Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 23:27:28 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Leoniak - nowy domownik - oraz Maliniak  (Przeczytany 14864 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pawulonp

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 53
  • Reputacja: 0
Leoniak - nowy domownik - oraz Maliniak
« dnia: 04.02.2014, 16:05:24 pm »
Witam Żółwio-maniaków !
Mam na imię Paweł i jestem nowym użytkownikiem forum.
Od miesiąca jestem posiadaczem małego żółwia greckiego o imieniu Leoniak bądź Lenka jak będzie znana płeć:P.
To dzięki informacjom na forum starałem się stworzyć dla malucha jak najlepsze warunki a czy mi się to udało? Sami oceńcie :)
Oczywiście jako początkujący hodowca mam parę niejasnych spraw dotyczących gada....

Po pierwsze, czy zdarzyło się komuś aby żółwiowi nie wiem jak to ująć trzeszczały "zawiasy" przy otwieraniu pyska??? Nurtuje mnie to od samego początku jak go mam a też nie znalazłem wątku na ten temat, hm?

Po drugie, jak to jest z tymi pokarmami... Na początku próbowałem gada namówić na suszki ale cwaniak za nic nie chce ich ruszyć. W związku z czym po konsultacji z Panią dr Malutą zacząłem dawać mu zieleninę dostępną w sklepach, tj. rukola, roszponka, cykoria i mieszanki świeżej zieleniny z suszkami. Zaobserwowałem, że po zjedzeniu roszponki Leoniak po kilku dniach robił "mokrą" kupę nieraz z niestrawionymi kawałkami roszponki. Pytanie, czy roszponka ma takie działanie czy może być z nią coś nie tak bądź gadowi coś dolega?

Na chwilę obecną chyba tyle ode mnie :) jestem ciekaw waszych opinii :D
Pozdrawiam, Paweł
Pozdrawiam, Paweł :)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Leoniak - nowy domownik - oraz Maliniak
« Odpowiedź #1 dnia: 04.02.2014, 16:14:49 pm »
Witaj :) śliczny żółwik
Jeśli wydala niestrawione jedzenie i wodnity kał to zanieś kupke do badania bo może okazać się że jest zarobaczony.
Trzeszczenie pyska chyba u moich też słyszałam ;) to raczej nie powód do zmartwień ;)
Terro ładne, tylko sianko to średni wybór, bo pyli, ostres końcówki mogą się maluchowi gdzieś wbić i z tego często robią się świństwa jak np ropnie. Lepsze są suche liście :)

Offline darcia23

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Reputacja: 6
  • Todzia, Magellan, Emi :)
Odp: Leoniak - nowy domownik - oraz Maliniak
« Odpowiedź #2 dnia: 04.02.2014, 16:54:42 pm »
Uroczy maluszek :)fajnie na czwartej fotce wspina się na tych małych łapkach. A gdzie to sianko Viktora? bo ja widzę tylko trawkę, chyba jestem ślepa ;)

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Leoniak - nowy domownik - oraz Maliniak
« Odpowiedź #3 dnia: 04.02.2014, 18:21:58 pm »
Hej!
Bardzo ładny żółwik. :) Terra też niczego sobie. Siana chyba nie ma Viktoria.... tylko świerza trawa.  :)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Leoniak - nowy domownik - oraz Maliniak
« Odpowiedź #4 dnia: 04.02.2014, 20:21:48 pm »
Fajny maluch. :) Witamy na forum!
Trzeszczenie dzioba to rzeczywiście normalna rzecz, zaobserwowałam u obu moich żółwi.

Na jakiej wysokości masz zawieszoną tę UV-kę? Wydaje się za nisko, ale może to efekt ujęcia.
Do kryjówki możesz mu dać więcej ziemi albo suchych liści dębu/brzozy.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline pawulonp

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 53
  • Reputacja: 0
Odp: Leoniak - nowy domownik - oraz Maliniak
« Odpowiedź #5 dnia: 05.02.2014, 12:13:31 pm »
Hehe, Viktoria to jest trawa a właściwie jej pozostałości bo Leon już ją skutecznie zadeptał :)
Semiramida, UV-ka jest 14cm nad podłożem także wydaje mi się że takie ujęcie. W kryjówce co dosypie mu ziemi to po kilku wykopkach z powrotem jest tak jak na zdjęciu :P

Mam do Was jeszcze jedną sprawę, mianowicie chodzi o wiek gada... W szreku mówili, że żółwiki mają ok. 2lat. Z dokumentów wynika, że Leoniak urodził się w 2010r i ma 7,5cm długości karpaksu. Jak wygląda sprawa wzrostu żółwia w początkowych latach ?
Dlaczego o to pytam? Ponieważ Leoniak ma kolegę - Maliniaka, który trzymany jest w odrębnym terrarium i według dokumentów ma 3 lata a jest o niebo większy od Leona....
Z góry dzięki za odpowiedź :))
Pozdrawiam, Paweł :)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Leoniak - nowy domownik - oraz Maliniak
« Odpowiedź #6 dnia: 05.02.2014, 12:15:40 pm »
Wzrost to też cecha osobnicza i mogą być znaczne różnice wśród żółwi w tym samym wieku.
A sianko sama nie wiem gdzie widziałam  :laugh:

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Leoniak - nowy domownik - oraz Maliniak
« Odpowiedź #7 dnia: 05.02.2014, 20:59:31 pm »
Semiramida, UV-ka jest 14cm nad podłożem także wydaje mi się że takie ujęcie.
14 cm nad podłożem, czyli nad żółwiem będzie z 10 cm.. a świetlówka o jakiej emisji UVB, 10.0? Ja bym ją dała przynajmniej 15 cm od krańca żółwia.

W kryjówce co dosypie mu ziemi to po kilku wykopkach z powrotem jest tak jak na zdjęciu :P
Czyli Leoniak lubi wykopki ;D z tym nie wygrasz rzeczywiście. Możesz mu za to tę doniczkę od góry zasypać ziemią, skoro lubi się na nią wspinać (i zapewne spadać).

O wzroście żółwi greckich kilka wciąż aktualnych spostrzeżeń tutaj --> http://forum.zolw.info/gatunki/rozmiar-zolwia-greckiego/msg50084/#msg50084.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline pawulonp

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 53
  • Reputacja: 0
Odp: Leoniak - nowy domownik - oraz Maliniak
« Odpowiedź #8 dnia: 05.02.2014, 22:22:55 pm »
Oki, dzięki za wskazówkę. UVB Exo Terra Repti-Glo 5.0.
Lubi wykopki ale przede wszystkim wspinaczkę... gdzie tylko się da, na doniczkę, na korek, wszędzie :D Baaa, po to wchodzi żeby za chwilę zrobić kamikaze w dół :P
Dzięki za link, zapoznałem się aczkolwiek dalej mnie to nurtuje... :)

Leon tak jak pisałem ma ok. 3,5 roku, 7,5cm dł karpaksu i ok. 80g wagi.
Maliniak urodził się w sierpniu 2011, waży ok 200g i ma 12,5cm dł. karpaksu i na pewno jest facetem :) Fakt, że zanim trafiłem na Wasze forum miał nie do końca prawidłową dietę opartą o zielenine i białko ale od wakacji dostaje juz tylko zieleninkę i teraz suszki. Z resztą poniżej zamieszczam zdjęcia do wglądu :)

1. Leoniak
2. Maliniak
Pozdrawiam, Paweł :)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Leoniak - nowy domownik - oraz Maliniak
« Odpowiedź #9 dnia: 06.02.2014, 17:34:48 pm »
Piękny :) duuży i konkretny ma ogon :D

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Leoniak - nowy domownik - oraz Maliniak
« Odpowiedź #10 dnia: 06.02.2014, 17:39:23 pm »
Bardzo ładnie wybarwiony alpinista z niego. :)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Leoniak - nowy domownik - oraz Maliniak
« Odpowiedź #11 dnia: 06.02.2014, 19:43:37 pm »
Oki, dzięki za wskazówkę. UVB Exo Terra Repti-Glo 5.0.
Piątka ma rzeczywiście mniejszy zasięg (do 30 cm), ale mimo wszystko nie dawałabym bliżej niż 15 cm. A dla wszystkich Testudo polecamy raczej dziesiątkę.

Dobrze, że żółwinka lubi ruch, to jej wyjdzie tylko na zdrowie. :)

Jak rozumiem, masz papiery na oba żółwie, i z nich jasno wynika, że mniejszy jest starszy? Maliniak wygląda na dużo starszego niż 2,5 roku. Oba kupione w Szreku?
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline pawulonp

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 53
  • Reputacja: 0
Odp: Leoniak - nowy domownik - oraz Maliniak
« Odpowiedź #12 dnia: 06.02.2014, 21:36:47 pm »
Piękny :) duuży i konkretny ma ogon :D
Ogon jest jak trzecia noga :D



Piątka ma rzeczywiście mniejszy zasięg (do 30 cm), ale mimo wszystko nie dawałabym bliżej niż 15 cm. A dla wszystkich Testudo polecamy raczej dziesiątkę.

Jak rozumiem, masz papiery na oba żółwie, i z nich jasno wynika, że mniejszy jest starszy? Maliniak wygląda na dużo starszego niż 2,5 roku. Oba kupione w Szreku?

UVB kupowałem w Szreku i taką też mi polecili, posłuchałem się i podniosłem ją o kilka cm :)

Dokładnie tak, oba żółwie kupione w Szreku dlatego zastanawiam się czy szybki wzrost Maliniaka wynika tylko z diety czy czegoś jeszcze ?
 

Dodano 06.02.2014, 21:41:55 pm
Aha, zapomniałem dodać że według Pani Oli, Maliniak jest hybrydą :D połączenie greka z mauretanem...
« Ostatnia zmiana: 06.02.2014, 21:41:55 pm wysłana przez pawulonp »
Pozdrawiam, Paweł :)

Offline darcia23

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Reputacja: 6
  • Todzia, Magellan, Emi :)
Odp: Leoniak - nowy domownik - oraz Maliniak
« Odpowiedź #13 dnia: 06.02.2014, 21:46:53 pm »
Ogon wygląda mi znajomo  :) mój Magellan też ma taki  ;)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Leoniak - nowy domownik - oraz Maliniak
« Odpowiedź #14 dnia: 06.02.2014, 21:53:26 pm »
Dokładnie tak, oba żółwie kupione w Szreku dlatego zastanawiam się czy szybki wzrost Maliniaka wynika tylko z diety czy czegoś jeszcze ?
Dodano 06.02.2014, 21:41:55 pm
Aha, zapomniałem dodać że według Pani Oli, Maliniak jest hybrydą :D połączenie greka z mauretanem...

Hmm być może to jest rozwiązaniem zagadki.
Tym samym rozbudziłeś moją ciekawość, bardzo bym prosiła o zdjęcia plastronu, skorupy z tyłu oraz zbliżenia profilu głowy.  <angel>
PS I karapaksu z góry!
« Ostatnia zmiana: 06.02.2014, 21:55:37 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM