Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 26.04.2024, 08:25:21 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Hibernacja  (Przeczytany 15931 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline .....

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 259
  • Reputacja: -13
Hibernacja
« dnia: 26.08.2009, 14:40:09 pm »
Witam jako iż czas szybko ucieka zaczynam szykować potrzebne materiały do zimowania żółwi załatwiłem sobie już lodówkę i co dalej??? Powiem szczerze mam strach to robić nigdy w życiu jeszcze nie zimowałem żółwi boje się że żółwie się nie wybudzą... w ilu procentach mogę mieć pewność że żółwie się obudzą???Proszę o wasze porady mile widziane były by zdjęcia jak to u was wygląda miejsce do zimowania żółwi....

Pozdrawiam  ;)

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #1 dnia: 26.08.2009, 19:21:34 pm »
Remo, pewności na to, czy żółw się obudzi, czy nie, nie masz nigdy, nawet jak wydaje Ci się, że wszystko dobrze robisz... Ile żółwi wybudza się ze snu? Trudno powiedzieć, bo nie spotkałem nikogo, kto by przeprowadzał taką statystykę -  na pewno jednak więcej niż umiera...  ;) Bardzo ważne przy tym wszystkim jest odpowiednie przygotowanie, które trwa około miesiąca, a także sama temperatura i wilgotność powietrza już w lodówce, podczas zimowania. Do przygotowania należy również badanie kału - nie powinno się bowiem zimować zarobaczałych i chorych żółwi. Myślę, że przejrzałeś sobie już jednak dokładnie stronę główną naszego serwisu odnośnie zimowania, także nie ma raczej tutaj sensu opisywać całego przebiegu?! Jakby Cię jednak interesowało jak jak zimuję moje żółwie, to zajrzyj tutaj   http://testudo-hermanni.prv.pl/pl/007/001/  ;) 
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline .....

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 259
  • Reputacja: -13
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #2 dnia: 26.08.2009, 20:24:28 pm »
Dzięki Witia bardzo mi się przydadzą informacje z twojej stronki a co do naszej strony głównej to czytałem już wątek o hibernacji bardzo dokładnie chyba ze 3razy!!! Nie chciał bym popełnić żadnego błędu ::)

Jeszcze ktoś pochwali mi się jak zimuję swoje żółwie ??? i pokaże jakieś fotki ???
 

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #3 dnia: 27.08.2009, 09:52:31 am »
Ja niestety w tym roku nie zimuje tusia bo nie czuję się na to gotowy ale w przyszłym roku postaram się poprawić
Pozdrawiam Jakub

Offline Nerever

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 3
  • Posiadany gatunek: żółw grecki (testudo hermanni)
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #4 dnia: 27.08.2009, 19:46:04 pm »
Jakub, przyjdzie i czas na Twojego Tusia :) Choć wiadome: im szybciej się zdecydujesz tym lepiej ;)
Żółw lądowy nie kanibal - mięsa nie wpieprza!

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #5 dnia: 27.08.2009, 22:44:04 pm »
to czyli nie muszę zimowac zółwia pierwszego roku posiadania?? też się boje.... zółw kolezanki (z serii dywanowych) sam zasypia w szmacie pod kaloryferem.... to może jak mojej zachce sie mocno spać, to tez sie zakopie w terrarium i nie obudzi nastepnego poranka... tylko na wiosne dopiero

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #6 dnia: 27.08.2009, 23:08:48 pm »
Nie, nie, nie, tak łatwo to nie ma ;) Zdrowy, niezarobaczony żółw (niezależnie od wieku) powinien co roku zimować! Ci, którzy żółwi nie zimowali - a mają gatunki zimujące - powinni się wziąć w garść i zrobić coś w końcu w tym kierunku, bo to nie może być cały czas spawa wolnego wyboru...

zółw kolezanki (z serii dywanowych) sam zasypia w szmacie pod kaloryferem.... to może jak mojej zachce sie mocno spać, to tez sie zakopie w terrarium i nie obudzi nastepnego poranka... tylko na wiosne dopiero


Olika, jako że Ty się już na żółwiach powinnaś znać, weź się za tą koleżankę i przywołaj ją do porządku, bo widać dziewczyna nie ma pojęcia na temat prawidłowj hodowli... Żółw nie może sobie zimować gdzie chce - potrzebuje on do tego odpowienio niskiej temperatury (poniżej 7 stopni), dzięki której na czas zimowania wstrzymywana jest praca układu trawiennego. Żółw który śpi w temperaturze pokojowej (wyższej niż 7 stopni) narażony jest podczas snu na śmierć głodową...
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #7 dnia: 27.08.2009, 23:20:54 pm »
przykro mi Witia ale kolezanka ma zółwia odkąd była małą dziewczynką, chodzi po domu, balkonie, wszedzie.... całe swoje zycie, jej to pasuje, żółwia uważa za zdrowego i szczęśliwego, nie zmieni tego, podkresliła to wielokrotnie, wrecz bawi ją hodowla w naszym stylu... ale tak to już jest, że Ci co kupili żółwie 20 lat temu na rynku, tak go własnie hodowali, jak kota czy psa, bo o hodowli zółwi niewiele wiedzieli, nie było internetu....

śmiałam sie pare m-cy temu ze do zimowania jeszcze mam tyle czasu a mnie zaraz wrzesien zastanie, a kupka jeszcze nie przebadana esz :/

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #8 dnia: 27.08.2009, 23:21:29 pm »
A już czas najwyższy brać się w garść. Wolna wola  w tym przypadku to grzech :) wobec gada ;D.

Offline gapa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #9 dnia: 28.08.2009, 00:16:28 am »
powiem wam że czytałem artykuł o zimowaniu żółwi, ale że jestem szczęśliwym posiadaczem takowego gada od 2 dni, to jakoś nie uśmiecha mi się myśl, żebym miał go do lodówki wsadzić, a tym bardziej jak powiedziałem mamie, że żółwie coś takiego mają ;P

powiedzcie mi żółwie tak długo śpią, czy tylko mój tak lubi sen, że pół dnia prześpi??

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #10 dnia: 28.08.2009, 07:43:17 am »
moj tez przesypia pol dnia wiec spoko

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #11 dnia: 28.08.2009, 09:38:09 am »
gapa, ty masz dom, a więc garaż , piwnicę , komórkę, stodołę, szopę - to zamiast lodówki.


Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #12 dnia: 28.08.2009, 17:09:14 pm »
powiedzcie mi żółwie tak długo śpią, czy tylko mój tak lubi sen, że pół dnia prześpi??

To zależy od wielu rzeczy, a przede wszystkim od pogody i kondycji zdrowotnej zwierzęcia. Wiadomo, że chore zwierzę jest z reguły apatyczne i cały czas śpi. Jeśli jednak Twój żółw jest zdrowy, to ja bym raczej stawiał na pogodę: jak jest za gorąco, to żółwie zagrzebują się w ziemi i są z reguły aktywne wczesnym rankiem i późnym popołudniem, przez co większą część dania potrafią właśnie przespać. Jak jest za zimno, to stają się one z kolei apatyczne, mało się poruszają i nie za często opuszczają swoje kryjówki.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #13 dnia: 28.08.2009, 17:17:47 pm »
powiedzcie mi żółwie tak długo śpią, czy tylko mój tak lubi sen, że pół dnia prześpi??

To zależy od wielu rzeczy, a przede wszystkim od pogody i kondycji zdrowotnej zwierzęcia. Wiadomo, że chore zwierzę jest z reguły apatyczne i cały czas śpi. Jeśli jednak Twój żółw jest zdrowy, to ja bym raczej stawiał na pogodę: jak jest za gorąco, to żółwie zagrzebują się w ziemi i są z reguły aktywne wczesnym rankiem i późnym popołudniem, przez co większą część dania potrafią właśnie przespać. Jak jest za zimno, to stają się one z kolei apatyczne, mało się poruszają i nie za często opuszczają swoje kryjówki.

to znaczy ze jak zasnie mi w terrarium moge go wyniesc np. do piwnicy? nic mu sie tam nie stanie?

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #14 dnia: 28.08.2009, 17:33:39 pm »
to znaczy ze jak zasnie mi w terrarium moge go wyniesc np. do piwnicy? nic mu sie tam nie stanie?

Nie wiem Olika co masz teraz dokładnie na myśli, sen zimowy, czy taki zwykły sen? Jeśli sen zimowy, to nie możesz tego tak zrobić, a to z tego względu, że żółwia do takiego snu trzeba odpowiednio dużo wcześniej przygotować - samo przygotowanie trwa około miesiąca....   
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl