Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 08:48:12 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Terrarium dla żółwia stepowego  (Przeczytany 22554 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #15 dnia: 11.02.2010, 22:47:34 pm »
Hm... wątek miał w zasadzie dotyczyć terrarium, a zostało tu poruszonych tyle tematów (z nim niezwiązanych), że niewiadomo od czego zacząć. Może wpierw (krótko) na temat kąpieli. Żółwie powinno kąpać się z reguły, gdy są odwodnione, chore (i leczenie tego wymaga), przed zimowaniem i po, jak i również czasami profilaktycznie, co nie oznacza, że musi to być co 3 dni – jak tu niektórzy proponują. Ja swoje żółwie (mam dwa greckie) kąpie rzadziej niż raz na 2 tygodnie, a czasami wcale ich nie kąpie, a mimo to mają się bardzo dobrze. Z kąpielami nie ma co przesadzać, bo wbrew pozorom są one jednak dla żółwia stresujące. Tak więc jeśli masz w terrarium basenik z wodą, do którego żółw może wejść i napić się wody to nie powinnaś go często kąpać, chyba że - tak jak już wspomniałem - sytuacja tego wymaga.

Druga sprawa (dotycząca wątku) to terrarium. Terrarium samo w sobie jako skrzynia nie jest aż tak istotne jak jego wyposażenie, a więc podłoże, lampy, dekoracja... Za terrarium nie musi służyć znany nam pojemnik ze szkła. Równie dobrze może to być jakaś drewniana skrzynia lub jakiś plastikowy pojemnik  – warunek jest jednak taki, że powinno być ono odpowiednio duże, tak aby żółw czuł się w nim swobodnie. Jeśli chodzi o żarówki, to mam nadzieję, że pan ze sklepu dobrze Ci doradził, jakie są potrzebne?! Pytam ponieważ, jeszcze nie raz się przekonasz, że taki pan ze sklepu ma nierzadko wiedzę na temat żółwi taką, jaką świnia na temat gwiazd – czyli żadnej, niestety.... :( Często jest bowiem tak, że sprzedają oni ludziom rzeczy, które w ogóle się do hodowli nie nadają. Rzeczy te nierzadko zwierzętom nawet szkodzą – także i tutaj trzeba być ostrożnym, nie tylko wtedy kiedy się czyta polskie książki na temat żółwi ;D

W każdym razie jak już wszysto będziesz miała (terrarium, oświetlenie itp.) to postaraj wstawić się fotki – być może, że trzeba będzie coś zmienić, tak aby żółw nareszcie miał to, czego potrzebuje  ;)
« Ostatnia zmiana: 11.02.2010, 22:49:15 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #16 dnia: 12.02.2010, 05:22:52 am »
Tak wiele tematów poruszono , bo i sprawa nie jest taka codzienna..
Jak wyczytywałam wszystkie możłiwe dostępne materiały w internecie , to myślałam ,że jak mój żółwik przeżyje 20 lat - to będzie w sam raz. Bo może nie miałby się Nim kto potem opiekować. Każdy etap życia daje inne spojrzenie na te same sprawy. Zauważycie to również u siebie w odpowiednim dla Was czasie.
Anuszka ma SERCE - dobre serce. A tego nie da sie ani nauczyć, ani kupić.
Dlatego myślę,że Jej żółwik jest i będzie szczęśliwy. A czy nie to jest najważniejsze?
Pozdrawiam cieplutko..
P.S. Anuszka jak zrobisz zdjęcia , to spróbuj je wstawić. Pewno najbardziej chodzi o to ,czy nie ma deformacji i krzywicy z powodu braku wymaganych żarówek. Tudzież odpowiedniej diety. ;)
Alicja

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #17 dnia: 12.02.2010, 08:35:45 am »
dodalam zdjecia Pazurka w watku o naszych pupilach:)
 

Dodano 12.02.2010, 17:43:26 pm
terra przyjechalo :D oswietlenie i oslonki na zarowki tez juz kupione. Na weekend bedzie montowane oswietlenie. I juz mam do was pytanie. Pan u ktorego kupowalam oslonki na zarowki zapalil sobie jedna z nich i  powiedzial: "Ale sie szybko nagrzala, moje swietlowki sie tak nie nagrzewaja. (ze co? ta moja jakas wadliwa?) Niech pani uwaza zeby gada nie spalic (!), ale pani sobie siekiere wybrala" :o Ja mu na to, ze to mi sprzedawca taka doradzil, gdy podalam wymiary terra. Podaje wam co dzis zostalo przywiezione do mojego domu i blagam, powiedzcie, ze nikt mnie nie oszukal i mam dobre zarowki :'(
pierwsza- Repti Glo 5.0UVB 26W, druga-Repti Basking Spot Lamp 40W. I od razu zadam wam pytanie, ktore mi sie nasunelo. Jak to jest? Swieca sie te zarowki, ja kontroluje czy temp nie jest za niska lub za wysoka a gdy tak sie dzieje to co robie? Wylaczam jedna z nich? I jak ma sie temp dzienna do nocnej? Bo domyslam sie, ze nie sa one rozne. Przepraszam za infantylnosc moich pytan, ale ja naprawde w sprawie terra jestem zielona :'(
« Ostatnia zmiana: 12.02.2010, 17:43:26 pm wysłana przez anuszka »

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #18 dnia: 12.02.2010, 18:20:49 pm »
kontrolując temperaturę musisz mieć dużo pod uwagę, jeśli temp jest za wysoka trzeba zmniejszyć dopływ ciepła(zgasić żarówkę która daje CIEPŁO), jeśli chodzi o noc to wyłanczaj wszystkie żarówki tak aby temperatura wyniosła 20, 22*C
 

Dodano 12.02.2010, 18:26:45 pm
mi się wydaje że nie spalisz gada,żarówka nie są takie złe
« Ostatnia zmiana: 12.02.2010, 18:26:45 pm wysłana przez majka7412 »
pozdrawiają hela i parys

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #19 dnia: 12.02.2010, 18:46:49 pm »
Żarówki są OK. Ja też mam taką samą grzewczą ZooMedu 40 W i żołwie się nie usmażyły.

Żarówek sie nie gasi bo jest za ciepło, a potem znów nie zapala. Pracują w cyklu dziennym max. 12 godz. Teraz może to być w granicach 8-9 godz. bo jeszcze zima jest. Dopasujesz czas oświetlenia i ogrzewania do trybu życia żółwia.
W dzień palą się obie żarówki - grzewcza i UVB. Pod grzewczą powinno być dla stepka ok. 35 stopni (oczywiście wahania np. w granicach 33-36 stopni są możliwe - cały czas temp. taka sama nie będzie), jak jest za ciepło - to nalezy żarowkę podnieść wyżej, albo zmienić na słabszej mocy. Jak za zimno - to kupić mocniejszą, albo opuścić.
W nocy spadek może być nawet dość spory - chyba nie masz w domu mniej niż 18 stopni w nocy?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #20 dnia: 12.02.2010, 19:08:29 pm »
No nie, az tak zimno nie mam :D Kaloryfer ma maksa ustawiony, wiec cieplo jest. Tak sie ciesze, ze jest takie forum, ze moge dostac tyle cennych rad, mam zolwia od nastu lat a okazuje sie, ze wiele nie wiedzialam:(  Aklimatyzuje Pazura w nowym domku. Na razie bez lamp, bo tego sama skrecic nie umiem, tylko siankiem i mielonym drewnem wylozone, ale chyba sie mu podoba:) Najpierw z zaciekawieniem mi sie przygladal, bo wczeniej nie mial perspektywy ze swojego terra, bo to szafka byla, a teraz widzi caly pokoj:) i lebek wyciaga, zeby lepiej wszystko widziec. Chyba juz sie ulozyl do snu, zakopal sie do polowy w sianku i odwrocil do mnie pupa :D

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #21 dnia: 12.02.2010, 19:35:51 pm »
http://forum.zolw.info/terrarium-i-wybieg/nowe-terro-lamparcich/


Anuszka obejrzyj to zdjęcie terrarium. Może coś Ci wpadnie w oko.
( Ankan przepraszam Cię ,że znów komuś polecam Twoje terrarium , ale to takie najlepsze ,przejrzyste zdjęcie  terrarium dla kogoś kto zaczyna, może umieściłabyć jakbyś znalazła chwilkę , zdjęcie wykończonego terrarium  - ja mam szklane Exo-Terra , otwierane i na wzór się nie nadaje, dla dużego żólwia ) .

Anuszka piszesz coś o mielonym drewnie. A wcześniej w tej szafce to na czym żólwik leżał? Bo może te wióry - wióry to są? zmieniłabyś na coś innego?
Alicja

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #22 dnia: 12.02.2010, 21:07:06 pm »
a wiory to to samo co trociny? Bo ja trocin na pewno nie mam, tylko takie kawaleczki drzewa zmielone. Oczywiscie, ze chetnie zmienie na cos odpowiedniejszego, jesli tylko cos doradzicie to chetnie skorzystam z waszych pomyslow. Dziekuje za pomoc!

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #23 dnia: 12.02.2010, 21:45:20 pm »
ja osobiście radze torf lub ziemie zmieszaną z minimalną ilością piasku. jeśli chodzi o torf to uważaj żeby nie pylił, w terrarium nie może być za małej wilgotności
pozdrawiają hela i parys

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #24 dnia: 12.02.2010, 22:01:01 pm »
Ja też podzielam zdanie, że żarówki masz całkiem dobre - żółw na pewno się nie usmaży. Jeszcze się może okazać, że 40-tke grzewczą będziesz musiała zamienić na 60-tkę, bo może będzie jednak za słaba?! Musisz zmierzyć temperaturę bezpośrednio pod lampką, a także w innych częściach terrarium - wtedy ocenisz sytuajcę. Jeśli chodzi o same żarówki, to dobrze byłoby, gdyby grzewcza i UV-ka wisiały obok siebie, albo po prawej, albo po lewej stronie terrarium, tak ażeby powstały w terrarium dwie strefy (ciepła i nieco chłodniejsza).
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #25 dnia: 12.02.2010, 22:53:36 pm »
Nie zapomnij o fotkach !

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #26 dnia: 12.02.2010, 22:58:39 pm »
A co to za kawałki zmielonego drewna? To podłoże ma jakąś nazwę - bo ja też mam na części terra drewienka bukowe.
W części wilgotnej lepsze byłoby podłoże utrzymujące wilgoć - na chwilę obecną to chyba najsensowniej jest zmieszać tzw. torf kokosowy (taki brykiet do namaczania) z ziemią do terrariów, bo darni nigdzie nie wykopiesz, ziemi też nie. Same drewnienka i siano mogą dawać zbyt niską wilgotność.

Alcia - miło mi, że terrarium Ci się podoba...:) W dalszej części wątku są zdjęcia z kolejnych faz budowy, ale postaram się dorobić i dorzucić jakieś obrazujące obecny wygląd z góry.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #27 dnia: 13.02.2010, 05:57:03 am »
http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/budowa-terrarium-dla-zolwia

Anuszka w tym linku jest naprawdę wszystko. I nawet zdjęcia fajne. Darń jest najczęściej polecana .Ale teraz jej nie ma jak zdobyć. Bo też pasuje ,żeby była zdrowa , nie pryskana , nie wykopana koło drogi miejskiej. Ankan ma rację same drewienka bukowe- są wygodne, polecane w drugiej, czy trzeciej kolejności- ale jest bardzo sucho. Mam je częściowo - to wiem. Torf z włókna kokosowego kupuje się w takiej bryle i namacza w misce 15 minut. Te wióry nie są polecane. Mogą uczynić różne szkody. Mogą zaprószyć oczka żółwika , będzie je tarł łapkami. A ma oczka ciut opuchnięte i nie potrzeba Mu bardziej.

( Ankan właśnie takie zakończone w całości zdjęcie terrarium by się przydało. Było kilka osób z dużymi żółwikami. A większość zdjęć jest z oddali, bądź fragmenty ).
Alicja

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #28 dnia: 14.02.2010, 19:51:43 pm »
zdam wam relacje z moich postepow w budowaniu terra:)

No wiec terra juz stoi, lampy podlaczone, podoze kupione (bede wyscielac jutro, gdy kupie jakis material absorbujacy wilgoc). Pazurek zycje od dzis w nowym domku i chyba bardzo mu sie podoba, lezy pod grzewcza z wyciagnieta szyjka ;D Polozylam kolo niego termometr, zeby zobaczyc czy lampa nie jest za nisko. Na razie w terra ma tylko sianko, basenik i kryjowke, wiem, skromnie, ale po co wysypywac podloze dzis skoro jutro bede wyscielac spod materialem.
A tu Pazurus i jego nowy domek :D
Dziekuje wam za pomoc, pewnie jeszcze bede miec jakies pytania ;D

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #29 dnia: 14.02.2010, 20:48:03 pm »
No to fajnie, że żółwik ma już chociaż te lampy  :) Teraz czekamy z niecierpliwością na ostateczne fotki terrarium. 
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl