Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 07:41:41 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mój żółw i ja :)  (Przeczytany 16262 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline yoostyna

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 4
Mój żółw i ja :)
« dnia: 13.08.2011, 13:21:50 pm »
Witam wszystkich forumowiczów :)

tydzień temu zamieszkał ze mną rozkoszny żółwik stepowy :D i od tego czasu namiętnie przeglądam to forum i postanowiłam zamieścić w nim wątek, w którym będę opisywać moje poczynania z żółwikiem :) Będę wdzięczna za porady oraz uwagi od doświadczonych żółwiarzy :D

Zacznę od tego, że żółwik (jeszcze bez imienny, bo nie znam płci a nie chce go obrazić) mieszka w terrarium z płyt OSB (100/60/40). Jeszcze nie jest do końca urządzone, ale stale nad tym pracuję :) 2/3 części terra to ziemia (wypieczona w piekarniku) z domieszką piasku (też wypieczony). Chcę tam posiać trawkę. Może to zabrzmieć dziwnie, ale ciężko teraz jest dostać nasiona traw w marketach ogrodniczych... już nie ten czas... albo zostały tylko mega opakowania... w tej części ma kryjówkę zrobioną z doniczki ceramicznej, zakopanej w ziemi. W kryjówce oraz wokół są rozsypane drewienka bukowe. W tej części chcę posiać nasionka roślin jadalnych, ale muszę poszukać bo też już po sezonie...
1/3 stanowi piasek (zostało mi dużo z worka, który kupiłam aby zmieszać z ziemią). Wiem, że piasek jest złym podłożem dla żółwi, bo pyli, ale ogólny zamysł jest taki, aby stanowił on jedynie wypełnienie terra pod kamieniami, które zbieram (we Wro nie jest tak łatwo znaleźć kamienie, a do rzeki daleko), ale powoli znoszę kamyki :) Czyli ta część będzie strefą suchą i ciepłą, kamienistą. Tu jest basenik (podstawka ceramiczna pod doniczkę), miejsce do wygrzewania się z lampą grzewczą (mam nadzieję, już dziś kupić- w sklepie zoo są po ponad 30 zł, ale w casto kupię żarówkę osram cancentra spot 40W R50 z małym gwintem za kilka złotych :) oraz zastanawiam się aby tu zlokalizować stołówkę :) ale nie wiem czy to dobry pomysł... może jednak lepiej w okolicach kryjówki?

Strefy oddzielone są od siebie drewnianymi palikami, które są ustawione w kratkę, raz wyższe, raz niższe. Pomimo, że żółwik ma zrobione tymczasowe schodni, ułatwiające przejście to zawsze wybiera opcje trudniejsze...
Terra jest wyłożone od spodu podwójną warstwą foli izolacyjnej do paneli (dobrze chroni przed wilgocią, jest w miarę gruba, elastyczna oraz przede wszystkim tańsza niż folia ogrodowa do oczek wodnych). Z przodu będzie wsunięta szyba, w prowadnice zrobione z U-owników oraz kątownika, plastikowe, przewiercone do płyty, koszt parę złotych i możliwość samodzielnego wykonania :).

Lampy: punktowa grzewcza już prawie, prawie jest :) ale nie mogę się zdecydować na lampę UVB. zastanawiam się na żarówką do lampki na klipsie albo świetlówki montowanej na listwie (wwierconej do ścianek terra) Proszę o poradę, czy żarówka na klipsie wystarczy, bo jest to opcja tańsza, no i już mam lampkę :)

Póki co tyle... o samym żółwiku napiszę w kolejnym poscie. sfotografuję go z każdej strony i przedstawię Wam. Póki co fotki samego terra.

liczę na rady oraz słowa krytyki, bo być może błędnie interpretuje pewna rzeczy a chciałabym zapewnić żółwikowi odpowiednie warunki :)

pozdrawiam serdecznie :)
Justyna

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Mój żółw i ja :)
« Odpowiedź #1 dnia: 13.08.2011, 14:34:47 pm »
Cześć, Justyna, masz ślicznego żółwika, a Twój zmysł techniczny mnie zadziwia. :)
Terrarium bardzo fajne, biorąc pod uwagę to, że to jego pierwsze dni. Od razu spore, z kryjówką, basenikiem i ziemią. Jest też parę przeszkód do pokonywania, coś w sam raz dla żółwika.
Ten piach... sama wiesz, zaraz pewnie oberwiesz od kogoś, więc najlepiej jak najszybciej albo go usuń, albo pokryj ziemią.
Myślę, że babranie się z nasionkami zabierze Ci masę czasu i energii, a może po prostu wykop gdzieś kawałek darni, czyli trawy z korzeniami, mogą tam być już jakieś lubiane przez żółwie roślinki, np. babka, i włóż do terrarium, będziesz miała natychmiastowy efekt i kłopot z głowy. Wiem, że wyprażałaś ziemię, żeby żółwik miał czysto, ale wierz mi, sterylność raczej mu zaszkodzi niż pomoże. Zwłaszcza gdy zechcesz następnej wiosny urządzić mu wybieg gdzieś na wolnym powietrzu.
Co do lampki na klips, to dla mnie jest to raczej rozwiązanie tymczasowe. Na razie może być, ale docelowo umieściłabym jednak cały osprzęt na specjalnej listwie. Wydaje mi się, że to rozwiązanie pewniejsze i bezpieczniejsze.
Trzymaj się i niech Ci się pociecha zdrowo chowa. :)

Offline yoostyna

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 4
Odp: Mój żółw i ja :)
« Odpowiedź #2 dnia: 13.08.2011, 14:58:51 pm »
dziękuję za miłe słowa :) bałam się, że mi się oberwie że terra za małe, ale póki co większych możliwości nie mam (mieszkanie studenckie)... póki co żółwik jest nie wielki... więc liczę, że zanim wyrośnie z tego terra będę miała większe możliwości :D

a jeśli piach mają zakryć na całej powierzchni kamienie? Czy to również zły pomysł? bez problemu mogę piach wyciągnąć i zastąpić to miejsce w całości kamieniami, tylko ich zdobycie wbrew pozorom nie jest najłatwiejsze w mieście...

ziemie wypalałam z obawy przed robactwem... chociaż w sumie była kupowana w markecie, ale pewnie masz racje, bo przecież na wolności nikt tego im nie robi. Dosypię z wora, aby się żółwik zahartował :)

a tą darnią to po prostu ją wykopać i przenieść? nic więcej nie robić? robaki, siuśki innych żyjątek? nie zaszkodzi to?

a lampka grzewcza może być na klipsie? czy też nie? kurczę przeglądałam to forum, ale ile osób tyle rozwiązań i się pogubiłam... Jeszcze nie zamówiłam żarówki UVB bo się biję z myślami właśnie jakie rozwiązanie zastosować... jeśli świetlówkę to kupię obudowę, zamontuję do listwy (już w sumie listwa docięta na wymiar) i wkręci się do terra, wtedy będzie oświetlać większa powierzchnię terra :) jeśli żarówka to lampkę mam, ale właśnie na klips... to rozwiązanie tańsze, ale w sumie inwestycja na długi czas no i dla radochy i zdrowia żółwika...
jak sądzicie?

no i jeszcze pytanie co do żarówki grzewczej... w sklepach zoo są specjalistyczne do terra za 30-50 zł, natomiast w sklepach agd/rtv są dostępne lustrzanki po kilka złotych. Proszę o odpowiedź czy takie są równie dobre? bo wydaje mi się, że to tylko marketing firm zoologicznych, które żerują na naiwności laików....



Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Mój żółw i ja :)
« Odpowiedź #3 dnia: 13.08.2011, 15:19:40 pm »
Jasne, uważam, że dla małego żółwia takie rozmiary są naprawdę komfortowe. Nad większym terrarium pomyślisz, gdy żółwik wyrośnie.
Co do piachu: może jestem przewrażliwiona, ale chodzi o to, że żółwie czasem umierają z powodu zaczopowania przewodu pokarmowego piachem, który zjadały razem z pokarmem. Nie ma siły, żeby żółwik zjadał grzecznie wyłącznie z miseczki, zawsze trochę rozwlecze po terrarium, a potem zjada zapiaszczone. Tego właśnie się boję najbardziej, ale poza tym piach powoduje problemy z oddychaniem, podrażnia oczka i jest fatalnym, obsuwającym się podłożem do chodzenia.
Myślę, że zakrycie kamieniami to jest jakiś pomysł, ale spomiędzy kamieni zawsze się ten piach będzie pewnie wydostawał. Ja bym go usunęła i już.
Darń wystarczy trochę wytrzepać z robactwa, a jeśli zostanie jakaś mrówka, to pewnie prędzej czy później się ujawni. :) Na siuśki rzeczywiście nie ma rady, rozejrzyj się w każdym razie za w miarę czystym miejscem, skąd można by wyrwać kawałek darni. Ostatnio było deszczowo, może się zmyło, co tam pieski zostawiły. :)
Żarówka grzewcza - jasne, że wystarczy zwykła, tania. Ważniejsza jest UVB, jak wiesz, i tu jestem w kropce, bo nie wiem, jakie rozwiązanie będzie lepsze. Pewnie wypowiedzą się inni i coś Ci doradzą.

Offline yoostyna

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 4
Odp: Mój żółw i ja :)
« Odpowiedź #4 dnia: 13.08.2011, 15:31:42 pm »
w takim razie piach znika z terra i jego miejsce zastąpią kamienie w całości :) nie ma co ryzykować...

a jeśli chodzi o jedzenie, żółwik baaardzo lubi wchodzić na chwilę do basenu, wychodzi cały mokry robi rundkę wokół terra przez co cały jest z zmieni.... idzie do paszy i wtedy nanosi ziemię na liście. siłą rzeczy zjada pewnie i ziemię, czy to może mu zaszkodzić? czy należy z tym jakoś walczyć? a moze ziemia nie jest niebezpieczna dla żółwika?


Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Mój żółw i ja :)
« Odpowiedź #5 dnia: 13.08.2011, 15:45:27 pm »
No właśnie dlatego też ta darń byłaby dobrym wyjściem. Zawsze to byłoby chodzenie po trawie, nie po gołej ziemi.
Ale wyobrażam sobie Twojego żółwika, jak się moczy z rozkoszą a potem lata sobie dookoła terrarium. Pocieszny z niego zwierzaczek. :)

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Mój żółw i ja :)
« Odpowiedź #6 dnia: 13.08.2011, 16:11:22 pm »
Hej. Terra spoko  ;D O piasku już wiesz... Polecam uvb w formie ''rury'' by mieć pewność, że promienie docierają wszędzie.  ;) powodzenia  ;D
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Mój żółw i ja :)
« Odpowiedź #7 dnia: 14.08.2011, 08:12:22 am »
Chciałam Ci jeszcze coś pokazać:
http://forum.zolw.info/wybieg/tymczasowy-wybieg-franka/
Gdybyś miała dostęp do jakiegoś balkonu, to takie rozwiązanie byłoby bardzo dobre dla małego żółwia na resztę lata. Miałby trochę prawdziwego słońca, byłoby to dla niego korzystne.

Offline yoostyna

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 4
Odp: Mój żółw i ja :)
« Odpowiedź #8 dnia: 14.08.2011, 14:35:39 pm »
Świetne rozwiązanie, a balkon mały bo mały, ale mam :) moje terra się nie zmieści, ale duża kasta (90l, 74x50x28 cm za 25PLN- heh, mam człowieka w castoramie) będzie idealna. Wielkie dzięki Bemilka... dzisiaj po pracy lecę do casto i kupię :D

Piasek już usuniety, a kamyki juz w drodze do domu... wczoraj mi chłopak przytargał darń i zamontował w terra na ziemi. Żółwik musiał przez to wrócić na noc do akwarium na drewienka bukowe i sfochany siedział w prowizorycznym domku z kartonu (serce aż się krajało). Rano trawka była lekko padnięta... zrosiłam mocno wodą. Trawa dosyć długa... Może trzeba ja przyciąć? Może jakieś rady odnośnie montażu darni w terra? Nie chciałabym wyciąć połowy Parku Południowego zanim się przyjmie :D Plisssss HELP!!!!!

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Mój żółw i ja :)
« Odpowiedź #9 dnia: 14.08.2011, 15:41:32 pm »
Ja zanim wstawię darń do terra tydzień wcześniej ją koszę :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Mój żółw i ja :)
« Odpowiedź #10 dnia: 14.08.2011, 16:57:16 pm »
Ja bym po prostu ścięła trawę nożyczkami. :)
Tak, i jeśli dałaś darń na warstwę ziemi, to już korzonki pracują i zaczyna wrastać. Więdnie, bo jeszcze nie "zassała" i nie dostarcza dość wody na górę, więc przycięcie będzie nawet korzystne.
Prawda, że fajny pomysł z tą kastą na balkon? Też mnie ujęła genialna prostota pomysłu. Póki żółwik jest mały, będzie mu tam jak w raju.
Aha, jeśli chcesz, to mam parę ładnych czerwonych kamieni znad morza. Głupio będzie pewnie przesyłać je pocztą, ale jeśli chcesz, to tylko podaj adres pocztowy na maila, masz go w moim profilu.

Offline yoostyna

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 4
Odp: Mój żółw i ja :)
« Odpowiedź #11 dnia: 14.08.2011, 17:06:19 pm »
Bemilka, bardzo dziękuję za pomoc, rady i chęci :) Z kamieniami się póki co się wstrzymam, zobaczę co będę teraz mieć  :)
mam nadzieję, że dziś na szybko uda mi się zorganizować mu ten wybieg na balkonie, moze jutro dopisze takie slonko jak dziś to będzie się grzał od rana :D bo u mnie słońce grzeje na balkonie od rana do południa...
No i też trawa miała by szansę się "zassać". Zetnę ją, zleje mocno wodą i niech pracuje :)
Kurczę, odkąd mam żółwika to całą swoją uwagę skupiam na nim...

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Mój żółw i ja :)
« Odpowiedź #12 dnia: 14.08.2011, 17:19:14 pm »
Wszyscy tutaj tak mamy, sądząc po tym, co wypisujemy.  :laugh:

Offline yoostyna

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 4
Odp: Mój żółw i ja :)
« Odpowiedź #13 dnia: 15.08.2011, 13:01:32 pm »
wywaliłam piach i w jego miejsce dałam kamienie. przez to terrarium wazy chyba z tonę... w tej strefie żółwik ma karmnik, basenik i saunę :D jest baaardzo zadowolony :D

na ziemię położyłam darń, trawa jest trochę za długa i nie wygląda to ładnie, ale żółwik ma mega radochę z buszowania pomiędzy trawą. Robi rundki wokół terra, wchodzi do basenu, idzie pod lampę, chwile się pogrzeje i biegnie dalej albo obserwuje się się dzieje w pokoju... komicznie to wygląda.

poniżej foto terra ze zmienioną aranżacją. brakuje nadal szyby i listwy z lampą UVB.

żółwik aktywny jak jest w terra. zmierzyłam mu plastron: 7cm x 8,5 cm (ok. bo żółwik się strasznie wiercił i wierzgał kopytkami, co utrudniało pomiar) czy jeszcze coś innego powinnam zmierzyć?
zamieszkam kilka fotek skorupki, pyszczka i zadka. Proszę o pomoc w ocenie stanu zdrowia żółwika. może płeć również uda się określić? wydaje mi się, że to samczyk, bo ma ogonek długi i zawinięty w bok :) ale specjalista ze mnie żaden...

a swoją drogą straszna z tego żółwia gwiazdeczka, aparatu nic a nic się nie boi, a wręcz przeciwnie, ale się garnie i łepek wystawia do zdjęcia :) heh... przekomiczny zwierzak :)

p.s. sorka, że post pod postem, ale mam problem z załączeniem wiadomości
 

Dodano 15.08.2011, 13:12:49 pm
cz 2
 

Dodano 15.08.2011, 13:15:06 pm
cz 3
« Ostatnia zmiana: 15.08.2011, 13:15:07 pm wysłana przez yoostyna »

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Mój żółw i ja :)
« Odpowiedź #14 dnia: 15.08.2011, 14:53:02 pm »
Nie chciałam zdominować wszystkich Twoich postów  na forum, ale jakoś nikt się nie odzywa, wszyscy na urlopach. :)
Sądzę, że masz rację, mnie też wygląda na chłopczyka. A poza tym jest bardzo ładny, widać, że żywotny i ciekawy świata. Wygląda jak umazane ziemią, szczęśliwe dwuletnie dziecko i taką mniej więcej ma minę. :) Myślę, że w tym terrarium jest mu jak u Pana Boga za piecem. Wspaniale to wszystko urządziłaś.
Co do mierzenia żółwika: połóż miarkę na ziemi a żółwika na miarce i zobacz, ile długości ma karapaks bez główki i łapek. Nie będzie tak protestował, a Ty będziesz mogła co jakis czas sprawdzać, jak rośnie.