Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 26.04.2024, 07:19:17 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Hibernacja  (Przeczytany 15930 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #30 dnia: 27.09.2009, 22:53:31 pm »
Hmm... większość żółwi ma robale i odrobacza się je środkami o szerokim spektrum działania, więc uważam, że badanie kału można robić raz na kilka lat, a odrobaczać profilaktycznie. Ale to moje zdanie.

Z tym, że jeśli chcesz zimować żółwia, to (znowu moim zdaniem) za późno na odrobaczanie... Nie wiem jak żółw był trzymany do tej pory i kiedy chcesz go zazimować i na jak długo. Ale jeśli jest to żółw wybiegowy (a powinien), to jego metabolizm jest już spowolniony, a nie na pełnych obrotach. Dlatego też decyzję o zimowaniu i pierwsze przygotowania podejmuje się dużo wcześniej. Teraz jest już koniec września - prawie początek października.

Poza tym: próbkę kału do badania możesz oddać do Zakładu Higieny Weterynaryjnej - jest w większych miastach. Poza tym możesz oddać u zwykłego weta - albo on zbada albo wyśle. Znowu pasożyty, to akurat nie jest aż tak skomplikowana sprawa :)

Czyli co, teraz dowiaduje sie ze na zimowanie za poźno? to i lepiej... mniej zmartwień dla mnie, tym bardziej, że nie mam gdzie zbadać kału zółwia.... jedyne wyjscie to wysyłka kału do Warszawy
Czytałam jednak, że do zimowawania wystarczy m-c wczesniej rozpocząc działanie a zimowac może od listopada do marca i to w zupelnosci wystarczy wiec nie rozumiem, czemu za późno?? Dopeiro jest koniec września, a nie, że już koniec....
Poza tym, nie zauważyłam jeszcze by żółw jakos zmarkotniał z powodu ochłodzenia, nadalw  słoneczne dni przebywa za dnia na balkonie.
Natomiast zdanie co do profilaktycznego odrobaczania gadziny bez badania kału tez jest widze odmienne u różnych osób, wiec kogo słuchać? komu zaufać?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #31 dnia: 28.09.2009, 08:33:40 am »
Jeśli już to lepiej odrobaczyć żółwia profilaktycznie i zimować niż nie odrobaczać i nie zimować - z tym się chyba większość zgodzi. Z tym, że tak nie może być każdego roku, więc dobrze by było gdybyś jednak rozwiązała ten problem i znalazła kogoś kto zbada Ci ten kał, a weterynarz musi znać się na badaniu kału, to żadna filozofia rozłożyć kał pod mikroskopem i do niego spojrzeć..... Przecież psom, ptakom, kotom, gryzoniom, krowom itd też bada się kał, więc nie mów nam w Twoim województwie nikt nie bada zwierzętom kału bo nie uwierzę  ???

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #32 dnia: 28.09.2009, 10:05:49 am »
w TORUNIU:
Lek. wet. Paweł Suchecki
Telefon: 602 782 439
Strona WWW:
http://www.lecznicawet.torun.com.pl
E-mail: lekarz@lecznicawet.torun.com.pl
Lecznica Specjalistyczna dla Zwierząt
ul. Kościuszki 41/47
87-100 Toruń
tel. (056) 623 15 87, (056) 623 30 95


w GDAŃSKU:

Szpital Weterynaryjny Krzemińskiego
Telefon: 058 301 39 09
Strona WWW:
http://www.szpital-weterynaryjny.com
Cały tydzień   8.00 - 20.00
ul. Łąkowa 35/38
Wizyty trzeba umawiać telefonicznie.

w GDYNI:
Lek. wet. Jarosław Hajdo [Gdynia]
Telefon: 502 595 191
Strona WWW:
http://www.przychodniavet.pl/
ul. Apisa 1, Gdynia
Tel. 058 624 90 00
Pn -Pt   15.00 - 19.00
Sob   09:00 - 11:00


Podzwoń sobie do nich, może akurat.
W Bytomiu za badanie kału płace 10zł, szok  :o
A jeśli już to lepiej odrobaczyć żółwia bez badania kału, niż zimować nie wiedząc czy coś tam w nim nie siedzi.


Dzięki Victoria, pomogli mi w Gdańsku, 30 zł, ale muszę pojechać osobiście z zółwinką

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #33 dnia: 28.09.2009, 10:30:15 am »
No miejmy nadzieję, że w Gdańsku Ci pomogą, chociaż to też swoją drogą dziwne, żeby w Elblągu nie było nikogo, kto by mógł przeprowadzić badanie kału i odrobaczanie. W takim razie zastanawiam się co ludzie robię z kotami, psami i innymi zwierzętami, jeśli te mają robaki, no i czego Ci przyszli weterynarze uczą się na studiach, skoro nie potrafią wziąć odchodów pod mikroskop no i przeprowadzić tak prostego zabiegu jak odrobaczanie - normalnie tragedia!
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #34 dnia: 28.09.2009, 10:40:59 am »
No miejmy nadzieję, że w Gdańsku Ci pomogą, chociaż to też swoją drogą dziwne, żeby w Elblągu nie było nikogo, kto by mógł przeprowadzić badanie kału i odrobaczanie. W takim razie zastanawiam się co ludzie robię z kotami, psami i innymi zwierzętami, jeśli te mają robaki, no i czego Ci przyszli weterynarze uczą się na studiach, skoro nie potrafią wziąć odchodów pod mikroskop no i przeprowadzić tak prostego zabiegu jak odrobaczanie - normalnie tragedia!

Muszę jechać do Gdańska i tam czekać z żółwiem na wypróżnienie bo kał musi być świeży....

Sama rozmawiałam z  elbląskim weterynarzem i mowilam ze wystraczy zbadac pod mikroskopem przeciez pasozyty, to powiedzial ze mozna sprobowac w laboratorium gdzie sie ludzkie zanosi ale i tak nikt nie zna sie na żółwich pasozytach w elblagu i mi opinii nie wystawi esz:/

Gdańsk to tylko 60 km ale musze czekać do weekendu i jaki stres dla mojej zółwinki :/

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #35 dnia: 28.09.2009, 18:39:16 pm »
To świetnie :)
Zapakujesz ją w kartonik z ziemią i będzie dobrze.
Tylko skąd pewność, że żółw się tam wypróżni? Podadzą mu coś na przeczyszczenie czy jak  ???
Jak się załatwi to kał możesz przechować w lodówce dobe, czy nawet dwie i też będzie dobry. A żółw nie wypróżnia się codziennie, więc wiesz....  ;)

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #36 dnia: 28.09.2009, 19:47:05 pm »
To świetnie :)
Zapakujesz ją w kartonik z ziemią i będzie dobrze.
Tylko skąd pewność, że żółw się tam wypróżni? Podadzą mu coś na przeczyszczenie czy jak  ???
Jak się załatwi to kał możesz przechować w lodówce dobe, czy nawet dwie i też będzie dobry. A żółw nie wypróżnia się codziennie, więc wiesz....  ;)

dzwonilam do tej kliniki i powiedziala ze kał powinien miec góra dwie godziny, nic nie mówiła o przechowaniu go w lodówce :/
powiedziała, że kapiel urządzimy i miejmy nadzieję, ze sie wyprózni

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #37 dnia: 28.09.2009, 21:06:37 pm »
Zapakujesz ją w kartonik z ziemią i będzie dobrze.

Ja na podłoże użyłbym raczej rolkę kuchenną, bo może być tak, że żółw załatwi się już w drodze do Gdańska - wiele z nich reaguje tak na stres. Na rolce kuchennej kał znajdziesz bez problemu i nie będzie on przemieszany z niepotrzebną ziemią ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #38 dnia: 28.09.2009, 21:08:40 pm »
hmm no w sumie masz rację Witia, ale z drugiej strony, mniej wygodne dla żółwia ;)