Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 07:55:18 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Sprzątanie  (Przeczytany 17051 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Sprzątanie
« Odpowiedź #15 dnia: 07.02.2010, 13:02:14 pm »
aha, to ten lamparcik... przepraszam nie skojarzyłam.. ;) to dla lamparciego sama ziemia to może być później za wysoka wilgotność, rzeczywiście. a jak sika, to ten mocz powinien być raczej taki bardziej gęsty, biały. a jest wodnisty? może żółw ma coś z nerkami? skoro dieta dobra, to może jakieś przeziębienie?
ale jak sobie poradzić z obfitym sikaniem to nie wiem. zresztą może tak ma być, że dużo pije i dużo sika - nie wiem, nie miałam nigdy przyjemności pracować z lamparcimi i to w takich rozmiarach  ;)
u mnie żółwie to najczęściej w trakcie kąpieli załatwiają większość swoich potrzeb więc później w terrarium to już niewiele wydalają. mocz wsiąka w podłoże (gruba warstwa ziemi), a kał usuwam i problemu nie ma...
 

Dodano 07.02.2010, 13:04:47 pm
a i teraz widzę, że wcześniej był w nie najlepszych warunkach, więc rzeczywiście może mieć problemy z nerkami przez nieodpowiednią dietę.
« Ostatnia zmiana: 07.02.2010, 13:04:47 pm wysłana przez Viktoria »

Offline Nila

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 2
Odp: Sprzątanie
« Odpowiedź #16 dnia: 07.02.2010, 14:51:57 pm »
W moczu nic gęstego czy białego nie ma (a chyba powinien mieć).  Można  powiedzieć, że jest bezbarwny. W sklepach u mnie nie ma bukowego czy kokosowego podłoża. A żółw na to... ,że mozna byłoby coś polebszyć, "bo nawet jak sie zleje w nocy na potęgę , to do rana w tym spać marna przyjemność". 
« Ostatnia zmiana: 07.02.2010, 14:58:34 pm wysłana przez Nila »

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Sprzątanie
« Odpowiedź #17 dnia: 07.02.2010, 16:06:09 pm »
Niezależnie od gatunku żółwia trociny na podłoże się absolutnie nie nadają. No ile można o tym pisać?! :( Kto w naturze widział gdzieś jakieś trociny, po których biegają żółwie?! Są inne, bardziej odpowiednie podłoża. A jeśli chodzi o jego picie, to w sumie nie wiem, czy to nie jest oznaka jakiejś poważnej choroby?! Być może - tak jak wspomniała Viktoria - ma on coś z nerkami nie tak, skoro w kółko oddaje mocz?!
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Nila

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 2
Odp: Sprzątanie
« Odpowiedź #18 dnia: 07.02.2010, 16:37:04 pm »
Jeżeli chodzi o jego temat zdrowotny , to jest w dziale ogólnym. Mi chodzi tu o problem higieniczny, ..no taki SIKAJĄCY . Jak mu zorganizować miejsce w którym mieszka, żeby nie przebywał w tym moczu, który wydala.?

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Sprzątanie
« Odpowiedź #19 dnia: 07.02.2010, 16:44:41 pm »
To będzie trudne, ponieważ żółwie nie należą do zwierząt higienicznych... Załatwiają one swoje potrzeby praktycznie wszędzie, nie tylko tam gdzie śpią, ale i też tam gdzie jedzą. Moje robią dokładnie to samo i wydaje mi się, że rady za bardzo na to nie ma...
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Sprzątanie
« Odpowiedź #20 dnia: 07.02.2010, 20:46:50 pm »
Lamparcie piją sporo i potem sikają solidnie, ale te 0,5 litra to bardzo dużo.
On zapewne załatwia się rano. To jak mu potem zmieniasz podłoże to nie powinno być problemu, że ma za mokro.
Trociny powinnaś w ogóle usunąć. Można dać torf kokosowy, kostkę bukową, ziemię bez nawozów.
Żwirku dla kota bym nie ryzykowała, nawet pod spód - to jednak chemia i nie wiadomo co za opary się z tego będą wydzielać.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Sprzątanie
« Odpowiedź #21 dnia: 07.02.2010, 21:08:59 pm »
0,5 Litra?  :o
To mój stepek nic nie pije xD

Offline Nila

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 2
Odp: Sprzątanie
« Odpowiedź #22 dnia: 07.02.2010, 21:59:31 pm »
Tu podaję jako przykład foty kryjówki żółwia, zrobionej dnia 26 stycznia, z płyty która była plecami szafy. Chodzi mi te zacieki  i na zwrócenie uwagi, że tyle litrow  moczu to na prawdę jest kłopot. Chyba nikt z Was tego nie ma, ale wyobrażcie sobie jakbyście codziennie wlewali do waszego tera szklankę lub dwie wody co by się działo!

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Sprzątanie
« Odpowiedź #23 dnia: 07.02.2010, 22:01:19 pm »
ale wyobrażcie sobie jakbyście codziennie wlewali do waszego tera szklankę lub dwie wody co by się działo!
heh ja co dzień zraszam terrarium i też wychodzi jakaś szklanak na dzien :P

Offline Nila

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 2
Odp: Sprzątanie
« Odpowiedź #24 dnia: 07.02.2010, 22:03:26 pm »
Wiem, że foty kiepskiej jakości, ale z tych co przed chwila nacykałam wybrałam najostrzejsze. Zraszanie to co innego. nie powoduje takich skutków.i
« Ostatnia zmiana: 07.02.2010, 22:16:14 pm wysłana przez Nila »

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Sprzątanie
« Odpowiedź #25 dnia: 07.02.2010, 22:13:09 pm »
Kryjówka fajna ..

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Sprzątanie
« Odpowiedź #26 dnia: 08.02.2010, 19:24:50 pm »
no kryjówka fajna może spróbuj dół tej kryjówki folią ogrodniczą okleić
Pozdrawiam Jakub

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Sprzątanie
« Odpowiedź #27 dnia: 09.02.2010, 18:09:21 pm »
Faktycznie - kryjówka już podmiękła.
Nadal tyle sika? Mocz żółwi lamparcich jest praktycznie bez białej wydzieliny - tym akurat nie masz sie co martwić.
Mnie jeszcze na myśl przyszło coś takiego - wziąść plastikową kuwetę, nałożyć do niej torfu kokosowego uprzednio wysuszonego (moża toto na allegro kupić) i wstawić tam gdzie ma kryjówkę. Torf pochłania bardzo dużo wody i spływa ona na spód, natomiast z trocin i siana to Ci się taka papka robi, bo w to podłoże dobrze nie wsiąka.
Z kuwety łatwiej będzie potem wymienić podłoże i nie będzie przesiąkało na spód terra.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Nila

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 2
Odp: Sprzątanie
« Odpowiedź #28 dnia: 10.02.2010, 22:26:48 pm »
Pomysł z kuwetą superrrr :D :D :D. Właśnie takie rozwiązanie mi pasuje. Byłam w zoologu i dałam zadatek na te podłoże kokosowe (będzie w pt - sob) i kubiłam kuwetę z plastiku. Sąsiad "złota rączka" zachęcony pochwałą z strony użytkowników tej stony, że kryjówka, którą zrobił się podoba wziął się za klecenie nowej pod wymiar kuwety. Domek ma ją opasywać i nie powinno być zadnych przecieków. Udawał, że niby nie zwraca uwagi na komentarze, ale widziałam jak się cieszy. Skromny jest.
Co do trocin to już 1 dnia na forum się dowiedziałam, że są nieodpowiednie, ale mój Ż Leon tak mieszkał przez ostatnie 2,5 roku i dopóki nie wydobrzeje nie chcę mu robić radykalnych zmian, dlatego je zostawiłam, ale dałam też korę i ziemie. Wiem też, że ma np za małą miseczkę na wodę, bo jak zaczyna pić muszę 1-2 razy mu dalać, ale też mu jeszcze nowej XL nie włożyłam. Nie chcę mu robić zamota.
P.s. fajnie, ze chociaż siuskom żółwia nic  nie brakuje!

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Sprzątanie
« Odpowiedź #29 dnia: 10.02.2010, 22:39:16 pm »
Co do trocin to już 1 dnia na forum się dowiedziałam, że są nieodpowiednie, ale mój Ż Leon tak mieszkał przez ostatnie 2,5 roku i dopóki nie wydobrzeje nie chcę mu robić radykalnych zmian, dlatego je zostawiłam, ale dałam też korę i ziemie.

Właśnie między innymi przez te trociny on nie może wydobrzeć... :( Zmiana podłoża, w dodatku na lepsze, nie jest jakąś radykalną zmianą. Ja na Twoim miejscu aż tak bym się z tym nie cackał i je po prostu wywalił, bo skoro masz ziemię i korę, to te trociny - w dodatku szkodliwe - są tam w terrarium potrzebne jak drzwi w lesie.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl