Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 06:46:34 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Terrarium dla żółwia stepowego  (Przeczytany 22553 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #30 dnia: 15.02.2010, 08:05:15 am »
Wszystko cacy ale ten termometr weź z ziemi ..
Jak żółw na tym stanie i pęknie to lipa będzie ..
Przybij go gdzieś w terra na ściance .

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #31 dnia: 15.02.2010, 09:00:39 am »
Po żarówkami połóż jakiś płaski kamień - żeby miał miejsce do wygrzewania, a basen przesuń trochę dalej - nalepiej w narożnik.
I czekamy na efekt końcowy..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #32 dnia: 15.02.2010, 09:22:36 am »
Termometr kup sobie przyklejany i higrometr od razu. Ten termometr to chyba tylko tak dla siebie, do sprawdzenia, jednorazowe położenie. Ale przy samym suchym podłożu- sianko - wilgotność może być marna. Chyba,że masz wilgotność dużą w pokoju.
Alicja

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #33 dnia: 15.02.2010, 12:13:11 pm »
ach, pisalam, ze to sianko to tylko na weekend bylo a dzis kupilam material absorbujacy wilgoc i od razu po powrocie do domu zabralam sie za urzadzanie terra:) Termometr lezal na ziemi chwilowo, chcialam zobaczyc jak bedzie zmieniac sie temp pod grzewcza, nie chcialam malucha poparzyc. I chcialam ustalic na jakiej wysokosci ja umiescic, zeby na dole byla optymalna temp. Przesylam zdj prototypu terra. Spojrzcie na blogostan na pyszczu Pazurka ;D Strasznie lyso w terra, koniecznie musze jakies kamienie, konary itp przeszkody umiescic. No i cos zielonego, zeby sobie podsubywal. Bardzo sie staralam, mam nadzieje, ze terra wyglada ok, mam tylko problem gdzie postawic basenik, blizej kanienia do wygrzewania czy z boku wejscie do kryjowki?

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #34 dnia: 15.02.2010, 12:48:03 pm »
No troszkę jeszcze łyso.Masz rację.A Pazurek wybrał miejsce pod lampami bardziej?
Basenik gdzieś wyczytałam ,że w okolicach żarówki grzejnej,ale nie pod nią. Tak aby woda nie była całkiem zimna. Ale Witia ostatnio zwrócił mi uwagę,że za blisko chyba mam żarówki. Więc wybierz kawałek od żarówki może.
Alicja

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #35 dnia: 15.02.2010, 13:01:07 pm »
No wlasnie non stop pod lampami siedzi :o Ani razu do kryjowki nie wszedl, nawet jak go specjalnie postawilam kolo wejscia do norki to od razu w tyl zwrot i biegiem pod lampy

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #36 dnia: 15.02.2010, 14:42:58 pm »
Wiesz co ..  U mnie to stepek rzadko kiedy w kryjówce śpi .. raczej sie pod ziemie zakopuje i tak do rana .

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #37 dnia: 15.02.2010, 14:58:45 pm »
A co masz za podłoże - kora, czipsy kokosowe?
Zrób jeszcze może zdjęcie całego terra - bo tak mało widać.
Podstawek z wodą bym dała w róg - mniej go będzie żółw taranował.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #38 dnia: 15.02.2010, 15:20:12 pm »
Mojemu coś odbija .. Cały czas demoluje mi trawe ! Co go przeniose to z powrotem :(

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #39 dnia: 15.02.2010, 16:46:21 pm »
Anuszka siedzi pod lampami, bo ich wcześniej nie miał? Widocznie sam odczuwa taką potrzebę. My tez czasem mamy takie odczucia. Mówi się również o walorach grzania. O leczniczym działaniu. To dobrze,że Pazurek ma jedną potrzebę zaspokojoną,bardzo ważną dla Niego teraz.
Alicja

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #40 dnia: 15.02.2010, 16:47:36 pm »
No wiec kolo kryjowki jest generalnie bardziej "mokro"- tam jest torf i torf zmieszany z podlozem kokosowym. Im blizej lamp tym robi sie bardziej sucho. No wiec po drugiej stronie sa drewienka bukowe i jak to bylo napisane na opak "kora duza"-kawalki kory kilkucentymetrowe. Genaralnie nie wiem czy Pazurek nie jest jakis taki malo aktywny. No mowie Wam, caly dzien pod lampami! Rainok, ja to bym chciala zeby moj demolowal :D Wiedzialabym, ze z nim wszystko ok:) Nie wiem czy zrobilam wszystko tak jak trzeba:( A tu zdj calego terra

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #41 dnia: 15.02.2010, 18:40:04 pm »
Kryjówka wyszła fajnie...:)
Co do podłoża - to generalnie torf kokosowy i drewienka bukowe są OK. Na tą korę na wierzchu uważaj bo ma tendencje do pleśnienia. Drewienka bukowe lepiej się trzymaja.
Może jeszcze jakieś kawałki kory (np. z dębu korkowego) do wspinaczki by się przydały. Roślinę raczej zaraz zje to szkoda wstawiać.
Zaklej mu przynajmniej tylną szybę jakąś tapetą, żeby nie widzał tyle przestrzeni.
I uchyl trochę szybki - w szklanym terro robi się bardzo szybko zaduch. Nie stawiaj też terrarium tak, żeby padały na nie bezpośrednio w południe promienie słoneczne - nagrzewa się błyskawicznie.
Jakieś wielkości jest terro?
Żółwik jest pewno nieco zestresowany przeprowadzką i jeszcze zima jest - stąd taki mało ruchliwy jest. Daj mu trochę czasu żeby się przyzwyczaił.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #42 dnia: 15.02.2010, 18:55:44 pm »
no świetnie to bardzo dobra alternatywa dla poprzednich warunków twojego żółwika ja bym trochę "odświerzył" to terrarium jakąś tapetkę strzelił na tył żeby troche więcej koloru było ale ogólnie ok :D
Pozdrawiam Jakub

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #43 dnia: 15.02.2010, 19:04:26 pm »
no wlasnie dzis jest pierwszy dzien istnienia terra, nie mialam jeszcze zadnej koncepcji co do "upiekszania", najbardziej zalezalo mi na tym, zeby mial odpowiednie podloze i oswietlenie. A o reszcze pomysle pozniej. Poza tym nie ukrywam, ze wydatki zwiazane z terra bardzo nadszarpnely moj budzet :'( Oczywiscie, ze bede zmieniac wystroj, ale powoli:) Dziekuje za uwage, zebym zaslonila czesc terra, macie racje-w koncu do tej pory nie widzial nic a teraz same szyby! Ze tez o tym nie pomyslalam :o I dobrze, ze mowicie, zebym nie zasuwala szybek do konca, ja myslalam ze wlasnie mam je zasuwac, zeby cieplo "nie uciekalo":) Myslalam, zeby w Ikei kupic jakas fototapete i zakleic boki i tyl. Czy tylko tyl i 1 bok?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #44 dnia: 15.02.2010, 19:20:37 pm »
Lepiej byłoby tył i 2 boki. Im mniej zółw widzi zewnętrznych rzeczy - tym lepiej.

Pewno, że najważniejsze, że ma terro, lampy, podłoże, kryjówkę i basenik, a "ozdobniki" można dodać z czasem. Przyjdzie wiosna i lato - to różne fajne rzeczy można w lesie znaleźć.

CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ