacją z mozolnego aktu tworzenia czegoś z niczego ;)
powiem tak chcę zrobić terrarium sama,jak najtaniej,oczywiście nie chce by oszczędność wpłynęła na bezpieczeństwo, funkcjonalność czy komfort terra! ^-^
decyduje się na żółwika stepowego lub greckiego,nie ukrywam ze mam zamiar starać się adoptować gadzika!(ale to będze całkiem inna historia-a może założyć bloga ?)
moje pytania sa pogrubione i podkreslone
a więc do dzieła...

Budowę terrarium  zacznę od wybrania się na pierwsze zakupy, najbliższy  market w którym dostanę towar który potrzebuję to leroy merlin dlatego tam też się udam...
wymyśliłam że kupię dwie płyty OSB początkowo myślałam nad gruboscią 12mm ale już dowiedziałam się ze lepiej głupsza-więc będze 15lub 18mm mniej więcej taka-wymiary 125-i to by była krótsza ściana terra na 250cm tu ucięła bym metr i dno mojego terra zajęło by 125x150cm
wiem ze im bliższe kwadratowi tym lepiej ale myślę ze te wymiary nie są złe-chyba ze zrobić125x125 ale myślę ze szkoda tych 25cm-jak myślicie?

 teraz myślę czy nie kupić płyty wiórowej-nada się?bo było by chyba trochę taniej ale jak się nie nada to zostaje przy płycie OSB!
gwoździe ,wkręty śruby itp w domu mam:)
silikon też-tylko czy moze być taki zwykły czy musi być specjalny?
jaką folią wyłożyć dno terra przed nałożeniem ziemi...

to by było na tyle
czekam na wasze odpowiedzi podpowiedzi i po ukończeniu tego etapu prac dam wam znać,wstawię fotki i zasypie nowymi pytaniami technicznymi... :-*

Offline kontodousuniecia

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Reputacja: 4
  • Posiadam żółwia stepowego
Odp: Buduję moje pierwsze terrarium... - pomożecie?
« Odpowiedź #1 dnia: 07.05.2011, 10:43:09 am »
a do czego potrzebny ten silikon ?

Offline only4fun

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 1
Odp: Buduję moje pierwsze terrarium... - pomożecie?
« Odpowiedź #2 dnia: 07.05.2011, 10:46:50 am »
Co do tej płyty wiórowej to oczywiście że się nada. Np. spód z tańszej płyty wiórowej, której i tak nie widać, a boki z płyty OSB. Płyta 12mm w zupełności wystarczy. Ja mam takie terrarium (nawet wymiary bardzo podobne) i jestem bardzo zadowolony --> link do wątku ze zdjęciami. Silikon tak jak powiedział misio, do tego typu terrarium nie będzie potrzebny.
Impossible is nothing

Offline Puncia

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 4
Odp: Buduję moje pierwsze terrarium... - pomożecie?
« Odpowiedź #3 dnia: 07.05.2011, 11:53:00 am »
acha czyli składań dna nie musze uszczelniać silikonem??
a terarium nie musi być od góry zamknięte -czytałam ze nie musi ze nawet lepiej bo wentylacja lepsza
dla zółwi z terenów tropikalnych chyba powinno ale stepki chyba lepiej w otwartym tak?
 

Dodano 07.05.2011, 11:56:23 am
Co do tej płyty wiórowej to oczywiście że się nada. Np. spód z tańszej płyty wiórowej, której i tak nie widać, a boki z płyty OSB. Płyta 12mm w zupełności wystarczy. Ja mam takie terrarium (nawet wymiary bardzo podobne) i jestem bardzo zadowolony --> link do wątku ze zdjęciami. Silikon tak jak powiedział misio, do tego typu terrarium nie będzie potrzebny.
a twoje stoi na podłodze? bo ja chciałam na nużkach więc podparte w4 miejscach tylko
 

Dodano 07.05.2011, 12:46:18 pm

a co do oświetlenia to  grzewcza punktowo  a światło z UVB ma być na całym terrarium czy ogarniać tylko jego czesc
czy obie lampy lepiej jak są blisko-chyba tak bo żówik jak sie nagrzewa to łapie uv tak? czy na takie terrarium lepiej rura-jakie są różnice cenowwe?a i rura moze być w normalnej obudowie z świetlówki?
może być zamontowana na jednym boju czy musi być na srodku szer?
« Ostatnia zmiana: 07.05.2011, 12:46:18 pm wysłana przez Puncia »

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Buduję moje pierwsze terrarium... - pomożecie?
« Odpowiedź #4 dnia: 07.05.2011, 13:06:42 pm »
cześć, jak Ci się zmieści pudło 125x150 to nie ucinaj, 25 cm to wbrew pozorom bardzo dużo, wiem bo w moim niestety zostało prawie tyle przycięte i różnica jest znaczna. Więcej o moich zmaganiach w tym wątku Płyta wiórowa jest ogólnie jak najbardziej OK, ja mam QSB na spód i dwa boki, tylko jak mogę radzić to daj ją tylko na spód, OSB jednak estetyczniej wygląda. Jak chcesz na nóżkach to 12 na pewno będzie za cienka, do środka wejdzie Ci min.200 litrów podłoża a to trochę waży. Zawsze można spytać w sklepie takim o poradę, tzn ile udźwignie skrzynia o podanych wymiarach (z tego co pamiętam mi taki pan doradził 15, tyle że moje nie na nóżki a na lekką pochyłość jednie).
Silikonu to jak już Ci napisali inni użytkownicy nie potrzeba,  to nie akwarium i jak wyłożysz folią/linoleum ziemia nie wyleci :) Folię kupisz w ogrodniczym, proś najgrubszą. 
 

Dodano 07.05.2011, 13:22:02 pm
a co do oświetlenia to  grzewcza punktowo  a światło z UVB ma być na całym terrarium czy ogarniać tylko jego czesc
czy obie lampy lepiej jak są blisko-chyba tak bo żówik jak sie nagrzewa to łapie uv tak? czy na takie terrarium lepiej rura-jakie są różnice cenowwe?a i rura moze być w normalnej obudowie z świetlówki?
może być zamontowana na jednym boju czy musi być na srodku szer?

Generalnie podziel terrarium na dwie strefy na zasadzie 1:3, w ciepłej niech świeci grzewcza punktowo nad jakimiś kamieniami/miejscem do wygrzewania oraz najlepiej świetlówka uvb typu "rura", niech jej światło nie dochodzi do około 1/3, tam zrób strefę chłodniejszą gdzie żółw będzie miał kryjówkę i miejsce odpoczynku. Promienie ze świetlówki uvb nie ogrzeją żółwia, będzie się on naświetlał wszędzie gdzie one dotrą, w każdym miejscu tej strefy ciepłej i jasnej. Co do montażu świetlówki to niestety nie mam pojęcia. Zerknij do tego wątku, który podał Ci only4fun, były w nim rozwiązania dotyczące lamp i ich montażu.
« Ostatnia zmiana: 07.05.2011, 13:22:02 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline only4fun

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 1
Odp: Buduję moje pierwsze terrarium... - pomożecie?
« Odpowiedź #5 dnia: 07.05.2011, 13:30:24 pm »
Oczywiście, że nie stoi na podłodze. 4 nóżki na taką powierzchnię to zdecydowanie za mało. Płyta może się wygiąć pod naporem podłoża. Ja mam ich 12 (4 rzędy po 3) albo 15 (5 rzędów po 3), już nie pamiętam. Wykonane są z deski o grubości 2cm.
Na takie terrarium powinna wystarczyć świetlówka UVB o długości 90cm (dla stepowego repti glo 10) i punktowa lampa grzewcza (zwykła lustrzanka). Świetlówka najlepiej jakby była na środku szerokości, bo w takim położeniu promienie UVB docierają do większej powierzchni terrarium.
Impossible is nothing

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Buduję moje pierwsze terrarium... - pomożecie?
« Odpowiedź #6 dnia: 07.05.2011, 13:58:43 pm »
Zamiast folii radziłabym kupić Ci lakier ochronny (puszka koło 15zł) i nałożyć 2-3 warstwy. Szukaj takiego ekologicznego, bez zapachu. Silikon do uszczelnienia brzegów płyt też jest ok, żeby nic się nie dostawało w szczeliny. Ja w jednym terrarium zrobiłam spód z płyty wiórowe i dziś żałuję bo się zarywa, ugina. Lepiej kupić OSB i nie oszczędzać na wiórowej bo nie warto. U mnie po 1,5 roku istnienia spód terra nadaje się do wymiany.

Offline Puncia

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 4
Odp: Buduję moje pierwsze terrarium... - pomożecie?
« Odpowiedź #7 dnia: 07.05.2011, 14:45:44 pm »
dzięki za informacje chyba zain westuje w płyte osb 18mm na spód- i z nej będą krutsze boki tez i np9 albbo 12 na boki dłuższe moze być?
a rure można wsadzić w zwykła obudowe z swietluwki czy musi być specjalna do UVB? bo zarówka specjalna
czyli światło UV na całe terarium a grzewcza nad kamieniem i blisko basen zeby woda była ciepła?
przeszłam sie na podwórko wokół mojego domu nie szukając znalazłam5 rodzajów roslinek zielonych poza stokrotkami mleczami trawami i dzikimi bratkami-teraz je identyfikuje

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Buduję moje pierwsze terrarium... - pomożecie?
« Odpowiedź #8 dnia: 07.05.2011, 17:45:37 pm »
dzięki za informacje chyba zain westuje w płyte osb 18mm na spód- i z nej będą krutsze boki tez i np9 albbo 12 na boki dłuższe moze być?
a rure można wsadzić w zwykła obudowe z swietluwki czy musi być specjalna do UVB? bo zarówka specjalna

boki mogą być z cieńszej płyty, tylko uważaj wtedy z długością śrub/gwoździ, musisz użyć dwóch rodzajów.
Co do obudowy świetlówki uvb to z przekopywania forum wynika, że można kupić zwykłą w elektrycznym --> http://forum.zolw.info/swietlowki-uvb-i-lampy-grzewcze/jaka-oprawa-do-swietlowki-repti-glo-10-0-30-w-91-cm/msg6392/#msg6392, http://forum.zolw.info/swietlowki-uvb-i-lampy-grzewcze/swietlowka-uvb/msg12516/#msg12516, http://forum.zolw.info/swietlowki-uvb-i-lampy-grzewcze/oswietlenie-pare-pytan/msg32558/#msg32558 lub targnąć się na samodzielne wykonanie --> http://www.terrarium.com.pl/forum/viewtopic.php?t=167960.
 

Dodano 07.05.2011, 22:08:42 pm
Oczywiście, że nie stoi na podłodze. [..] Ja mam ich 12 (4 rzędy po 3) albo 15 (5 rzędów po 3), już nie pamiętam. Wykonane są z deski o grubości 2cm.

No wiesz co, i nie wrzuciłeś zdjęć z budowy tych nóżek? Jestem zawiedziona ;)
« Ostatnia zmiana: 07.05.2011, 22:08:43 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline only4fun

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 1
Odp: Buduję moje pierwsze terrarium... - pomożecie?
« Odpowiedź #9 dnia: 08.05.2011, 07:47:37 am »
Viktoria, w sumie fakt, płyta może być słabsza, do tego ta którą ja użyłem jest już dość stara. Dlatego zrobiłem tyle "nóżek", żeby się nie wygięła za szybko. Zresztą jak już trzeba będzie ją wymienić to się wymieni :)
semiramida, to są niechlujnie poprzykręcane prostokątne kawałki desek, więc nie ma czego specjalnie oglądać :p mają być funkcjonalne nie wyglądać.
Impossible is nothing